Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
To trzeba wiedzieć:
Reklama

O symbolu polskości Piły w ramach projektu NIEPODLEGŁA

Zapraszamy na kolejne wydarzenie w ramach projektu NIEPODLEGŁA. Już w czwartek, 6 września, w Powiatowej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Pile odbędzie się spotkanie na „Przystanku Piła i okolice”. Gościem Biblioteki będzie historyk Muzeum Okręgowego w Pile Marek Fijałkowski, który zaprosi na prelekcję dotyczącą pilskiego kościoła Świętych Janów. Początek, godz. 10.00. Czytelnia PiMBP w Pile.

Zapraszamy także na kolejne wydarzenia – wykłady, prezentacje i prelekcje - w ramach „Przystanku Piła i okolice”.   

 

Przystanek Piła i okolice” - program edukacji regionalnej dla młodzieży, studentów, mieszkańców Piły i powiatu pilskiego, spotkania zaplanowano od września do listopada, 1-2 razy w miesiącu.

Słuchacze wezmą udział w prelekcjach, wykładach, prezentacjach multimedialnych :     

- „Historia kościoła Świętych Janów, symbolu polskości Piły” -  Marek Fijałkowski, historyk i regionalista, starszy kustosz Muzeum Okręgowego im. Stanisława Staszica w Pile, autor wielu publikacji w „Roczniku Nadnoteckim” oraz „Kronice Wielkopolski”; 6 września, godz.10.00, czytelnia naukowa Biblioteki Głównej, ul. Staromiejska 14. 

- „Ruch niepodległościowy na terenie gmin powiatu pilskiego” - dr Robert Kolasa, historyk, autor opracowań historycznych publikowanych min. w „Nadwarciańskim Roczniku Historyczno-archiwalnym” oraz w „Kronice Wielkopolski”;  18 września, godz.10.00, czytelnia naukowa Biblioteki Głównej, ul. Staromiejska 14.

– „Pilanie okresu międzywojennego” – Marek Fijałkowski, historyk i regionalista, starszy kustosz Muzeum Okręgowego im. Stanisława Staszica w Pile, autor wielu publikacji w „Roczniku Nadnoteckim” oraz „Kronice Wielkopolski”; 4 października, godz.10.00, czytelnia naukowa Biblioteki Głównej, ul. Staromiejska 14.             

– „Polacy spod   Znaku  Rodła – ślady pilskie” dr Robert Kolasa, historyk, autor opracowań historycznych publikowanych min. w „Nadwarciańskim Roczniku Historyczno-archiwalnym” oraz w „Kronice Wielkopolski”; 17 października, godz.10.00, czytelnia naukowa Biblioteki Głównej, ul. Staromiejska 14.       

- „Działalność Konsulatu RP w latach 1928-1934, w Pile. Rola i znaczenie w umacnianiu tożsamości narodowej Polaków” - Roman Chwaliszewski regionalista, konserwator zabytków, lokalny patriota, autor wielu publikacji historycznych. Z pasją potrafiący opowiadać o przeszłości regionu, w 2013 roku uhonorowany  statuetką „Dobosza Powstania Wielkopolskiego”. Wyróżnienie to przyznawane jest w uznaniu zasług i wysiłków na rzecz upowszechniania wiedzy o Powstaniu Wielkopolskim 1918/1919; 6 listopada, godz.10.00, czytelnia naukowa Biblioteki Głównej, ul. Staromiejska 14.

W ramach przedsięwzięcia rozegrana zostanie również gra miejska „Śladami ruchu niepodległościowego w Pile” (9 listopada), dla grup niezorganizowanych, młodzieży, mieszkańców Piły i powiatu pilskiego. W ten sposób graczom przybliżymy historię naszego miasta. Uczestnicy będą mogli poznać swoje miejsce zamieszkania w sposób dynamiczny, atrakcyjny i przyjazny. Inspiracją jest 100.lecie Odzyskania Niepodległości Polski i wybuchu Powstania Wielkopolskiego. Opiekę merytoryczną będzie sprawował Maciej Usurski, historyk, kustosz Muzeum Stanisława Staszica, autor i współautora opracowań historycznych m.in. książki „Było takie miasto”, „Lotnicza historia Piły”, oraz artykułów publikowanych w „Kronice Wielkopolski”.

 

Co, gdzie, kiedy?

