Dziś jest: Piątek, 24 marca 2017 | imieniny: Marka i Gabriela


  

pilski

Ojczym dziewczynki usłyszał zarzuty

  W czwartek ojczymowi dziewczynki przedstawiono zarzuty psychicznego znęcanie...

chodzieski

Wielka gala sportu

W restauracji Platinum w Budzyniu kolejny, tym razem dziewiąty już raz...

czarnkowsko - trzcianecki

Duże pieniądze, wielka radość

  Warto było... Gmina Lubasz otrzyma kolejne dwa dofinansowania z...

wałecki

Chcieli wyłudzić kredyt

  - Do banku przyszli obaj. Jeden z nich złożył wniosek o przyznanie kredytu...

wągrowiecki

Ratowali, zabezpieczali, pomagali

- Cieszę się, że wasza działalność strażacka jest widoczna i doceniania...

złotowski

Pracowici jak pszczółki - spotkanie z pszczelarzem

Uczniowie na zajęciach stwierdzili, że swoją pracowitość mogą...
wągrowiecki

2017-02-11 22:49:57

Przestańmy się truć!

WĄGROWIEC. Czy powietrze w Wągrowcu może być czystsze? Tak!

Nie tylko mróz, ale także stabilna i statyczna aura nie sprzyjają naszemu zdrowiu.. Zlokalizowana w Wągrowcu manualna stacja pomiarowa Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska, monitoruje stan jakości powietrza na terenie miasta. Choć dramatu na razie nie ma, trudno powiedzieć, że jest dobrze.

Problem smogu dotyczy nie tylko wielkich aglomeracji, ale także mniejszych miast takich jak Wągrowiec. Okazuje się, że na tle kraju, a zwłaszcza największych aglomeracji miejskich oraz miejscowości położonych na południu Polski, Wągrowiec wypada całkiem nieźle. Tylko w jednym dniu podczas ostatnich alarmowych dwóch miesięcy stężenie pyłu PM10 przekroczyło nieznacznie poziom 100 ug/m3. Dodajmy, że poziom informowania społeczeństwa o zagrożeniu zaczyna się dopiero po przekroczeniu 200 ug/m3.

Jednak do ideału daleko. By poprawiła się sytuacja w Wągrowcu, konieczna jest zmiana ogólnokrajowych przepisów, pozwalających dzisiaj karać jedynie takich trucicieli powietrza, którzy spalają w domowych piecach odpady oraz zmiana paliwa wykorzystywanego do ogrzewania. Główną przyczyną nie najlepszej jakości powietrza w mieście jest bowiem - podobnie jak w całym kraju - stosowanie złej jakości paliwa (np. miał węglowy) i spalanie go w starych przestarzałych kotłach, liczących dziesięć i więcej lat. Póki co nie jest to karane, ale niestety odbija się na zdrowiu mieszkańców. Za niezdrowe powietrze odpowiadają też samochody, których każdego roku przybywa w Wągrowcu po kilka tysięcy.

Co zrobić, gdy widzimy, że ktoś zatruwa powietrze, którym oddychamy? jeśli istnieją uzasadnione podejrzenia dotyczące palenia odpadami należy zgłosić swoje zastrzeżenia do Urzędu Miejskiego - pok. nr 7, tel. 67 268 03 34. W takich przypadkach nieruchomość poddana zostanie kontroli.

Krzysztof Poszwa burmistrz Wągrowca: - W Wągrowcu wdrażamy program ograniczenia niskiej emisji, m.in. poprzez zaplanowane w tym roku inwestycje, dzięki którym powstaną kolejne ścieżki rowerowe, a miejskie autobusy zostaną wymienione na takie, które spełnią najsurowsze normy ekologiczne. Stawiamy na rozwój transportu publicznego, będziemy we wszelki możliwy sposób zachęcać wągrowczan do przesiadania się do autobusów, na rowery i ruchu pieszego. Stawką w tej batalii jest zdrowie: nasze i naszych dzieci.

PikDodaj swoją opinię


Komentarze są własnością ich twórców. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.