Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
To trzeba wiedzieć:
Reklama

Salon Pilski‘ 2017: 46. twórców regionu pilskiego zaprezentowało swoje prace 

PIŁA   Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” uhonorowany został artysta plastyk Andrzej Podolak
Salon Pilski‘ 2017: 46. twórców regionu pilskiego zaprezentowało swoje prace 

Już po raz 41. w Biurze Wystaw Artystycznych i Usług Plastycznych otwarty został Salon Pilski ART. Jest to wydarzenie, które w sposób wyjątkowy promuje twórczość artystów naszego powiatu i regionu. Stanowi też doskonałe podsumowanie rocznej pracy pilskiego środowiska artystycznego a także BWAiUP, sztandarowej placówki kultury powiatu pilskiego.

Tradycyjnie, Biuro Wystaw Artystycznych i Usług Plastycznych w Pile, szczycące się przeszło 40-letnią historią, zaprosiło do udziału utytułowanych twórców, wywodzących się z różnych generacji i przeżywających kontakt ze sztuką na swój indywidualny sposób. Dziś wszystkich, mimo dzielących różnic, łączy potrzeba wymiany doświadczeń, a nade wszystko chęć zaprezentowania wspaniałego dorobku artystycznego. Artystom i organizatorom dziękuję za nieustanne upiększanie świata i uświadamianie, że człowiek to nie tylko ciało, ale przede wszystkim dusza, z całą swoją głębią i zagadkowością. Wierzę, że rok 2018 przyniesie każdemu z Państwa wiele radości i twórczych sukcesów – powiedział starosta pilski Eligiusz Komarowski, który na ręce dyrektora BWAiUP przekazał podziękowania wszystkim pracownikom galerii i artystom, dzięki którym kolejny Salon Pilski wypadł tak okazale. 

Na Salonie prace prezentuje 46. twórców związanych z regionem północnej Wielkopolski. Zaproszone do udziału w przeglądzie indywidualności tworzą wielopokoleniową, różnorodną mozaikę postaw twórczych.

- Współistnieją tu obok siebie diametralnie różne koncepcje estetyczne i światopoglądowe. Daje to możliwość szerokiej konfrontacji zjawisk artystycznych występujących we współczesnej plastyce. Myślę, że i na tej wystawie zarówno artyści jak i odbiorcy sztuki doznają wielu niezapomnianych wrażeń w sferze estetycznej i duchowej – mówił Tadeusz Ogrodnik, dyrektor BWAiUP w Pile, zastanawiając się jednocześnie, czym dzisiaj jest sztuka, w dobie zewsząd atakujących nas obrazów przekazywanych nam przez smartfony i inne „cuda techniki”.  

- Widzimy na co dzień setki mijających nas ludzi. Większość wpatrzona jest w swoje smartfony. Z każdej niemal dłoni płynie do nas informacja, obraz… Takie mamy czasy. Ale czy to już cywilizacja ludzi wyłącznie oglądających, czy oglądających, ale także myślących? My, artyści, staramy się wychowywać młodych ludzi tak, by potrafili odpowiedzialnie oglądać ten świat, opisywać go i odczuwać niejako w zwolnionym tempie. Podejść do niego z rozmysłem, a nie tak emocjonalnie jak „klikany” jest kciuk na smartfonach. Taki też cel ma nasza prezentacja – mówił T. Ogrodnik.

Warto obejrzeć tę wystawę. Raz jeszcze i raz jeszcze - właśnie „w zwolnionym tempie”. Przyjrzeć się przepięknym obrazom, rzeźbom, wysupłać z nich przesłanie. Wiele prac naprawdę porusza. Nie są to po prostu „ładne obrazki”. Przenikanie przez ich formalną warstwę i dociekanie, co jest pod powierzchnią, może okazać się wspaniałą przygodą i ważnym doświadczeniem.

Wystawa będzie prezentowana do połowy lutego 2018 roku. Zachęcamy.

  

***

Podczas wernisażu Salonu Pilskiego medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” uhonorowany został artysta plastyk Andrzej Podolak, długoletni dyrektor BWAiUP w Pile. Medal wręczył poseł Grzegorz Piechowiak.

- To osoba, którą wszyscy bardzo dobrze znacie, osoba, która przez wiele lat kierowała Biurem Wystaw Artystycznych w Pile, uznany artysta – mówił.

Obecni nagrodzili Andrzeja Podolaka gromkimi brawami i wiązankami kwiatów. 

 

***

Trzeba przyznać, że oglądać prace tegorocznego Salonu Pilskiego przybyła rekordowa ilość wielbicieli sztuki, ale i samych artystów. Galeria pękała w szwach. Była okazja spotkać m.in. Andrzeja Tomaszewskiego, Elżbietę Wasyłyk, Renatę Wojnarowicz, Janusza Argasińskiego, Wojciecha Beszterdę, Tomasza Perlicjana, Małgorzatę Białą, Wacława Kubskiego, Annę Lejbę. W wernisażu wziął także udział Tadeusz Wyrwa- Krzyżański, artysta plastyk i literat. Na wystawie prezentowane są jego rysunki piórkiem.

Po raz pierwszy na Salonie Pilskim swoje prace zaprezentowała Anna Kluza, pochodząca z Nowego Buczka w gm. Lipka artystka, której artystyczną działalność szerokie grono odbiorów poznało niedawno, a to dzięki jej wkładowi w film „Loving Vincent” (namalowała m.in. obraz, który stał się ikoną filmu, pojawił się w trailerze, na bilbordach i plakatach). W Pile artystka zaprezentowała swoje rzeźby, które budziły olbrzymie zainteresowanie.  

