Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
To trzeba wiedzieć:

Jak pozbyć się niegojących strupów na głowie?

Strupy we włosach to bardzo uciążliwy problem i może dotyczyć osób w różnym wieku. Często jest to jednak jeden z objawów łojotokowego zapalenia skóry. Jeżeli dodatkowo zauważasz u siebie rumieniowo-złuszczające się zmiany, podrażnienia na głowie, łupież i bardzo często przetłuszczające się włosy, to znaczy, że chorujesz na ŁZS. Zatem strupy we włosach mogą być jednym z objawów tej przewlekłej dermatozy. Jeżeli zatem chcesz się dowiedzieć więcej na ten temat, to czytaj dalej.
  • 10.09.2024 07:56
  • Autor: Farmacia Verde
Jak pozbyć się niegojących strupów na głowie?

Strup na skórze głowy – co musisz o tym wiedzieć?

Z jakiego powodu powstaje strup na skórze głowy:

  • W przypadku infekcji skóry głowy występuje łojotok i skóra zaczyna się łuszczyć.

  • Zazwyczaj takie strupy powstają na skutek drapania.

Dlaczego skóra głowy swędzi:

  • W miejscach, gdzie płaty naskórka się oddzielają od pozostałych warstw skórnych, powstają niewielkie bardzo swędzące ranki.

  • To powoduje, że osoba zakażona natarczywie się drapie, powodując następne uszkodzenia naskórka.

Co może być przyczyną swędzenia skóry głowy i strupów:

  • Łojotokowe zapalenie skóry głowy najczęściej wywołuje świąd, a dalej niegojący się, dziwny strup na głowie – i to nie jeden. Jeśli więc ktoś się drapie, a skóra jest zakażona, istnieje ryzyko rozwoju stanu zapalnego. 

Jak radzić sobie z problemem:

  • Jeśli, podejrzewasz u siebie ŁZS, koniecznie skonsultuj się z dermatologiem!

Łojotokowe zapalenie skóry – co to za choroba?

Ogniska zapalne łojotokowego zapalenia skóry, wyglądają jak rumień o tłustej konsystencji,  pokryty łuskami. Choroba najczęściej rozwija się u osób młodych i w trakcie dojrzewania. Poza tym, na jej rozwój szczególnie narażone są osoby z problemami odporności organizmu i chorobami autoimmunologicznymi.

Cechy charakteryzujące ŁZS głowy, to nadmierna produkcja gruczołów łojowych – nie zostało do końca odkryte, dlaczego tak się dzieje. Nadprodukcja tłustego łoju, jest pożywką dla bytujących na naszej skórze, (tworzących mikrobiom) drożdżopodobnych grzybów malassezia furfur. Jeżeli w porę nie rozpocznie się leczenia oraz zastosowania odpowiednich kosmetyków, objawy mogą rozsiewać się, na co raz to większe partie ciała. Więcej: https://www.drogeriaolmed.pl/blog/artykul/lojotokowe-zapalenie-skory-jak-sobie-z-nim-radzic,1605006757.html

Zazwyczaj powstanie ostatecznej postaci ŁZS i rozwoju grzyba malassezia, poprzedza parę objawów, zwiastujących jej nadejście: zapalenie mieszków włosowych, z charakterystycznymi krostkami lub kilku krost ropnych z rumieniem dookoła.

Pamiętać należy, że krost i strupów:

  • absolutnie nie można wyciskać,
  • należy udać się do dermatologa, który:

    - właściwie oczyści ranę,

    - przepisze odpowiednie specyfiki.

