Jeszcze tylko do 12 maja prowadzone są zapisy na tegoroczną edycję szczepień przeciwko wirusowi brodawczaka ludzkiego, odpowiedzialnemu za wywoływanie raka szyjki macicy. Zapisywać się można w szkole lub bezpośrednio w przychodni przy ul. Lotniczej 3, która będzie realizować szczepienia. Równolegle prowadzone są spotkania informacyjne z młodzieżą i rodzicami na temat wirusa HPV, skuteczności szczepień, działań ubocznych i powikłań, a także mitów, które narosły w Polsce wokół szczepień profilaktycznych. Najbliższe spotkania informacyjne odbędą się 9 maja o godz. 18.00 w Zespole Szkół nr 2 im Królowej Jadwigi w Pile oraz 11 maja o godz. 18.00 w Zespole Szkół nr 1 im Jana Brzechwy w Pile, ul. Brzozowa 4.
Wirus HPV odpowiada za różne przednowotworowe i nowotworowe zmiany na błonach śluzowych narządów płciowych i innych okolic ciała. Jak podają źródła, w skali całego świata rak szyjki macicy jest drugim, co do częstości rakiem, który dotyka młode kobiety. W Polsce zapada na ten typ nowotworu ponad 3 600 kobiet rocznie, z czego umiera co roku około 2 000- jest to jeden z najwyższych wskaźników umieralności w Europie.
Doktor Adam Gronowsk z przychodni „Medico” przy ul. Lotniczej 3:- Wirus brodawczaka ludzkiego jest bardzo rozpowszechniony, właściwie 80 proc doroslych kobiet styka sie z nim. Przetrwałe zakażenie może jednak doprowadzić do raka szyjki macicy. Ok 5 osob w Polsce umiera codziennie z powodu tego raka. Szczepienia, co wykazały przerożne badania, zapobiegaja tej chorobie w ponad 98 procentach. Szczepionka jest więc bardzo skuteczna i cieszę się, że bedziemy mogli ją podać także u nas. Na dziś zainteresowanie nią jest bardzo duże.
Program, o który mocno zabiegał doktor Włodzimierz Bystrzycki, radny miejski, a Rada Miasta zdecydowała niedano o przystąpieniu do tego programu, zakłada zaszczepienie w ciągu dwóch lat około 700 dziewczynek z pilskich szkół. W roku 2017 z roczników 2004, 2005, a w roku przyszłym- z rocznika 2006. Koszt tych szczepień poniesie gmina Piła. W 2017 roku wyda na ten cel 176 tysięcy złotych, a w roku przyszłym- 173 tysiące złotych.
Szczepienie to domięśniowy zastrzyk w lewe ramię podany w trzech dawkach. Odbędzie się w przychodni „Medico” przy Lotniczej. Doktor Gronowski:- Pierwsza seria szcepień ruszy już w maju, druga w czerwcu, a trzecia w październiku. Kolejne szczepienia najprawdopodobniej zaplanujemy na styczeń-luty roku przyszłego.
Tegorocznymi szczepieniami ma być objetych około 300 dziewczynek. Ruszą dokładnie 15 maja.
Czytaj także w najbliższym wydaniu TN
Napisz komentarz
Komentarze