Dziś jest: Piątek, 24 marca 2017 | imieniny: Marka i Gabriela


  

pilski

Ojczym dziewczynki usłyszał zarzuty

  W czwartek ojczymowi dziewczynki przedstawiono zarzuty psychicznego znęcanie...

chodzieski

Wielka gala sportu

W restauracji Platinum w Budzyniu kolejny, tym razem dziewiąty już raz...

czarnkowsko - trzcianecki

Duże pieniądze, wielka radość

  Warto było... Gmina Lubasz otrzyma kolejne dwa dofinansowania z...

wałecki

Chcieli wyłudzić kredyt

  - Do banku przyszli obaj. Jeden z nich złożył wniosek o przyznanie kredytu...

wągrowiecki

Ratowali, zabezpieczali, pomagali

- Cieszę się, że wasza działalność strażacka jest widoczna i doceniania...

złotowski

Pracowici jak pszczółki - spotkanie z pszczelarzem

Uczniowie na zajęciach stwierdzili, że swoją pracowitość mogą...
czarnkowsko - trzcianecki

2017-02-09 10:29:17

Prywatna ściana za publiczne pieniądze

CZARNKÓW. Równi i równiejsi w Gminie Czarnków

Gmina Czarnków zapłaciła za remont elewacji prywatnego budynku w miejscowości Sarbia. Czy wójt Bolesław Chwarścianek zdefraudował publiczne środki przekazując je na prywatny cel?

Sprawa ma swój początek w 2015 roku. 30 czerwca tego roku Gmina Czarnków zleciła firmie "NOW-BUD" Usługi Remontowo-Budowlane z Czarnkowa wykonanie remontu elewacji oraz schodów wejściowych do budynku wielorodzinnego w Zofiowie 97. Budynek ten stanowi mienie komunalne gminy.

Fakty papierowe

Cenę za wykonanie prac, w zawartej na tę okoliczność umowie, określono na 9610 zł lub kwotę wynikającą z kosztorysu powykonawczego. Termin wykonania prac ustalono na 6 lipca 2015 r. Jednak prace, przynajmniej na papierze, musiały przebiegać w iście ekspresowym tempie, bo zostały ukończone już 3 lipca. Z taką datą pod kosztorysem powykonawczym podpisał się przedstawiciel gminy - inspektor ds. inwestycji, modernizacji i remontów Krzysztof Frąckowiak. W kosztorysie szczegółowym widnieją m.in. takie pozycje jak: "ocieplenie ścian styropianem", "gładź dwuwarstwowa na ścianach zewnętrznych zaprawą klejową" czy "malowanie farbą fasadową ocieplonych ścian".

Zanim miejscowy artysta naniósł na ścianę budynku ów piękny mural, ściana została wyrównana i docieplona warstwą styropianu

Również 3 lipca 2015 r. sporządzono protokół końcowego odbioru robót, podpisany przez dwóch przedstawicieli Gminy Czarnków oraz wykonawcę. W treści protokołu komisja odbiorcza m.in. stwierdza, że dokonała sprawdzenia technicznego robót pod względem zgodności z umową, dokumentacją techniczną, kosztorysem powykonawczym i fakturą za wykonane roboty oraz nie wnosi żadnych uwag i zastrzeżeń. Tego samego dnia firma "NOW-BUD" wystawia fakturę na kwotę 9,6 tys. zł, tytułem: "Remont elewacji oraz schodów wejściowych budynku mieszkalnego w Zofiowie 97". Również tego dnia faktura wpływa do urzędu. Należność zostaje przez Gminę Czarnków zapłacona przelewem w dniu 13 lipca 2015 r. Tak wygląda sprawa w dokumentach.

Fakty rzeczywiste

Okazało się, że papiery swoje, a życie swoje, bowiem w budynku mieszkalnym w Zofiowie 97 wykonano tylko remont schodów. O remoncie elewacji mieszkańcy tego obiektu nawet nie słyszeli.

- Jaka elewacja? Jakie ocieplenie? - pyta zdegustowany mieszkaniec budynku. - Schody zostały naprawione, ale czy to było w lipcu 2015 roku? Chyba raczej jesienią, bo pamiętam, że już zimno było.

Mieszkańcy budynku w Zofiowie dostali schody. Na docieplenie ścian muszą poczekać...

