Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
To trzeba wiedzieć:
Reklama

Drzwi otwarte w „Budowlance”

W minioną sobotę 7 kwietnia 2018r. w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 3 w Pile, popularnie zwanym „Budowlanką”, miały miejsce Drzwi Otwarte. Na gimnazjalistów, którzy za chwilę będą musieli podjąć jedną z najważniejszych decyzji w swoim życiu, jak i ich rodziców, czekało wiele niespodzianek.
Drzwi otwarte w „Budowlance”

Wszyscy odwiedzający na wejściu otrzymali pamiątkowe długopisy i ołówki z logo szkoły oraz firmy „Termotech”s.c., która od wielu lat wspiera edukację uczniów branży budowlanej w pilskiej Budowlance. Należy wspomnieć przy okazji, że założycielem tej szkoły istniejącej już od ponad 50 lat był ojciec obecnego Prezesa tej firmy, inż. Bogdan Toboła.

Aby obejrzeć wszystkie przygotowane atrakcje należało poświęcić prawie godzinę. Uczniowie wraz z nauczycielami starali się jak najlepiej zaprezentować praktycznie, na czym polega nauka w ich zawodzie.

Chłopcy z klasy 2A w zawodzie technik budownictwa na wcześniej przygotowanej krążynie pokazywali, w jaki sposób muruje się z cegieł nadproże łukowe. Udowodnili w ten sposób, że nie tylko uczą się murowania w nowych technologiach, ale doskonale poradzą sobie również
z technologią stosowaną w budownictwie przedwojennym. Natomiast dziewczęta z klasy 1A, pomimo małego jeszcze doświadczenia, doskonale poradziły sobie z wykonaniem tynku strukturalnego typu „baranek”.

Podczas gdy uczennice, uczące się w zawodzie technik architektury krajobrazu, pokazywały w jaki sposób wykonuje się miniaturowe ogrody w naczyniach szklanych, ich nauczycielki wyjaśniały zainteresowanym gimnazjalistom, w jaki sposób wykonuje się projekty aranżacji przydomowych ogrodów jak i przestrzeni miejskiej, zarówno na papierze, jak i przy użyciu programu komputerowego. A zainteresowanie w naszym społeczeństwie tą tematyką jest coraz większe!

Tymczasem chłopcy uczący się w zawodzie technik renowacji elementów architektury zajęli się odrestaurowaniem figury Matki Boskiej, której podstawa została uszkodzona. Osoby, które chciałyby w przyszłości zająć się nie tylko odnową zabytków, ale również wykonywaniem elementów ozdobnych we współczesnym budownictwie, powinny lubić prace plastyczne i posiadać trochę talentu w rysowaniu. Podczas Drzwi Otwartych swoje talenty zaprezentowały właśnie uczennice z tego kierunku, wykonując prace w różnych technikach malarskich.

Odwiedzając uczniów uczących się w zawodzie technik elektryk i elektryk można było nie tylko zobaczyć prąd. Chłopcy pokazali, że podłączenie lampy, gniazdka czy włącznika nie jest już dla nich tajemnicą. Poza tym przygotowali oni również nie lada atrakcję – zaprosili do współpracy Pilski Klub Krótkofalarski sp3yac, którego członkowie pokazali, jak umiejętności nabyte podczas nauki elektryki można wykorzystać podczas uprawiania swojego hobby.

Uczniów uczących się w klasie pierwszej w zawodzie technik geodeta można było spotkać na boisku szkolnym. Nikogo, kto wie na czym polega ten zawód, miejsce nie powinno dziwić, ponieważ praca geodety polega na wytyczaniu budynków, dróg i innych obiektów, które wykonuje się na zewnątrz. Uczniowie w pilskiej „Budowlance” na zajęciach praktycznych korzystają z najnowocześniejszego sprzętu i aby wykonać pomiary muszą mieć połączenie z GPS, a następnie pomiary opracowywane
są w programie komputerowym.

Tego dnia uczniów uczących się w zawodzie technik geodeta wsparli studenci Nadnoteckiego Instytutu UAM w Pile studiujący na kierunku geoinformatyka. Pokazali, w jaki sposób wykorzystać DRONY przy wykonywaniu pomiarów geodezyjnych. Natomiast chętni gimnazjaliści mogli wypróbować swoich sił w sterowaniu bezzałogowym sprzętem lotniczym.

Monter zabudowy i robót wykończeniowych w budownictwie to fachowiec, który sam potrafi wykończyć mieszkanie kupione w stanie deweloperskim. Dlatego też podczas Drzwi Otwartych uczniowie nie tylko chwalili się swoją nowoczesną pracownią do zajęć praktycznych, ale również pokazywali jakie cuda można wykonać z płyt gipsowo-kartonowych. Na nich, jak i na wszystkich zwiedzających gimnazjalistów i ich rodziców, czekała jeszcze jedna atrakcja.

Z Dębicy, odległej 400km od Piły, przyjechał przedstawiciel firmy TIKKURILA, który zaprezentował najnowsze kolekcje - Tikkurila Be Special Decor i Tikkurila Taika. Stosując farby, tynki i bejce dekoracyjne można uzyskać różnorodne faktury np. pustynnego piasku, surowego tynku czy też marmuru, lub po prostu można uczynić z wnętrza prawdziwe dzieło sztuki. Zainteresowane osoby mogły oczywiście spróbować samemu wykonać te cuda.

Kilkuset gimnazjalistów, którzy tego dnia odwiedzili pilską Budowlankę, poza pracowniami mogło przyjrzeć się zmaganiom uczniów w siatkówce, zobaczyć jak na siłowni uczniowie ćwiczą kondycję lub jak uczniowie uczący się w zawodzie technik budownictwa wykonują projekty w programie ProgeCAD.

Na zakończenie na odwiedzających gimnazjalistów czekała jeszcze jedna niespodzianka – losowanie nagród/niepodzianek!!!

(AP)



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
Reklama
Reklama