Zdrowe włosy
Igor Michajłowski, specjalista dermatolog Gdańsk

Zazwyczaj łojotokowe zapalenie skóry zaostrza się w okresie jesiennym i zimowym, wtedy też często choroba obejmuje większą część ciała, a nie tylko skórę głowy. Objawy można zauważyć również na brwiach, w fałdach nosowo-gardłowych, policzkach, przy mostku i między łopatkami. Jeżeli chory ma problemy immunologiczne lub autoimmunologiczne, możliwe jest, że ŁZS jest w stanie objąć całe ciało, a dodatkowo przeniknąć do wewnątrz organizmu. Dodatkowo trzeba wiedzieć, że to uciążliwe schorzenie ma charakter przewlekły i jest trudne do wyleczenia, ze względu na nieuregulowaną farmakologię. Dlatego warto utrzymywać regularny kontakt z dermatologiem, ponadto szczególnie położyć nacisk na właściwie rozumianą pielęgnację, przy pomocy specjalistycznych dermokosmetyków – mówi dr n. med. Igor Michajłowski, dermatolog-wenerolog z Clinica Dermatologica

Dobrym wyborem na strupy we włosach oraz inne uciążliwe objawy ŁZS jest zestaw Seborh

Seborh to kosmetyki na łojotokowe zapalenie skóry głowy
Kup Seborh w Drogerii Olmed –kliknij
  • Szampon Seborh – z: ichtiolem, piroktonem olaminy i alantoiną, by zabijać grzyby, a także  niwelować uporczywy swędzieć. Preparat złuszcza, a później usuwa martwy naskórek,  łuski i sebum.

  • Emulsja Seborh – lekka formuła, odkażająca, niezatykająca porów, ma w sobie: siarkę, NMF  i kwas mlekowy, dlatego świetnie łagodzi stany zapalne, normalizuje gruczoły łojowe, zmiękcza skórę.

  • Płyn Seborh – ma w sobie np.: kwas glikolowy, glukonolakton, argininę, więc wspomaga mikrokrążenie oraz naczynia krwionośne, świetnie zatrzymuje wodę w skórze i ją regeneruje.

     

Opinie o SEBORH – Zobacz co piszą osoby, stosujące SEBORH!

 

Jak stosować zestaw Seborh?

Szampon SeborhNa zwilżone ciepłą wodą włosy nanieść i delikatnie wmasować szampon, aż do uzyskania piany. Pianę pozostawić na około 5 minut, a następnie dokładnie spłukać wodą. Czynność powtórzyć.

Emulsja Seborh: Przy pomocy pompki równomiernie nanieść emulsję na suchą skórę głowy i pozostawić do wyschnięcia. Należy stosować co drugi dzień na noc.

Płyn SeborhPrzy pomocy pompki równomiernie nanieść płyn na suchą skórę głowy i pozostawić do wyschnięcia. Należy stosować co drugi dzień na noc.

Więcej na stronie seborh.pl

 

Pielęgnacja przy ŁZS – co robić, żeby pozbyć się dokuczliwych objawów, takich jak niegojący się strup na głowie?

Najpierw udaj się do dermatologa, który po obejrzeniu Twoich zmian, postawi diagnozę, rozpocznie odpowiednie leczenie i przepisze Ci np.: odpowiednie leki doustne lub miejscowe – może też zastosować leczenie skojarzone. Ewentualnie zleci zastosowanie innych adekwatnych produktów bez recepty.

Nie zapominaj o wysokiej jakości dermokosmetykach z dobranymi naturalnymi składnikami aktywnymi. Szczególnie istotne są zawarte w nich kwasy, ekstrakty i inne emolienty. Szybko złuszczysz martwy naskórek oraz wyregulujesz pracę gruczołów łojowych. Takie preparaty mają holistyczne działanie, dzięki nim będziesz w stanie pozbyć się wszystkich charakterystycznych objawów ŁZS, a nie tylko niegojący się strup na głowie.

Podsumowanie

ŁZS ma charakter przewlekły, z okresami remisji i nawrotów. Ta dermatoza, jeżeli nie jest właściwie leczona, będzie rozprzestrzeniać się na inne części ciała. Niegojące się strupy we włosach wymagają regularnych wizyt u dermatologa oraz odpowiedniej pielęgnacji.

Materiał partnera