Zdziwienie mieszkańców jest w pełni uzasadnione, bo prace związane z remontem elewacji firma "NOW-BUD" wykonała w zupełnie innym miejscu. Wyremontowano elewację (łącznie z ociepleniem) na prywatnym budynku w miejscowości Sarbia, osiedle Polne 3. Czy wykonawca wiedział, że gmina zleciła mu wykonanie prac budowlanych związanych z prywatną nieruchomością? Tego nie wiadomo. Wiadomo natomiast, że kosztorys powykonawczy opisujący prace w Zofiowie, opatrzony pieczęcią firmową i podpisem, jest w dużej części nieprawdziwy.

Sprawa ujrzała światło dzienne dopiero w kwietniu 2016 roku, gdy podczas sesji Rady Gminy Czarnków jeden z radnych poinformował zebranych, iż jest w posiadaniu dokumentów potwierdzających wspomniane nieprawidłowości. Od tego momentu w urzędzie zawrzało. Wójt wraz z najbliższymi współpracownikami zaczęli się zastanawiać, w jaki sposób usankcjonować prawnie stan faktyczny, który przecież nijak miał się do stanu z dokumentów.

Wójt Chwarścianek znalazł się w nieciekawej sytuacji. Umowa, którą podpisał niespełna rok wcześniej została wykonana tylko w niewielkiej części, a pieniądze za całość powędrowały z gminnego konta w Banku Spółdzielczym w Czarnkowie na konto wykonawcy. Sprzeniewierzenie publicznych środków, poświadczenie nieprawdy w dokumentach - takich zarzutów mogli się spodziewać gminni urzędnicy. I mogą nadal (pomimo faktu, że dokumenty zostały już dostosowane do stanu rzeczywistego), bo zgodnie z przepisami kodeksu karnego karalność czynu poświadczenia nieprawdy ulega przedawnieniu po upływie 5 lat od czasu jego popełnienia. Z kolei czyn naruszenia dyscypliny finansów publicznych przedawnia się po 3 latach.

Komisja rewizyjna w uśpieniu

Podczas sesji rady gminy z kwietnia 2016 r. padł wniosek, by sprawę niezwłocznie zbadała komisja rewizyjna i ewentualnie skierowała ją do odpowiednich organów ścigania, gdyż - jak stwierdził jeden z radnych - "publiczne pieniądze zostały wydatkowane na prywatny cel".

Komisja sprawą się zajęła, ale nie od razu... Przewodniczący komisji Jan Majewski zwołał jej obrady dopiero na dzień 7 czerwca 2016 r. Minęło więc 6 tygodni od chwili powzięcia przez radnych informacji o nieprawidłowościach. Co ważne, w tej sytuacji informacje to dokumenty, których autentyczność nie budzi najmniejszych wątpliwości. W dokumentach o fałszywej treści widnieją podpisy pracowników urzędu gminy.

W jakim celu była więc ta zwłoka? Na co czekał przewodniczący Majewski w sytuacji, gdy sprawa była oczywista? Dlaczego nie wszczęto postępowania o naruszenie dyscypliny finansów publicznych? Odpowiedzi wydają się oczywiste - gdyby komisja rewizyjna zajęła się sprawą bez zbędnej zwłoki, musiałaby powiadomić organa ścigania o naruszeniu dwóch aktów prawnych: kodeksu karnego oraz ustawy o odpowiedzialności za naruszenie dyscypliny finansów publicznych.

Tworzenie dokumentów

W okresie pomiędzy sesją a posiedzeniem komisji rewizyjnej wójt Chwarścianek nie próżnował. 6 maja 2016 r. zawarł ze wszystkimi współwłaścicielami budynku w Sarbii na Os. Polnym 3, porozumienie, zgodnie z którym użyczają oni gminie ścianę (tę, którą niespełna rok wcześniej na zlecenie gminy wyremontowano). Z treści porozumienia, zresztą wątpliwego prawnie, wynika, że poczynione prace były niezbędne w celu umożliwienia wykonania na niej muralu.

Na późniejszym posiedzeniu komisji rewizyjnej Bolesław Chwarścianek poinformował, że w grudniu 2014 roku zwróciła się do niego grupa mieszkańców Osiedla Polne z prośbą o pomoc w sporządzeniu malowidła o charakterze religijnym na szczycie budynku. Była tam już kapliczka Matki Boskiej Fatimskiej, a malowidło miało być dopełnieniem przestrzeni o charakterze sakralnym, którą stworzyli sobie własnymi siłami. - Zostało to wykonane i uznane jako remont budynku w Zofiowie. Jest to zadanie niestandardowe, takie pójście wójta na skróty. Tu nie było żadnej złej woli i sprzeniewierzenia pieniędzy gminnych. Była ustna umowa, która powinna była być sformalizowana. Tę umowę sformalizowaliśmy - mówił wójt Chwarścianek na posiedzeniu komisji z 7 czerwca 2016 r.

