Media poinformowały o zamiarze postawienia Donaldowi Tuskowi zarzutu o zdradę dyplomatyczną w związku z tragedią smoleńską. Prezes podobno zastanawia się, czy zrobić to teraz, czy tuż przed wyborami parlamentarnymi.
Były minister Antoni Macierewicz podczas konferencji poświęconej raportowi technicznemu jego zespołu badającego katastrofę smoleńską ogłosił, że „Niniejszym raport Millera uznaje się za unieważniony”.
Brzoza, autopilot, brawura, presja czasu i okoliczności - cały ten „tupolewizm” rozpływa się w smoleńskiej mgle. Zostaje tylko zbrodnia. Zdrada o świecie. Zamach. Może i „zmyślenia”, niemniej – by zacytować ministra Glińskiego – absolutnie „prawdziwe”.
Polska to kraj ludzi wierzących, a wiadomo, że „błogosławieni, co nie widzieli, a uwierzyli”. Na nich czeka nagroda w postaci posad w spółkach skarbu państwa. A co do reszty, to cóż – na nich czeka prokurator.
*
Sejm wyraził zgodę na aresztowanie posła PO Stanisława Gawłowskiego, który - mimo że natychmiast stawił się w prokuraturze i złożył trwające prawie sześć godzin zeznania - został odesłany do izby zatrzymań. Prokuratura zatrzymała również kilku bliższych i dalszych członków jego rodziny.
Podczas tego samego posiedzenia Sejm zdecydował się uchylić immunitet posłom Nowoczesnej Kamili Gasiuk-Pihowicz i Ryszardowi Petru. W obu wypadkach chodzi o oskarżenie za obraźliwe słowa wypowiedziane pod adresem polityków i urzędników PiS.
Ale to jeszcze nie koniec, bo immunitet może niedługo stracić Sławomir Neumann szef Klubu Parlamentarnego PO.
W tym miejscu warto przypomnieć, że niemal równo rok temu posłowie nie odebrali immunitetu Patrykowi Jakiemu, który zarzucił innemu posłowi, że prowadzi w domu agencję towarzyską. Z tego powodu Jakiego nie można było pociągnąć do odpowiedzialności prawnej, choć zaatakowany polityk chciał go pozwać.
Podobnie było na początku tego roku. Politycy nie odebrali immunitetu senatorowi PiS Stanisławowi Kogutowi, który jest przez CBA podejrzewany o korupcję. Politycy PiS obronili też swojego kolegę znanego z agresywnego zachowania i niewyparzonego języka Dominika Tarczyńskiego. Jego immunitet też pozostał nienaruszony, choć Tarczyński miał pomówić drugiego posła o nielegalne lobbowanie na rzecz koncernu Airbus Helicopters, co skończyło się złożeniem przez polityka PO prywatnego aktu oskarżenia przeciwko posłowi PiS.
W PiS znalazł się tylko jeden, młody poseł, który uznał, że w takiej sytuacji warto immunitet uchylić, ale szybko został sprowadzony na ziemię i za złamanie solidarności jakiś czas później wyleciał z partii.
Nie ma więc wątpliwości. W parlamencie zdominowanym przez PiS obowiązują podwójne standardy. "Nasi" z immunitetem zostają, "ich", czyli opozycyjni, immunitet tracą.
*
Wydarzenia ostatniego tygodnia zaniepokoiły nawet niektórych prawicowych publicystów. Piotr Zaremba zauważa, że PiS spycha opozycję w kryminał i pyta: Czy PiS będzie sadzał do więzienia? „Przestrogi prawicy przed ich „puczem” to propaganda - pisze - próba zepchnięcia opozycji w kryminalny zaułek. Warto by ją zastąpić poważną debatą, choć niewielkie są na nią szanse w polityce sprowadzonej do spektaklu".
Natomiast były szef LPR, a obecnie "tylko" mecenas Roman Gertych ostrzega na swoim blogu:
"Myślicie, że Was to nie dotyczy? Bo dzisiaj nie Wy jesteście z kajdankami na rękach. Myślicie, że po Was nie przyjdą? Bo przecież nie zrobiliście nic złego.
W ich oczach złem jest niezależność, opór, krytyka, bunt. A największym złem: organizowanie oporu. A szczytem tego największego zła, gdy opór rośnie i wygrywa.(...)
Polityku, pośle, redaktorze, publicysto, blogerze, obywatelu. Jeśli teraz nie zrobisz wszystkiego, co w Twojej mocy, (...) to nie miej później do nikogo pretensji, gdy do Ciebie zapukają o 6 rano, a wszyscy powiedzą: widocznie coś przeskrobał."
Zbigniew Noska
Napisz komentarz
Komentarze