Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
To trzeba wiedzieć:
Reklama

Na Górnym pojawiło się rondo Reformacji

Nazwa nie jest przypadkowa, bowiem przed II wojną światową nieopodal tego miejsca mieścił się cmentarz ewangelicki i działała szkoła im. Marcina Lutra.
Na Górnym pojawiło się rondo Reformacji

Rondu na skrzyżowaniu ulic Mickiewicza i Wyspiańskiego nadano nazwę Reformacji. Jest to trzecie i zarazem ostatnie rondo, któremu w tym roku nadano nazwę. Dwa wcześniejsze to – rondo Władysława Bartoszewskiego (Bydgoska, Kusocińskiego, Okólna) oraz Żołnierzy Wyklętych (Okrzei, Towarowa, Zygmunta Starego).

15 marca na otwarcie ronda Reformacji przybył biskup ewangelicki i naczelnik kapelan ks. bp płk Mirosław Wola. Nie zabrakło obecności proboszcza parafii ewangelicko – augsburskiej w Pile, ks. Tomasz Woli, który zabierając głos podkreślił, że od momentu nadania rondu nazwy Reformacji, Piła będzie miastem bardzo mocno utożsamionym z pewną tolerancją religijną, a o to w dzisiejszych czasach w Polsce nie jest łatwo. – Tutaj ewangelicy rozwijali się i funkcjonowali prawie równo z tym jak powstało nasze miasto. Prawie od początku tutaj żyli i stanowi o jakieś kulturze – podkreślił ks. Tomasz Wola. (Jako ciekawostkę warto zdradzić, że obaj księża są braćmi).

Zastępca prezydenta Piły, Beata Dudzińska, w krótkim wystąpieniu mówiła: - Nadanie nazwy  Reformacji stanowi upamiętnienie dorobku historyczno – kulturowego pilskich ewangelików. Przykładem widocznego znaku tego dorobku jest najstarszy kościół w Pile – św. Stanisława Kostki przy ulicy Browarnej, wcześniej Kościół Marcina Lutra. Dalej wymienić należałoby budynek Urzędu Miasta i Nafty, wcześniej Konsystorz i Superintentendura ewangelicka. Z kolei Szkoła Podstawowa Nr 1 mieści się w gmachu dawnej Szkoły Ewangelickiej, podobnie jak Ośrodek doskonalenia Nauczycieli przy ulicy Bydgoskiej.

Przede wszystkim należy pamiętać, że dawną Piłę zamieszkiwała duża społeczność ewangelicka.  1 kwietnia 1999 roku oficjalnie reaktywowano parafię ewangelicko-augsburską, która jest wnioskodawcą nadania nazwy dla wspominanego ronda. Z tych względów zespół ds. nazewnictwa ulic pozytywnie zaopiniował złożony wniosek. 

- Nadanie tej nazwy jest także elementem włączenia się władz Miasta i Rady Miasta Piły w obchody 500-lecia Reformacji, które przypadają właśnie w tym roku. Parafia Ewangelicko – Augsburska i pilscy ewangelicy są częścią naszego Miasta, wyrazem różnorodności i odmienności, także tych religijnych między nami – dodała Beata Dudzińska.

Dodać należy, że wnioskodawcy - na czele których stoi wspomniany wyżej ks. Tomasz Wola – ufundowali i ustawili przy rondzie tablicę informacyjną o historii reformacji na ziemiach Północnej Wielkopolski i w Ple.

(es)

 



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: plus dodatniTreść komentarza: Informuje się starca lemanowicza o całkowitym braku erekcji... To stały fragment gry u impotentów intelektualnych.Data dodania komentarza: 20.11.2024, 12:04Źródło komentarza: "Szydercy" - odcinek 22.Autor komentarza: HefajstosTreść komentarza: Dobrym może być miejsce spoczynku Rycha we wsi zabitej kołkami i dechami i pałą ormowską domniemanego, niedookreślonego tatusia.Data dodania komentarza: 20.11.2024, 11:26Źródło komentarza: "Szydercy" - odcinek 22.Autor komentarza: pokój bez klamekTreść komentarza: Ja bym rozgraniczył picie płynów, których skutkiem jest wygaszenie trzęsiączki starczej a który płyn nie ma wpływu na trzęsiączkę. Z mojego doświadczenia jak byłem studentem, miałem kumpla w akademiku. Mimo młodego wieku (22) nie był w stanie funkcjonować bez flaszki wódki od rana. Trząsł się i klekotał szukając swojej teczki, a tam likier curacao albo miętowy, albo cherry. Po wytrąbieniu dwóch setek, natychmiast uspokajał się. Drżenia wygasały się natychmiast. Są napoje bezalkoholowe, ale one nie dają skutku tłumienia drgawek. Niektóre soki mogą przywracać kontakt ze światem. O tym informował ludność Mariusz Szalbierz w komunikacie Kolegium Redakcyjnego Tygodnika Nowego, że sok grapefruitowy daje efekt w postaci odświeżenia umysłu.Data dodania komentarza: 20.11.2024, 11:16Źródło komentarza: Kult kłamstwaAutor komentarza: do głupkaTreść komentarza: Odmiana nazwisk zakończonych na -wicz w liczbie mnogiej wymaga końcówki -wiczowie a nie -wicze.Data dodania komentarza: 20.11.2024, 11:04Źródło komentarza: Kult kłamstwaAutor komentarza: psychiatraTreść komentarza: Brunek ze swoim emploi jest protoplastą Tuska.Data dodania komentarza: 19.11.2024, 17:51Źródło komentarza: Czy burmistrz Wolski próbuje ponownie skłócić gminę?Autor komentarza: IV BTreść komentarza: On, ten Noska chciał napisać, że przeżywają, ale mu się omsknął gruby paluch roztrzęsiony ze starości i konsumpcji płynów. Obok jest klawisz -u-. I wyszło, że przeżuwają. Nosce wsio ryba, co kto i komu do czemu.Data dodania komentarza: 19.11.2024, 17:30Źródło komentarza: Kult kłamstwa
Reklamadotacje rpo
Reklama