Ale żeby w papierach się zgadzało, wójt musiał też wyprostować sprawę umowy i dokumentów finansowych z firmą "NOW-BUD". 12 maja 2016 r. zawarto więc z firmą porozumienie, w którym strony potwierdzają, że prace wykonano jednak na budynku w miejscowości Sarbia. Dokładnego adresu w treści nie wskazano, co stawia pod znakiem zapytania wartość formalno-prawną tego dokumentu. Podobnie zresztą jak określenie terminu wykonania prac (lipiec 2015 r.). Nie dziwi zatem fakt, że w obydwu porozumieniach ze strony gminy widnieje tylko podpis wójta Chwarścianka, bez kontrasygnaty drugiego urzędnika, ani podpisu radcy prawnego, jak to miało miejsce w przypadku pierwszej umowy i szeregu innych. 12 maja 2016 r. firma "NOW-BUD" wystawia też korekty do faktury z lipca 2015 r., które zawierają już rzeczywisty zakres prac.

Czy wersja wójta wystarczy?

Co ciekawe, funkcję przewodniczącego komisji rewizyjnej sprawuje radny z komitetu wyborczego wójta Chwarścianka. To w zasadzie tłumaczy zwłokę w zwołaniu posiedzenia komisji. Wójt po prostu otrzymał od kolegi z komitetu wystarczająco dużo czasu na przygotowanie stosownych dokumentów. A gdy do tego dołożył wiarygodnie wyglądające wyjaśnienia, sprawa wyglądała na załatwioną.

Ale tylko wyglądała, bowiem dokumenty wytworzone po ujawnieniu nieprawidłowości mają wartość - delikatnie mówiąc - dyskusyjną. Podobnie jak zapewnienia wójta o ustnej umowie z mieszkańcami. Nawet gdyby przyjąć, że wójt rzeczywiście w grudniu 2014 roku umówił się ustnie z mieszkańcami budynku na Osiedlu Polnym 3 na użyczenie ściany ich budynku, to dlaczego zlecając jej remont gmina wskazała inny budynek? I dlaczego przystał na to wykonawca? Niewykluczone, że odpowiedzi na te i inne pytania będzie musiała znaleźć prokuratura.

Marek BarabaszDodaj swoją opinię


Komentarze są własnością ich twórców. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.


http://nike.kobe9.us Nike Kobe 9
yeezy boost 350
[url=http://nike.kobe9.us][b]Nike Kobe 9[/b][/url]
[url=http://www.wayfarersunglasses.us]Ray Ban wayfarer sunglasses[/url]
Ralph Lauren UK
nike free run
Burberry Outlet
balenciag bag

