Dziś jest: Piątek, 24 marca 2017 | imieniny: Marka i Gabriela


  

pilski

Ojczym dziewczynki usłyszał zarzuty

  W czwartek ojczymowi dziewczynki przedstawiono zarzuty psychicznego znęcanie...

chodzieski

Wielka gala sportu

W restauracji Platinum w Budzyniu kolejny, tym razem dziewiąty już raz...

czarnkowsko - trzcianecki

Duże pieniądze, wielka radość

  Warto było... Gmina Lubasz otrzyma kolejne dwa dofinansowania z...

wałecki

Chcieli wyłudzić kredyt

  - Do banku przyszli obaj. Jeden z nich złożył wniosek o przyznanie kredytu...

wągrowiecki

Ratowali, zabezpieczali, pomagali

- Cieszę się, że wasza działalność strażacka jest widoczna i doceniania...

złotowski

Pracowici jak pszczółki - spotkanie z pszczelarzem

Uczniowie na zajęciach stwierdzili, że swoją pracowitość mogą...
Pilskie parafie

2008-04-22 12:32:12

Parafia Niepokalanego Poczęcia

NIEŻYCHOWO. Parafia w Nieżychowie jest najmłodszą w powiecie pilskim. Została erygowana 1 stycznia 1995 roku z wyłączonej części parafii w Kosztowie. W latach dziewięćdziesiątych wybudowano także kościół, o nowoczesnej fasadzie, którego wnętrze mało atrakcyjne robi wrażenie ciągle niedokończonego i kiepsko wyposażonego. Bieda wygląda tu z każdego zakątka jako że parafia jest niewielka - zaledwie osiemset dusz - i uboga. Trzeba jedynie mieć nadzieję, że dla parafian nieżychowskich nadejdą lepsze czasy, a ich świątynia będzie piękniała z roku na rok.

więcej

2008-04-22 12:31:11

Kościół Przemienienia Pańskiego

MORZEWO. Każdy, kto odwiedzi Morzewo niewielką wioskę w gminie Kaczory, zauważy oryginalność kościelnej wieży dominującej nad okolicą, nawiązującej swą kopułą do budownictwa bizantyjskiego. Świątynia ta w niczym nie przypomina poewangelickich kościółków surowych i niezbyt pięknych, które przeważają w naszym powiecie. Wyjątkowo zadbane jest też jej otoczenie. Widać, że parafianie są mocno przywiązani do swojej świątyni i nie szczędzą grosza, by zachwycała swoją urodą.

więcej

2008-04-22 12:10:17

Świętokrzyska parafia w Miasteczku

MIASTECZKO KRAJEŃSKIE. Tego dnia ks. Stanisław Woda z trudem zwlókł się z łóżka. Od kilku dni nie mógł jeść, wymiotował krwią i żółcią. - Muszę wreszcie wybrać się do lekarza - powiedział do ministrantów zaniepokojonych jego wyglądem.
Msza rozpoczęła się jak zawsze punktualnie. Ksiądz podszedł do tabernakulum, otworzył je, wyjął kielich, pochylił się nad nim i nagle osunął na podłogę. Rzęził, piana wystąpiła mu na usta. Gdy przybył wezwany lekarz, już nie żył.


Zdarzyło się to w Miasteczku Krajeńskim roku pańskiego 1894 na pięć lat przed ukończeniem budowy kościoła, który do dziś służy wiernym z miasta i okolicy.

więcej

2008-04-22 12:05:54

Trafić do Ujścia

UJŚCIE. No właśnie. Jak trafić do Ujścia? Dziesięciu na dziesięciu mieszkańców naszego powiatu odpowie na tak postawione pytanie to samo. Ujście leży pod Piłą. Dziesięć kilometrów od Piły w kierunku Poznania. Czytelnicy Sienkiewicza i jego Trylogii, których zresztą jest coraz mniej, kojarzą dodatkowo nazwę tego miasteczka ze zdradą magnatów wielkopolskich podczas "szwedzkiego potopu"
w 1655 roku.

więcej

2008-04-22 12:04:59

Niezłomna studzienka

GÓRKA KLASZTORNA. Nie ma w naszym regionie miejsca tak zacnego, a równocześnie o tak burzliwej i dramatycznej historii jak Górka Klasztorna. Tu na przestrzeni wieków kult Matki Boskiej, tak bliski sercu Polaków, został poddany wielkiej próbie.

więcej

2008-04-22 12:00:05

Parafia św. Jadwigi

GLESNO. Był rok 1653. Do położonego nieopodal Wyrzyska Glesna zwanego wówczas Glisnem przybył kanonik kamieński ks. Stanisław Trebnica, by dokonać lustracji miejscowego kościoła i parafii pod wezwaniem św. Jadwigi księżnej śląskiej. U stóp świątyni położonej na niewielkim wzgórzu powitał go ks. Adam Sadkowski miejscowy proboszcz, a następnie ochoczo oprowadził po swoim "gospodarstwie", które jak na owe czasy wyróżniało się porządkiem i dostatkiem.

więcej

2008-04-22 11:59:17

Fortele księdza proboszcza

FANIANOWO. Gdy w swej wędrówce po państwie Boga trafiłem do Fanianowa, zobaczyłem kościół o niezbyt pięknej architektonicznej bryle będący świątynią bardzo młodej parafii. Bez entuzjazmu więc zapukałem do drzwi plebani i tu spotkała mnie niespodzianka. Gościnnie przywitał mnie dość młody jeszcze proboszcz, który zaledwie od paru miesięcy pełnił swoją funkcję i dopiero poznawał swych parafian, ale okazał się człowiekiem życzliwym, pełnym osobistego uroku, a przy tym interesującym rozmówcą, który opowiedział mi nie tylko o życiu parafian, ale także o swoich podróżach i artystycznych pasjach.

więcej

2008-04-22 11:53:49

Parafia księdza Kajetana

DŹWIERSZNO. Ksiądz Kajetan Rybacki jest postacią niezwykłą. Ten 49 znany z imienia i nazwiska proboszcz parafii dźwierszneńskiej jednej z najstarszych w naszym powiecie jest nie tylko szanowanym duszpasterzem, świetnym organizatorem życia parafialnego, ale także - jeśli nie przede wszystkim - pasjonatem historii, regionalistą, autorem książek i opracowań - wskrzesicielem tradycji parafialnej.

więcej

2008-04-22 11:52:44

Parafia Jezusowego Serca

BIAŁOŚLIWIE. Miniony XX wiek był dla białośliwskiech Polaków szczególny. Oto na jego początku nie było w tej dużej i zasobnej wsi ani parafii, ani nawet świątyni katolickiej, a dziś Białośliwie jest siedzibą dekanatu wchodzącego w skład diecezji bydgoskiej i posiada kościół o interesującej bryle architektonicznej.

Białośliwie od zarania wieków miejscowość polska została po raz pierwszy odnotowana w dokumentach pisanych w 1216 i należała wówczas do potężnego i bogatego rodu Pałuków, a jej mieszkańcy chodzili do kościoła w Krostkowie.

więcej