W tym wyjątkowym wydarzeniu pn. Przemoc w środowisku – diagnoza, interwencja, terapia, uczestniczyli zarówno badacze tematu (m.in. prof. dr hab. Zbigniew Nęcki), przedstawiciele sądu, prokuratury, adwokatury, jak i policjanci, pracownicy ośrodków pomocy społecznej, czy poradni psychologicznych.
Podczas konferencji mówiono więc o: źródłach agresji i przemocy w środowisku, o etycznych aspektach przemocy, o współdziałaniu sądu, prokuratury i policji, o działaniach policji w zwalczaniu agresji, ale także o ochronie prawnej ofiar przemocy w rodzinie i o konieczności dostosowania przepisów prawa do realnych zagrożeń, z którymi stykają się ofiary przemocy fizycznej, jak i psychicznej.
Ważnym elementem konferencji były także warsztaty, prowadzone zarówno dla policji i innych służ mundurowych, jak i dla dyrektorów szkół, nauczycieli, pracowników socjalnych, kuratorów sądowych oraz studentów kierunku praca socjalna. Podczas warsztatów odbył się także kurs samoobrony, który poprowadzili: Paula Kułaga – Mistrzyni Polski w judo, studentka PWSZ w Pile oraz st. post. Krzysztof Mrozek z Komendy Powiatowej Policji w Pile.
Zgromadzenie tak wielu środowisk w auli PWSZ w Pile, miało jedne cel – ukazanie, że wszystkie te grupy muszą współpracować ze sobą, aby zapobiegać przemocy oraz by właściwie reagować i pomagać osobom poszkodowanym. Dlatego też prowadzący Konferencję – prof. nadzw. dr hab. Wojciech Maliszewski (Dyrektor Instytutu Stosowanych Studiów Społecznych PWSZ w Pile), już zapowiedział konieczność kontynuacji tego typu spotkań.
AF
Napisz komentarz
Komentarze