Dodał lzm dnia 2017-03-02 15:58:44
pandora charms
prada outlet
ray ban online
nike air max
kate spade handbags
prada us
abercrombie outlet
rayban aviator
michael kors outlet online
louis vuitton outlet
michael kors uk
snow boots
kate spade outlet
prada sunglasses
sunglasses hut
michael kors
prada purses
louis vuitton outlet
michael kors outlet
burberry outlet
Coach Outlet Store
chanel
official prada site
coach handbags
coach outlet
coach bag
abercrombie outlet
brand sunglasses
prada bags on sale
michael kors totes
adidas australia
michael kors outlet
beats headphones
ray ban outlet
Nike Hyperdunk 2015
prada bags
kate spade
football jerseys
kate spade outlet online
michael kors australia
prada outlet
moncler jacket
nike jordan shoes
michael kors purses on sale
nike shoes
moncler us
burberry scarf
Pandora bracelet
oakley sunglasses
authentic prada handbags outlet
prada outlet
adidas shoes
michael kors outlet
Adidas Yeezy Boost 350
jimmy choo australia
michael kors outlet
coach outlet online
top sunglasses
Nike Air Jordan
beats studio
nike shox
Jordan Retro Shoes
burberry australia
michael kors outlet
nike outlet
kate spade bags
Jordan retro
sunglasses hut
kate spade black friday
pandora princess ring
baseball jerseys
coach outlet
burberry scarf
coach australia
burberry outlet
ray ban aviator
pandora rings
pandora charms
coach purse
louboutin shoes
KD 8 shoes
ray ban new wayfarer
Michael Kors Outlet
coach outlet
mk handbags
air jordan shoes
Abercrombie Fitch
michael kors uk
MIZUNO Shop US
mcm outlet
coach carter
pandora.com
Pandora Charm
abercrombie and fitch
burberry scarf
Longchamp Outlet
pandora charms
burberry scarfs
burberry outlet online
Oakley Outlet
paul smith sale
prada bags
pandora necklace
ray ban eyeglasses
michael kors bags
air jordan shoes
michael kors bags outlet
coach outlet
pandora bracelet
canada goose sale
coach outlet store
coach outlet
abercrombie outlet
coach outlet
coach outlet
Hugo Boss Online
paul smith
pandora jewelry
Mizuno Shoes
michael kors tote
burberry
Mizuno Wave
pandora rings
coach
abercrombie us
ugg slippers
huaraches
pandora charms black friday
ugg australia
coach factory outlet
prada factory outlet online
coach australia
ray ban wayfarer
Cheap Ray Ban
prada outlet online
michael kors outlet
yeezy boost 350 shoes
pandora charms
kate spade bags outlet
michael kors purses
ray-ban sunglasses
coach outlet
salomon hiking shoes
ray-ban sunglasses
shoes online
kate spade canada
Kate Spade Australia
mens sunglasses
Kevin Durant Shoes
pandora bracelets
prada factory outlet online
pandora charms sale online
Hyperdunk 2016
Canada Goose Outlet
michael kors
pandora necklace charms
burberry outlet online
hockey jerseys
Chanel bags Outlet
michael kors canada
ugg australia
ray ban sunglasses
michael kors online
prada factory outlet online
abercrombie & fitch
hermes bag
coach factory outlet online
mcm factory outlet
pandora australia
michael kors bags
nike air huarache
coach sunglasses
michael kors purses outlet
timberland boots
coach online
michael kors outlet
mk outlet
michael kors
kate spade outlet
coach factory
michael kors outlet
prada bag
cheap moncler jacket
authentic prada outlet online
longchamp outlet
kate spade outlet online
Coach Outlet
nfl jerseys
landinggear
Yeezy 350
pandora rings
michael kors outlet
Chanel Outlet
ray ban sunglasses
kate spade black friday
baseball jerseys
moncler outlet
kate spade
prada outlet online
kate spade
Coach Outlet Online
michael kors black friday
pandora charms
moncler coats
kate spade outlet
abercrombie outlet
Free Run
prada bags
Nike KD 8
moncler jacket
michael kors handbags
ate spade handbags
tiffany co
polo online
Coach Sunglasses Outlet
mlb store
Jordan Retro
paul smith uk
coach outlet
prada glasses
michael kors outlet
nike shoes australia
nike free run
nike jordan shoes
coach outlet
coach bags
bercrombie Nederland
Mizuno Running Shoes
nike huarache
mlb.com
coach shoes
prada official site
official prada site
nike shox shoes
nike outlet
coach outlet online
michael kors outlet
ray ban prescription sunglasses
coach bags
Nike Free
nfl shop
Yeezy Boost 350
longchamp outlet
coach australia
cheap ray ban sunglasses
michael kors outlet
prada outlet online
prada outlet online
michael kors outlet online
nike australia
ralph lauren australia
michael kors outlet
sunglasses sm
Ray Ban Outlet
kate spade bags
prada factory outlet
Michael Kors Canada
cheap basketball shoes
shoes online sale
michael kors purses
burberry australia
