Nazwiska mówią same za siebie. Wśród aktorów, którzy odwiedzą Piłę już jesienią br. są m.in. panie: Emilia Krakowska, Maria Pakulnis, Marta Wierzbicka, Dorota Stalińska, Ewa Kasprzyk, Zofia Domalik, Małgorzata Foremniak, Grażyna Wolszczak, Maria Seweryn i panowie: Daniel Olbrychski, Adam Ferency, Piotr Machalica, Wojciech Wysocki, Jan Jankowski, Olaf Lubaszenko, Piotr Polk, Wojciech Malajkat, Lech Dyblik, Janusz Chabior, Marcin Troński, Piotr Gąsowski (długo by wymieniać!), jest i cała plejada gwiazd młodszego pokolenia. I oczywiście Wojciech Pszoniak, gość, a jednocześnie patron honorowy 20. jubileuszowego pilskiego Festiwalu Teatralnego „Teatr – pasja rodzinna”! Festiwal tradycyjnie rozpocznie się 11 listopada, zakończy 30 listopada. Sprzedaż biletów ruszy 5 września. Warto przejrzeć program imprezy i zaplanować wyjście…
Wojciech Pszoniak, polski aktor teatralny i filmowy, pedagog, który przez Gustawa Holoubka i Zbigniewa Zapasiewicza został uznany za jednego z największych polskich aktorów dramatycznych po 1960 roku (obok Piotra Fronczewskiego i Andrzeja Seweryna) objął honorowy patronat nad tegoroczną edycją festiwalu. Aktor występował na scenach Starego Teatru w Krakowie oraz Teatru Narodowego w Warszawie i Teatru Powszechnego w Warszawie. Był wykładowcą w warszawskiej PWST. W latach 70. występował także w kabarecie Pod Egidą. Od końca lat 70. grał w teatrach francuskich. W latach 80. wyjechał na stałe do Paryża. Od lat 90. grywa zarówno w przedstawieniach francuskich, jak i w polskich. Do Piły przyjedzie, by pojawić się aż w trzech spotkaniach. Będzie to niewątpliwie uczta teatralna dla wielbicieli jego aktorskiego talentu. Zobaczymy go w sztuce „Nasze żony”, gdzie wystąpi z P. Malajkatem i P. Polkiem oraz w monodramie „Belfer” - autorstwa belgijskiego dramaturga Jeana Pierre’a Dopagne’a. Ale będzie i wyjątkowa okazja poznać aktora bliżej, a to dzięki spotkaniu towarzyszącemu festiwalowi, zatytułowanemu „PROFESOR TUTKA, CZYLI 50-LECIE WOJCIECHA PSZONIAKA”. To wydarzenie w Teatrze Miejskim 29 listopada. Będzie to okazja do rozmowy z aktorem i zarazem do wysłuchania jak Wojciech Pszoniak – w mistrzowski sposób – czyta „Profesora Tutkę” Jerzego Szaniawskiego. Wojciech Pszoniak obchodzi w tym roku 50-lecie swojej pracy artystycznej, które nieprzypadkowo zbiegło się w czasie z premierą jego audiobooka „Profesor Tutka” z opowiadaniami Jerzego Szaniawskiego, mającymi dla aktora znaczenie szczególne. Owo 50-lecie będziemy więc także świętować w Pile.
- Nagranie opowiadań „Profesora Tutki” traktuję osobiście. To moje koło ratunkowe przed nadejściem potopu, przed zalewem pospolitości, brutalności i wulgarności – mówi W. Pszoniak - W dzisiejszym świecie coraz bardziej brakuje mi subtelności. W naszej cywilizacji jest o nią coraz trudniej. Subtelność umiera w fast foodach, na autostradach, w telewizji, w Internecie, a wraz z nią znika, umiera człowiek, który potrafi słuchać drugiego, który potrafi z drugim rozmawiać.
