Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
To trzeba wiedzieć:
Reklama

Na ludowo i patriotycznie

Gminny Przegląd „Ludowość w przedszkolu”
Na ludowo i patriotycznie

Szósta edycja Gminnego Przeglądu „Ludowość w przedszkolu” przypadła w roku ważnym dla każdego Polaka. Obchodzimy bowiem 100. rocznicę wybuchu Powstania Wielkopolskiego i odzyskania niepodległości przez Polskę. Jubileuszowe obchody znalazły również odzwierciedlenie w najważniejszej imprezie łobżenickich przedszkolaków.

Uroczystość rozpoczęła się od projekcji filmu „Jestem Polką i Polakiem”, a potem przedszkolaki wniosły flagę Polski i przekazały ją burmistrzowi Łobżenicy Piotrowi Łososiowi. Włodarz gminy poprowadził również recytację „Katechizmu Polskiego Dziecka” Władysława Bełzy, a na zadawane przez niego pytania dzieci odpowiadały chórem, iż są Polakami spod znaku białego orła i szczerze kochają zdobytą krwią Ojczyznę.

Jako że tegoroczna edycja „Ludowości w przedszkolu” realizowana była przez Przedszkole Publiczne w Łobżenicy i Szkołę Podstawową w Fanianowie w ramach projektu e-twinning, dzieci przez cały rok poznawały kulturę innych regionów Polski. Mali odkrywcy poznawali regionalne zwyczaje, tańce, przyśpiewki i gwarę. Na podsumowanie projektu do Łobżenicy przyjechały przedszkolaki z Przysierska, które zaprezentowały na scenie zwyczaje rodem z Kociewia, wyrecytowały wiersz „Sómy małe knapy”, zaśpiewały hymn kociewski i poprowadziły zabawę ludową „Szneptuch haftowany”.

Łobżenickie przedszkolaki z grupy „Świetliki” wystąpiły między innymi w inscenizacji wiersza „Rzepka” Juliana Tuwima, a wiersz recytowany był oczywiście w gwarze krajeńskiej. „Pszczółki” zatańczyły do ludowej piosenki „Stoi koza przy płocie”, a „Żuczki” wyrecytowały dialog w gwarze krajeńskiej „Busia, bulwy i plińce”. „Smerfy” ze Szkoły Podstawowej w Wiktorówku zmierzyły się z rymowanką w gwarze krajeńskiej autorstwa prof. Jowity Kęcińskiej-Kaczmarek, „Biedronki” ze Szkoły Podstawowej w Łobżenicy przedstawiły dialog w gwarze krajeńskiej „Jasiek”, a „Motylki” ze Szkoły Podstawowej w Dźwiersznie Małym po krajeńsku opowiedziały o zdrowiu i zatańczyły wielkopolski taniec „Kłaniany”. Natomiast przedszkolaki ze szkoły Podstawowej w Fanianowie zatańczyły „Trojaka” i wyrecytowały wiersz o kartoflach.

Na zakończenie przeglądu „Ludowość w przedszkolu” młodym artystom, ich opiekunom, gościom i sponsorom imprezy podziękowała dyrektor Przedszkola Publicznego w Łobżenicy Iwona Gajdzińska. Wśród osób, które tego dnia wraz z przedszkolakami poznawały regionalne zwyczaje znaleźli się burmistrz Łobżenicy Piotr Łosoś, przewodniczący Rady Powiatu w Pile Kazimierz Wasiak, radna Bronisława Mazurek, dyrektor Gminnego Centrum Kultury Alicja Wenda, dyrektorki szkół Hanna Król-Synoradzka, Iwona Pszeniczka, Maria Pirecka i Wioletta Pacholec oraz członkinie Towarzystwa Miłośników Łobżenicy Maria Szemiel, Barbara Stepa, Maria Klóska, Barbara Dubiela i Krzysztof Poznań.

fot. Andrzej Szala

   

 

 

 

 

 

 

 



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
Reklama
Reklama