jordan shoes
michael kors outlet
adidas australia
oakley sunglasses
polo outlet
Nike Hyperdunk Shoes
coach outlet
asics Australia
coach outlet
burberry outlet
ups tracking
pandora rings jewelry
kate spade outlet
michael kors outlet
nike shoes
CHanel Factory Outlet
yeezy boost 350
kate spade outlet
flash sunglasses
burberry canada
Prada Outlet
football jerseys
pandora bracelet
Ralph Lauren
prada outlet
timberland uk
huaraches shoes
mlb shop
sunglasses outlet
abercrombie outlet us
burberry outlet
wholesale
burberry outlet
beats by dre
pandora jewelry
abercrombie us
pandora ring
prada bags outlet
Nike Jordan Shoes
ralph lauren
michael kors outlet
landing gear
abercrombie fitch
basketball jerseys
coach factory outlet
burberry purse
pandora charms uk
michael kors factory outlet
pandora charms sale
asics shoes
mcm outlet online
abercrombie outlet
china factory sale
pandora australia
landing gears
abercrombie and fitch
Oakley Holbrook
Ralph Lauren Polo
asics shoes Australia
michael kors outlet
michael kors outlet
pandora rings
ugg boots
ray ban sunglasses
abercrombie paris
michael kors outlet
prada outlet
ray-ban sunglasses
Nike Jordans
michael kors outlet
ray ban prescription glasses
nike huarache shoes
michael kors handbags outlet
coach factory outlet
Michael Kors Outlet
pandora rings sale
mlb shop
pandora rings
chanel bag
air jordan retro
mk bags
yeezy boost 350
Basketball shoes
michael kors outlet online
cheap coach purse
véronique Billat
kate spade outlet
michael kors tote
chanel australia
canada goose jacket
prada outlet online
burberry canada
china wholesale
huarache nike
ray ban clubmaster
michael kors us
coach purses
moncler uk
Burberry outlet online
Prada bags
moncler sale
polo outlet online
nike lebron shoes
prada sale
prada online
prada handbags
Billat
nike jordan
yeezy boost 350
pandora australia
nike australia
coach factory outlet
Hermes Outlet
Oakley Holbrook sunglasses
prada outlet online
pandora rings
ray ban polarized
ray ban outlet
coach outlet
pandora bracelet
Coach outlet online
coach sunglasses for women
pandora necklaces
michael kors outlet bags
major league baseball
jordan retro shoes
piumini moncler replica
michael kors outlet
michael kors bags
oakley frogskins
michael kors outlet
coach outlet online
canada goose jacket
michael kors
canada goose sale online
burberry outlet canada
oakley australia
burberry online
moncler mens jackets
michael kors italy
basketball jerseys
official michael kors
pandora charms sale clearance
nike id
louis vuitton australia
michael kors handbags
salomon shoes
oakley frogskins sunglasses
michael kors outlet
louis vuitton outlet
coach outlet online
moncler jacket mens
burberry us
abercrombie and fitch
michael kors handbags
authentic prada outlet online
nike com
tiffany co
Prada Factory Outlet
pandora rings
prada handbags
prada outlet prices
nike basketball shoes
burberry outlet
shoes sale
oakley outlet
nike store
michael kors jet set tote
moncler down jackets
prada outlet online
Hugo Boss Outlet
ray ban sunglasses
adidas yeezy boost 350
ray ban glasses
nike lebron james
lebron james shoes
moncler outlet
pandora uk
michael kors outlet
baseball jerseys
pandora charms sale
prada outlet
michael kors outlet
canada goose outlet
Mizuno Shop
moncler clothing
oakley sunglasses
pandora charms
Hugo Boss Store
Nike Air Jordan
moncler jacket
ugg uk
burberry online
Nike Air Max
pandora australia
prada handbags
coach usa
louis vuitton uk
coach diaper bag
prada outlet online
clk benz
moncler outlet
pandora jewelry
michael kors wallet
nike jordan shoes
coach outlet
pandora uk
pandora rings
Mizuno Shop Japan
louis vuitton factory outlet
burberry outlet canada
coach outlet
coach handbags
louis vuitton outlet
veronique billat
lzm3.2
Dodał lzm dnia 2017-03-02 15:57:59
ha ha ha - mural w takim miejscu??? Przecież tam nawet drogi utwardzonej nie ma
Dodał gościu dnia 2017-02-15 15:06:51
czy wójt miał upoważnienie do podjęcia takich czynności, które skutkowały inwestycją na mieniu nie będącym własnością gminy
Dodał mieszkanka Marunowa dnia 2017-02-14 16:06:08
Władz gminy czuje się bezkarna. Pytanie czy to wszystkie grzechy wójta? Skoro odważył się na taki czyn to myślę że grzechów jest więcej.
Dodał Kasia dnia 2017-02-09 21:10:53
Ciekawe kto mieszka W tym budynku na Os. Polnym 3? Nic o nim nie wiadomo? :)
Dodał jaś dnia 2017-02-09 14:13:18
Jeżeli te informacje są prawdziwe, to prokuratura będzie miała co robić

Dodał kaziu dnia 2017-02-09 12:04:48