Tegoroczny program festiwalu jest niezwykle ciekawy. Będą komedie i farsy „do śmiechu”, tak lubiane przez publiczność (Kochanie wróciłem, Wykrywacz kłamstw, wspomniane Nasze żony), ale będą i spektakle „dla duszy” jak choćby „Kanapka z człowiekiem” w reżyserii Jerzego Satanowskiego, z tekstami poetyckimi Jacka Kaczmarskiego, czy towarzyszący festiwalowi koncert COHEN W TEATRZE (17.XI, niedziela, godz. 19.00) - opowieść o miłości, wolności i losie, rozpisana na dwie gitary, dwa głosy i jednego prowadzącego. Piosenki Leonarda Cohena wykonają Krzysztof Taraszka i Wojciech Skibiński (Teatr im. Juliusza Słowackiego w Krakowie), z towarzyszeniem Pawła Sztompke – dziennikarza, który znany jest z anteny radiowej Jedynki i ceniony przez słuchaczy za nieograniczoną wiedzę o współczesnej muzyce. A ponieważ miał przyjemność przeprowadzić z Cohenem obszerny wywiad, podczas jednej z jego tras koncertowych w naszym kraju, będzie to wiedza z pierwszej ręki. Trzeba także dodać, że długoletnia znajomość i częste rozmowy Pawła Sztompke z Maciejem Zembatym, który „odkrył” Cohena dla polskich słuchaczy, także znajdą swoje miejsce w koncercie.
- Dla tych widzów, którzy lubią Cohena i wiedzą o nim wszystko, będzie to wspaniały wieczór z ulubionym artystą i ulubionymi piosenkami. Dla tych, którzy przyjdą z ciekawości albo przypadkowo będzie to wieczór odkrywania jednego z najważniejszych twórców współczesności – zapowiadają organizatorzy.
b
fot. R.Danieluk
Creative Commons Attribution-Share
Alike 3.0 Unported license.
Program festiwalu:
1. KOCHANIE WRÓCIŁEM - 11.XI.2019, poniedziałek, godz. 19.00
Występują: Marta Wierzbicka, Maria Pakulnis, Katarzyna Ankudowicz, Jan Jankowski, Grzegorz Pawlak, Marcin Troński, Wojciech Wysocki, Bartosz Obuchowicz. Reż: Tomasz Dutkiewicz
Severine jest właścicielką dobrze prosperującego paryskiego wydawnictwa i nieco słabiej prosperującego życia osobistego. Ma co prawda atrakcyjnego adoratora, ma wyluzowanego dorosłego syna i nawet ponownie w jej życie wkracza były mąż - skruszony i pełen dobrej woli do pojednania... za prawie każdą cenę. Znakomita komedia.
2. CZWORO DO POPRAWKI - 12.XI.2019, wtorek, godz. 19.00
Występują: Katarzyna Herman / Grażyna Wolszczak, Joanna Osyda / Agnieszka Sienkiewicz, Piotr Machalica / Wojciech Wysocki, Marcin Korcz. Reż: Agnieszka Baranowska
Spotykają się w pensjonacie: starsze, przeżyte małżeństwo, by podjąć ostatnią próbę ratowania ich rozpadającego się związku oraz pełna emocji i namiętności młoda para, by na łonie natury począć dziecko, które ostatecznie scementuje ich związek. Jaki będzie finał tego spotkania?
3. KANAPKA Z CZŁOWIEKIEM - 14.XI.2019, czwartek, godz. 19.00
Występuje: Pamela Adamik, Bożena Borowska-Kropielnicka, Karolina Głąb, Oliwia Nazimek, Agnieszka Różańska, Marcin Januszkiewicz. Reż: Jerzy Satanowski
Piosenki z tekstami Jacka Kaczmarskiego, które dziś można zinterpretować i wyśpiewać na nowo.
4. 8 KOBIET - 15.XI.2019, piątek, godz. 19.00
Występują: Paulina Chruściel, Izabela Dąbrowska, Zofia Domalik, Katarzyna Gniewkowska, Emilia Krakowska / Elżbieta Jarosik, Maria Seweryn, Anna Smołowik, Weronika Warchoł oraz zespół muzyczny w składzie: Michał Lamża, Wojciech Gumiński, Szymon Linette. Reż: Adam SAJNUK
Odcięty od świata dom na pustkowiu. Osiem kobiet – matka, żona, szwagierka, siostra, dwie córki, dwie pokojówki – podejrzanych jest o zabójstwo pana domu.
5. CUDOTWÓRCA - 18.XI.2019, poniedziałek, godz. 19.00
Występują: Adam Ferency, Marta Król / Anna Gajewska, Andrzej Blumenfeld. Reżyseria: Wawrzyniec Kostrzewski
Pięknie napisana historia o miłości, przyjaźni, oddaniu, poświęceniu. Także o chęci zysku, o niewytłumaczalnej mocy umysłu i cudach.
6. WYKRYWACZ KŁAMSTW - 19.XI.2019, wtorek, godz. 19.00
Występują: Anna Gornostaj, Olaf Lubaszenko, Kacper Kuszewski. Reż: Robert Talarczyk
Dynamiczna komedia małżeńska: hipnotyzer i seans szczerości… Czy aby na pewno dobrze wiedzieć o sobie dosłownie wszystko?
