Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
To trzeba wiedzieć:
Reklama

Transplantacja-Drugie Życie

10 kwietnia w Zespole Szkól Ponadgimnazjalnych Nr 3 w Pile odbyło się spotkanie informacyjne, dotyczące kampanii społecznej „Transplantacja-Drugie Życie”. Wzięli w niej udział przedstawiciele UTW oraz młodzież i nauczyciele z pilskich szkół ponadgimnazjalnych: Zespołu Szkół Ekonomicznych, Zespołu Szkół Gastronomicznych , Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2. Szczególnymi gośćmi byli dr Jacek Gęsicki, pełniący rolę koordynatora do spraw transplantologii w Szpitalu Powiatowym w Złotowie w oraz Prezes Oddziału Rejonowego PCK w Pile, Pan Mirosław Welc.
Transplantacja-Drugie Życie

Kampania „Drugie Życie” jest akcją ogólnopolską a jej inicjatorem jest Fresenius Medical Care. Pilska Budowlanka zaangażowała się w nią już po raz czwarty.
Celem kampanii jest promowanie przeszczepiania narządów, informowanie o korzyściach, które niesie za sobą ta terapia oraz edukacja w zakresie zagadnień medycznych, prawnych i etycznych związanych z przeszczepianiem narządów w naszym kraju. W bieżącym roku szkolnym w województwie wielkopolskim do akcji przystąpiły 32 szkoły średnie.

W czasie spotkania wykład dotyczący problematyki związanej z transplantacją wygłosił doktor Jacek Gęsicki.

Problemem polskiej transplantologii jest niedostateczna liczba osób, od których narządy mogą zostać pobrane. Brak dawców wynika z braku edukacji, z niskiej świadomości społecznej oraz z powodu wielu błędnych przekonań związanych z tym tematem.

W Polsce funkcjonuje instytucja tzw. „zgody domniemanej”, co oznacza, że lekarz ma prawo pobrać organy od każdej zmarłej osoby, pod warunkiem, że ta nie umieściła swojego nazwiska w Centralnym Rejestrze Sprzeciwów lub nie zgłosiła swoich obiekcji publicznie. Brak informacji o woli zmarłego sprawia, że rodzina często wyraża zdecydowany sprzeciw na pobranie narządów. Dokumentem, który pozwala rozwiać wątpliwości jest „oświadczenie woli”, które każdy z nas powinien stale nosić przy sobie. Niezmiernie ważne jest również poinformowanie o swojej decyzji najbliższych.

Transplantacje pozwalają normalnie żyć: pracować, uczyć się, zakładać rodziny czy podróżować. W Polsce średni czas oczekiwania na przeszczep narządu wynosi dwa lata. Wielu pacjentów umiera zanim pojawi się szansa na przeszczepienie mogące uratować im życie.

Dlatego też ważne jest aby podejmować działania promujące tę szczytną idee. W trakcie obecnej edycji uczniowie od września wykazywali zaangażowanie w promowanie kampanii: prowadzili akcje informacyjną, rozdawali ulotki, deklaracje. Zorganizowali również CZERWONY DZIEŃ manifestując strojem akceptację idei transplantacji.
W poprzednich edycjach pilska Budowlanka otrzymała, z rąk Wojewody Wielkopolskiego, wyróżnienie za działania podjęte podczas trwania kampanii.


Źródła: http://drugiezycie.org.pl/transplantacje/

AP



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

ona 25.04.2018 22:55
Jacek Gęsicki nie ma tytułu doktora, nie ma prawa do dwóch literek (dr) przed nazwiskiem. Jest specjalistą anestezjologii i intensywnej terapii.

Ostatnie komentarze
Reklama
Reklama