Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
To trzeba wiedzieć:
Reklama dotacje rpo

20 lat rozwoju kultury (i nie tylko) w Pile i okolicach – świętujemy rocznicę przystąpienia Polski do UE

O północy 1 maja 2004 roku Polska stała się członkiem Unii Europejskiej. W tym roku mija równo 20 lat, odkąd dofinansowania unijne stały się motorem napędowym Wielkopolski. Ten czas to rozwój naszego regionu w każdej dziedzinie.
20 lat rozwoju kultury (i nie tylko) w Pile i okolicach – świętujemy rocznicę przystąpienia Polski do UE

 

Rozwinął się przemysł i technologie, zrewitalizowano mnóstwo miasteczek i miast, powstały nowe miejsca takie jak domy kultury czy placówki wspierające osoby potrzebujące. 20 lat to 1069 kilometrów zmodernizowanych dróg i ponad 100 km wybudowanych od podstaw, co sprzyja łatwiejszemu przemieszczaniu się, ale też bezpieczeństwu. W ciągu dwóch dekad w Unii Europejskiej, w Wielkopolsce zmalało bezrobocie do najniższego w kraju. To zasługa tworzenia nowych miejsc pracy, szkoleń, warsztatów i kursów specjalistycznych. Liczby nie kłamią. Przez ostatnie 20 lat Wielkopolska uzyskała z UE ponad 35 mld zł, które przełożyło się na realizację 12 tys. projektów. Do tej kwoty należy doliczyć kolejne miliardy złotych dopłat dla rolników, środki z budżetu państwa i wkład własny beneficjentów. To wszystko przekłada się na efekty, które widzimy wszędzie wokół nas! 

20. rocznica naszej obecności w Unii Europejskiej skłania do głębszej refleksji. Ostatnie dwie dekady to czas dynamicznych przemian w Wielkopolsce, które nie byłyby możliwe, gdyby nie Fundusze Europejskie – mówi Marek Woźniak, marszałek woj. wielkopolskiego. – Zrobiliśmy największy postęp, obok takich obszarów jak Metropolia Warszawska czy Dolny Śląsk. Szybkie tempo rozwoju można zauważyć, gdy spojrzymy na wskaźnik PKB na jednego mieszkańca Wielkopolski w relacji do średniej unijnej – w 2004 roku był on na poziomie 50%, a dzisiaj wynosi 84%. Dla porównania, w Brandenburgii to 86%. Ale Unia Europejska to nie tylko pieniądze, to także wartości: wolność, równość, demokracja, praworządność i prawa człowieka. Wielkopolsce jest z nimi po drodze.

Zobacz, jak będziemy świętować!

20 lat w Unii Europejskiej zaczynamy świętować już 1 maja podczas biegu „ZaBIEGaj o FUNdusze” nad Jeziorem Maltańskim w Poznaniu. A już 10 i 11 maja możecie wziąć udział w Dniach Otwartych Funduszy Europejskich (DOFE). Jakie atrakcje czekają na mieszkańców Piły i okolic?

Poznajcie nowoczesny wymiar kultury w Wieleniu, gdzie powstała Mediateka oraz Kino za Rogiem. Z okazji Dni Otwartych Funduszy Europejskich miejscowy samorząd organizuje tutaj wystawy, z których dowiedzieć się będzie można więcej o inwestycjach i projektach realizowanych w regionie w ramach środków unijnych. Dodatkowo w Kinie za Rogiem będzie można obejrzeć darmowy seans filmowy – to gratka dla miłośników kinematografii.

Pasjonaci historii z całą pewnością ucieszą się na wieść, że już 11 maja będą mogli całkiem za darmo zobaczyć wystawy w Muzeum Stanisława Staszica w Pile. Poza darmowym zwiedzaniem czekają jeszcze inne atrakcje, m.in.: warsztaty lalek teatralnych, teatr lalkowy oraz koncert jazzowy, który odbędzie się w ogrodzie przy Muzeum. Podczas wydarzenia znajdziecie moc rozrywki zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci. Dlatego nie może Was zabraknąć.

To zaledwie część wszystkich atrakcji. Nie będziecie więc się nudzić!

Już 20 lat razem tworzymy zmiany w Wielkopolsce

Więcej informacji i pełną listę atrakcji w ramach Dni Otwartych Funduszy Europejskich oraz wszystkich wydarzeń związanych ze świętowaniem rocznicy przystąpienia Polski do Unii Europejskiej znajdziecie na stronie 20lat.ue. Obserwujcie media społecznościowe Fundusze Europejskie dla Wielkopolski, aby być na bieżąco z naborami, webinarami i różnymi eventami w Pile i okolicach.

 


Fb @FunduszeEuropejskiedlaWielkopolski

IG @fundusze_eu_dla_wielkopolski

YT @FunduszeUEdlaWielkopolski

LinkedIn @Fundusze Europejskie dla Wielkopolski

X @funduszeuewlkp

 

 

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: plus dodatniTreść komentarza: Informuje się starca lemanowicza o całkowitym braku erekcji... To stały fragment gry u impotentów intelektualnych.Data dodania komentarza: 20.11.2024, 12:04Źródło komentarza: "Szydercy" - odcinek 22.Autor komentarza: HefajstosTreść komentarza: Dobrym może być miejsce spoczynku Rycha we wsi zabitej kołkami i dechami i pałą ormowską domniemanego, niedookreślonego tatusia.Data dodania komentarza: 20.11.2024, 11:26Źródło komentarza: "Szydercy" - odcinek 22.Autor komentarza: pokój bez klamekTreść komentarza: Ja bym rozgraniczył picie płynów, których skutkiem jest wygaszenie trzęsiączki starczej a który płyn nie ma wpływu na trzęsiączkę. Z mojego doświadczenia jak byłem studentem, miałem kumpla w akademiku. Mimo młodego wieku (22) nie był w stanie funkcjonować bez flaszki wódki od rana. Trząsł się i klekotał szukając swojej teczki, a tam likier curacao albo miętowy, albo cherry. Po wytrąbieniu dwóch setek, natychmiast uspokajał się. Drżenia wygasały się natychmiast. Są napoje bezalkoholowe, ale one nie dają skutku tłumienia drgawek. Niektóre soki mogą przywracać kontakt ze światem. O tym informował ludność Mariusz Szalbierz w komunikacie Kolegium Redakcyjnego Tygodnika Nowego, że sok grapefruitowy daje efekt w postaci odświeżenia umysłu.Data dodania komentarza: 20.11.2024, 11:16Źródło komentarza: Kult kłamstwaAutor komentarza: do głupkaTreść komentarza: Odmiana nazwisk zakończonych na -wicz w liczbie mnogiej wymaga końcówki -wiczowie a nie -wicze.Data dodania komentarza: 20.11.2024, 11:04Źródło komentarza: Kult kłamstwaAutor komentarza: psychiatraTreść komentarza: Brunek ze swoim emploi jest protoplastą Tuska.Data dodania komentarza: 19.11.2024, 17:51Źródło komentarza: Czy burmistrz Wolski próbuje ponownie skłócić gminę?Autor komentarza: IV BTreść komentarza: On, ten Noska chciał napisać, że przeżywają, ale mu się omsknął gruby paluch roztrzęsiony ze starości i konsumpcji płynów. Obok jest klawisz -u-. I wyszło, że przeżuwają. Nosce wsio ryba, co kto i komu do czemu.Data dodania komentarza: 19.11.2024, 17:30Źródło komentarza: Kult kłamstwa
Reklama
Reklama