Jest szansa na zmianę polityki cenowej w Pile i zawarcie porozumienia radnych PO z SLD. Duża, bowiem radni PO w Pile zaproponowali darmową komunikację miejską i przyznanie większej grupie osób ulgę. Radni PO w Pile wykorzystali w grudniu pomysł SLD aby w Pile powstał bilet dobowy, teraz chcą korzystać z naszych propozycji ulg i zwolnień.
- Jesteśmy otwarci na współpracę tym bardziej, że nowe władze PO w Pile wyraźnie różnią się od poprzednich. Radni PO chcą rozmawiać z SLD, dają sygnały że polityka radnego Martenki już się skończyła, że teraz PO chce razem z SLD.
SLD w Pile postanowiło wykorzystać ten nastrój i opracowuje ponownie uchwałę ws przyznania ulg i zwolnień MZK. Potrzebujemy kilka tygodni i pewnie do marca powinniśmy ją ukończyć i złożyć do Urzędu Miasta. Niby niewiele się zmieniło od naszego wniosku z 2015 r, niemniej zanim go złożymy chcemy przeprowadzić konsultacje w Pile.
Gdy radni PO dali sygnał do współpracy z SLD w Pile ws opracowania ulg i zwolnień w komunikacji miejskiej, telefon nie milknie i w ostatnich tygodniach odbyliśmy szereg spotkań. Z informacji jakie mogę podać, doszło do spotkania z przedstawicielami rad rodziców kilku szkół podstawowych, z przedstawicielami weteranów i pracownikami MZK. Uwagi otrzymaliśmy mailowo od przedstawicieli rodzica dzieci niepełnosprawnych z „Dziesiątki”. W planach mamy spotkania z przedstawicielami szpitala w Pile oraz z organizacjami studenckimi.
Według propozycji SLD w Pile na dziś do katalogu zwolnień dodany byłby przewóz wózka z dzieckiem, wolontariusze WOŚP w dniu zbiórki, dzieci do 7 lat, pracownicy MZK, niedowidzący z psem przewodnikiem. Z ulgi na pewno skorzystaliby dawcy przeszczepu, rodzice z dziećmi niepełnosprawnymi na przejazd do „Dziesiątki” oraz inwalidzi słuchu. Studenci zaproponowali ulgę dla uczestników studiów doktoranckich. Katalog nie jest zamknięty, prace i rozmowy nadal trwają.
Kilka dni temu otrzymaliśmy mail od rady rodziców jednej ze szkół w Pile aby zwrócić uwagę na restrykcyjne kary. I tu mamy propozycję aby w wyjątkowych sytuacjach nie karać dzieci (np. we wrześniu) za brak podbitej legitymacji szkolnej. Przepis dotychczasowy był bezduszny dla dlatego dokonamy zmianę, że brak legitymacji, brak pieczątki wydłużającej ważność legitymacji szkolnej nie będzie powodował mandatu, w drodze wyjątku, po przedstawieniu w ciągu 7 dni uprawniającego dokumentu do ulgi. Uważamy, że MZK powinno wówczas umorzyć sprawę a Miasto nie powinno się wzbogacać kosztem dzieci i osób słabszych.
SLD od 2015 r. monitoruje jakość komunikacji w Pile. Dobrze ją oceniamy, widzimy inwestycje, zmiany jakie nastają. Jest wiele pozytywnych zmian przeprowadzonych w ciągu ostatnich kilku lat. Nie chcemy tego niweczyć. Więcej, cięcie rozkładów jazdy i ograniczanie oferty niekoniecznie i nie zawsze poprawia sytuację finansową spółki. Naszymi ruchami chcemy wzbogacić ofertę w Pile by zachęcić ludzi do korzystania ze zbiorowego transportu miejskiego.
Krzysztof Maciaszczyk
Napisz komentarz
Komentarze