Rondu na skrzyżowaniu ulic Mickiewicza i Wyspiańskiego nadano nazwę Reformacji. Jest to trzecie i zarazem ostatnie rondo, któremu w tym roku nadano nazwę. Dwa wcześniejsze to – rondo Władysława Bartoszewskiego (Bydgoska, Kusocińskiego, Okólna) oraz Żołnierzy Wyklętych (Okrzei, Towarowa, Zygmunta Starego).
15 marca na otwarcie ronda Reformacji przybył biskup ewangelicki i naczelnik kapelan ks. bp płk Mirosław Wola. Nie zabrakło obecności proboszcza parafii ewangelicko – augsburskiej w Pile, ks. Tomasz Woli, który zabierając głos podkreślił, że od momentu nadania rondu nazwy Reformacji, Piła będzie miastem bardzo mocno utożsamionym z pewną tolerancją religijną, a o to w dzisiejszych czasach w Polsce nie jest łatwo. – Tutaj ewangelicy rozwijali się i funkcjonowali prawie równo z tym jak powstało nasze miasto. Prawie od początku tutaj żyli i stanowi o jakieś kulturze – podkreślił ks. Tomasz Wola. (Jako ciekawostkę warto zdradzić, że obaj księża są braćmi).
Zastępca prezydenta Piły, Beata Dudzińska, w krótkim wystąpieniu mówiła: - Nadanie nazwy Reformacji stanowi upamiętnienie dorobku historyczno – kulturowego pilskich ewangelików. Przykładem widocznego znaku tego dorobku jest najstarszy kościół w Pile – św. Stanisława Kostki przy ulicy Browarnej, wcześniej Kościół Marcina Lutra. Dalej wymienić należałoby budynek Urzędu Miasta i Nafty, wcześniej Konsystorz i Superintentendura ewangelicka. Z kolei Szkoła Podstawowa Nr 1 mieści się w gmachu dawnej Szkoły Ewangelickiej, podobnie jak Ośrodek doskonalenia Nauczycieli przy ulicy Bydgoskiej.
Przede wszystkim należy pamiętać, że dawną Piłę zamieszkiwała duża społeczność ewangelicka. 1 kwietnia 1999 roku oficjalnie reaktywowano parafię ewangelicko-augsburską, która jest wnioskodawcą nadania nazwy dla wspominanego ronda. Z tych względów zespół ds. nazewnictwa ulic pozytywnie zaopiniował złożony wniosek.
- Nadanie tej nazwy jest także elementem włączenia się władz Miasta i Rady Miasta Piły w obchody 500-lecia Reformacji, które przypadają właśnie w tym roku. Parafia Ewangelicko – Augsburska i pilscy ewangelicy są częścią naszego Miasta, wyrazem różnorodności i odmienności, także tych religijnych między nami – dodała Beata Dudzińska.
Dodać należy, że wnioskodawcy - na czele których stoi wspomniany wyżej ks. Tomasz Wola – ufundowali i ustawili przy rondzie tablicę informacyjną o historii reformacji na ziemiach Północnej Wielkopolski i w Ple.
(es)
Napisz komentarz
Komentarze