7. ŁOTRZYK Z TORMESU - 20.XI.2019, środa, godz. 19.00
Występują: Aktorzy pilskiego Teatru TAK!, Filip Nykiel, Mateusz Ziemichód, Paulina Barycza, Sylwia Palińska, Barbara Żmija, Konstancja Łazowa. Reżyseria: Ewelina Wyrzykowska
Opowieść o chłopcu, który by przetrwać musiał być "sprytniejszy od samego diabła"…
8. WIERUSZKA, TWOJA WYMARZONA POMOC DOMOWA - 23.XI.2019, sobota, godz. 19.00
Występują: Anna Dzierża, Tomasz Ciachorowski, Sławomir Pacek, Hanna, Kinga Pędzińska, Lech Dyblik. Reżyseria: Marek Rębacz
Janek (lekarz) i Adam (prawnik), są szwagrami. Wiodą ustabilizowane życie rodzinne. Mówiąc krótko: nuda życiowa jak cholera... I oto Adam, wracający z podróży służbowej na Ukrainę, zapowiada przyjazd poszukującej pracy dziewczyny (Wieruszki), która idealnie nadawać się będzie na pomoc domową. Rzeczywistość bywa czasem piękniejsza niż wyobrażenia – Wieruszka okazuje się rudowłosą dwudziestolatką o zjawiskowej urodzie.
9. NASZE ŻONY - 24.XI.2019, niedziela, godz. 19.00
Występują: Wojciech Malajkat, Piotr Polk, Wojciech Pszoniak. Reżyseria: Wojciech Pszoniak
Zaskakujący, pełen zwrotów akcji komediodramat, obmyślony na trzech wirtuozów aktorstwa. Jest to opowieść o próbie, przed jaką staje wieloletnia przyjaźń trzech mężczyzn.
Wojciech Pszoniak o spektaklu: „Nasze żony” to sztuka, w której aktor jest na pierwszym planie, jest podmiotem, a nie – jak to się dziś często zdarza – przedmiotem. Lubię taki teatr. Taki teatr jest mi bliski. Interesują mnie ludzkie losy, zmaganie się człowieka z życiem. Nie chcę, by coś przeszkadzało mi w zbliżeniu się do człowieka, w jego zrozumieniu.
10. KOLACJA POŻEGNALNA - 25.XI.2019, poniedziałek, godz. 19.00
Występują: Małgorzata Foremniak, Janusz Chabior, Piotr Gąsowski. Reżyseria: Tomasz Dutkiewicz
Jak pozbyć się najlepszych przyjaciół? Nic prostszego, wystarczy zaprosić ich do siebie do domu na wystawną kolację przy świecach…
11. BEREK 2 - CZYLI UPIÓR W MOHERZE - 26.XI.2019, wtorek, godz. 19.00
Występują: Ewa Kasprzyk, Daniel Olbrychski, Maria Niklińska, Antoni Pawlicki, Kamil Kula, Łukasz Płoszajski. Reżyseria: Ewa Kasprzyk
Kultowy „Berek” powraca, a wraz z nim nasi ulubieni bohaterowie – Anna i Paweł, czyli para sąsiadów, których kiedyś połączyła... nienawiść. Dziś, kiedy oboje odłożyli na bok swoje uprzedzenia, wzajemna niechęć zamieniła się w sympatię. Dobra zmiana – bez dwóch zdań! Może nawet za dobra… Niespodziewane zwroty akcji, doskonały humor i dobra zabawa gwarantowane!
12. BELFER - 28.XI.2019, czwartek, godz. 19.00
Występuje: Wojciech Pszoniak. Reżyseria: Michał Kwieciński
Historia nauczyciela wykładającego literaturę w szkole dla tzw. trudnej młodzieży. Praca wykonywana do tej pory w poczuciu misji, zmienia się stopniowo w pełną nerwów grę, gdy codziennie przychodzi mu stawiać czoło uczniom mającym za nic wszelkie ideały. Jego poetycka natura musi zmierzyć się z zachowaniem młodzieży ogołoconej z jakiegokolwiek autorytetu…
13. ZGAGA - 30.XI.2019, sobota, godz. 19.00
Występuje: Dorota Stalińska. Reżyseria: Dorota Stalińska
W siódmym miesiącu ciąży Rachel Samstat odkrywa, że jej mąż Mark kocha inną kobietę. Monodram nagradzany na wielu festiwalach w kraju i za granicą. Grany z powodzeniem od 23 lat.
Napisz komentarz
Komentarze