Nie zabrakło nowych, interesujących prac Stanisława Pręgowskiego (intrygujące portrety), Edwarda Krefta (wyrysowane piórkiem podmiejskie „Mrowiska”), Roberta Judyckiego (fotografie drukowane na płótnie, wykonane „z lotu ptaka”), Danuty „Dagry” Grabowskiej (intrygujący „Przegląd prasy”). Zachwyciły miniatury Barbary Pierzgalskiej- Grams. Fotograficzne portrety Agnieszki Malinowskiej – Kołcon. „Skrzydlata Matka” Katarzyny Olter. Nie mógł nie przykuć uwagi prowokacyjny, ale też potraktowany „z przymrużeniem oka” znak naszych czasów - praca Rafała Łuszczewskiego z wypisanym drukowanymi literami hasłem: „MIEJSCE NA TWOJĄ REKLAMĘ”. Obok pracy Łuszczewskiego zawisnął drugi symbol współczesności – obraz Marcina Paproty.          

Wernisaż swoim koncertem uświetniła pianistka Jolanta Reszelska.

eKi

 

Uczestnicy wystawy:

Janusz Argasiński, Alfred Aszkiełowicz, Wojciech Beszterda, Małgorzata Biała, Paulina Brodowska, Marian Cabański, Ryszard St. Dereżyński „Ryś”, Ewa Gosiewska-Borowiecka, Danuta „Dagry” Grabowska, Robert Judycki, Zofia Kawalec-Łuszczewska, Anna Kluza, Edward Kreft, Henryk Król, Wacław Kubski, Anna Lejba, Hanna Janina Łastowska-Semrau, Rafał Łuszczewski, Agnieszka Malinowska-Kołcon, Paula Marinelli, Andrzej Masianis, Marta Mrówka, Joanna Naranowicz, Krystyna Noska, Tadeusz Ogrodnik, Katarzyna Olter, Lucyna Pach, Marcin Paprota, Tomasz Perlicjan, Barbara Pierzgalska- Grams, Danuta Pisarek “Dassara”, Andrzej Podolak, Ewa Podolak, Stanisław Pręgowski, Bogusława Różańska, Ewa Rudnicka, Piotr Spek, Danuta Szymaś, Marta Tomaszewska-Gruszka, Andrzej Tomaszewski, Agnieszka Ulanowska, Elżbieta Wasyłyk, Iwona Widawska-Kubska, Renata Wojnarowicz, Tadeusz Wyrwa- Krzyżański, Dariusz Zatoka.



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Wiesław 05.01.2018 08:53
Serdeczne GRATULACJE dla Pana Andrzeja Podolaka.

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: Rychu z grobuTreść komentarza: O torbach jako miejscu narażonym na przysiadanie wielką dupą pisywał Mariusz Szalbierz w jednym z odcinków cyklu "Szydercy". Dawał rady, żeby czasem rozprostować, z pewnością sfałdowany organ, szczególnie po długim przesiadywaniu na tym szczególe anatomicznym.Data dodania komentarza: 23.11.2024, 13:44Źródło komentarza: "Szydercy" - odcinek 22.Autor komentarza: antysemiciTreść komentarza: Ostatni gest tych dwóch obrzępałów wskazuje, że mogą być pochodzenia semickiego, albowiem mają wydatne kciuki, co jest charakterystyczną cechą antropologiczną tej grupy etnicznej.Data dodania komentarza: 23.11.2024, 13:38Źródło komentarza: "Szydercy" - odcinek 22.Autor komentarza: kij bejzbolowyTreść komentarza: Redaktor z wiochy wydający ostatnie tchnienia swojego miesięcznika ulotki, jako wielbiciel wszelkich zdziczałych form muzycznych, mógłby pójść na całość i zainstalował sobie w portkach Sztywny Pal Azji. To by mu zapewniło powodzenie przy manipulacjach u zbiegu ud z każdej strony, szczególnie w razie spotkania Arkadiusza Kluka - pederasty w Grupy Stonewall.Data dodania komentarza: 23.11.2024, 13:30Źródło komentarza: "Szydercy" - odcinek 22.Autor komentarza: minus ujemny to plusTreść komentarza: lemanowicz nie jest zainteresowany problemami usztywniania części. Byłby kontent, gdyby dowiedział się o peregrynacji redaktora z wiochy na peryferiach do parku sztywnych jako trupa miejsca wiecznego spoczynku koło metrykalnego, ustalonego administracyjnie tatusia.Data dodania komentarza: 23.11.2024, 11:13Źródło komentarza: "Szydercy" - odcinek 22.Autor komentarza: plus dodatniTreść komentarza: Informuje się starca lemanowicza o całkowitym braku erekcji... To stały fragment gry u impotentów intelektualnych.Data dodania komentarza: 20.11.2024, 12:04Źródło komentarza: "Szydercy" - odcinek 22.Autor komentarza: HefajstosTreść komentarza: Dobrym może być miejsce spoczynku Rycha we wsi zabitej kołkami i dechami i pałą ormowską domniemanego, niedookreślonego tatusia.Data dodania komentarza: 20.11.2024, 11:26Źródło komentarza: "Szydercy" - odcinek 22.
Reklamadotacje rpo
Reklama