W ramach projektu NIEPODLEGŁA – Dni Niepodległej Ojczyzny w Powiecie Pilskim – realizowanych będzie jeszcze (część imprez za nami) - w różnych placówkach powiatowych - szereg przedsięwzięć o charakterze patriotyczno-edukacyjnym. Zostały one zaplanowane na najbliższe tygodnie i miesiące – w roku 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości. 

Zapraszamy do udziału w koncertach, wystawach, prelekcjach. 

Koordynatorem Programu jest Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego .

Oficjalna strona Programu NIEPODLEGŁA: https://niepodlegla.gov.pl

 

Lp. Działanie Termin Kto odpowiedzialny
1 Koncert Patriotyczny z okazji Święta Wojska Polskiego 15.08.2018 MDK Iskra
2 Przystanek Piła i okolice 6.09-6.11.2018 Biblioteka
3 Wystawa fotografii „Oni walczyli za Polskę” 21.09-13.10.2018 BWA
4 Powiatowy konkurs recytatorski „Mój dom, moja ojczyzna” 12.10-10.11.2018 MDK Iskra
5 Ogólnopolski Konkurs Plastyczny na pocztówkę „Polska to moja ojczyzna” 12.10-10.11.2018 MDK Iskra
6 Ogólnopolski konkurs literacki „Czym jest niepodległość?” 12.10-10.11.2018 MDK Iskra
7 I Konkurs Piosenki „Śpiewamy polsku” 19-20.10.2018 MDK Iskra
8 Gra Miejska „Śladami ruchu niepodległościowego w Pile” 9.11.2018 Biblioteka
9 Rodzinne warsztaty plastyczne – robienie flag, kotylionów i rozetek 10.11.2018 MDK Iskra
10 VII Koncert Muzyki Polskiej w 100-lecie niepodległości 10.11.2018 BWA

 

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: Markiza DemandiacTreść komentarza: Analiza ostatniego gestu Szalbierza dowodzi, że ma on wydatny kciuk charakterystyczny dla osób pochodzenia semickiego. Nie możemy powiedzieć nic o kształcie oczu, bo wciąż są ukryte za ciemnymi okularami. Można założyć, że przypuszczenie tatusia metrykalnego jakoby młoda dama kopulowała z przedstawicielem najstarszej religii ma uzasadnienie w realiach antropologicznych. Może ktoś coś dorzuci?Data dodania komentarza: 23.12.2024, 17:45Źródło komentarza: "Szydercy" - odcinek 22.Autor komentarza: tetanusTreść komentarza: Minęło sześć lat. Skapcaniali, pomarszczyli się mimo dostępu do kwasu hialuronowego, kolagenu i toksyny botulinowej od córeczki.Data dodania komentarza: 23.12.2024, 17:34Źródło komentarza: "Szydercy" - odcinek 22.Autor komentarza: PawełTreść komentarza: Platforma robi przymiarki do wprowadzenia cenzury pod pretekstem walki z mowa "nienawiści".Data dodania komentarza: 22.12.2024, 19:29Źródło komentarza: Wniosek senatora Szejnfelda: Surowe kary za mowę nienawiściAutor komentarza: psucie obyczajówTreść komentarza: Czy dla kontrastu, senator pomyślał o nagrodach dla pozytywnych wartości? Na przykład Szalbierz odznaczył się determinacją w organizacji marszów przez Piłę pederastów i trybad. To takie współczesne, dwudziesty pierwszy wiek! Upadek demografii.Data dodania komentarza: 22.12.2024, 15:39Źródło komentarza: Wniosek senatora Szejnfelda: Surowe kary za mowę nienawiściAutor komentarza: gol samobójTreść komentarza: Powinien senator wystąpić z wnioskiem o kary dla kłamczuchów wyborczych, fałszerstw w komisjach.Data dodania komentarza: 22.12.2024, 15:35Źródło komentarza: Wniosek senatora Szejnfelda: Surowe kary za mowę nienawiściAutor komentarza: Gruba KajaTreść komentarza: Mariusz posiadł wielkie szczęście mogąc wytrąbić półtora flaszki na Kolegium Redakcyjnym Tygodnika Nowego i jeszcze załapał się na koniak, bo triumfator konkursu Kameleon2005 nie stawił się w redakcji. Podobno też Mariusz się cieszył z oszczędzenia stówy i możliwości pożarcia ciastek.Data dodania komentarza: 22.12.2024, 15:31Źródło komentarza: "Szydercy" - odcinek 22.
Reklama
Reklama