Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
To trzeba wiedzieć:
Reklama

Ta budka zabierze przechodniów w literacką podróż!

PIŁA  Na Placu Konstytucji 3 Maja stanie Budka Literacka. Takich budek z wierszami (na razie) powstanie w Polsce tylko 5!
Ta budka zabierze przechodniów  w literacką podróż!

 

Będzie to nie tylko podróż w czasie, ale i w przestrzeniach, jakie tylko literatura, czyli opowieść wymyślić może. Każdy przechodzień będzie mógł podnieść słuchawkę literackiej teleportacji i przyłożyć ją do ucha… - i już! I otworzą się przed nim nowe światy!

21 sierpnia, godz. 12.00 na pl. Konstytucji 3 Maja w Pile otwarta zostanie Budka Literacka. W Młodzieżowym Domu Kultury „ISKRA” zakończyły się właśnie nagrania z udziałem dzieci i młodzieży z Pracowni Teatralnej Młodzieżowego Domu Kultury „Iskra” w Pile. Książki polecali m.in. starosta Eligiusz Komarowski, dziennikarz i prezenter Wojciech Dróżdż, artystka malarka Paula Marinelli i inni.

Zapraszam na otwarcie naszej Budki Literackiej, czyli przearanżowanej i zrewitalizowanej budki telefonicznej. W budce umieszczony jest aparat telefoniczny, ale nikt nie może z niego zadzwonić - może natomiast wsłuchać się w historię odtwarzaną w słuchawce – mówi Joanna Wyrwa-Krzyżańska, dyrektor Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Pile. To z jej inicjatywy w Pile taka budka się pojawi.  - Chcemy zabrać przechodniów w literacką podróż, czasem dowcipną i śmieszną, czasem refleksyjną i nostalgiczną, a czasem pełną przygód i niesamowitych zdarzeń. W Budce znajdzie się literatura dla dzieci, młodzieży i dorosłych, poezja, proza, fraszki i aforyzmy, ponieważ cel literackiej podróży będzie się zmieniał – mówi dyrektorka.

Na początek w Budce można posłuchać książek dla dzieci. 

A jeśli komuś nie wystarczy dotarcie do pierwszego przystanku, być może uda się do biblioteki, gdzie znajdują się prezentowane utwory w całości…

 - Niewiele rzeczy ma na nas tak wielki wpływ, jak książka, która od razu trafia do serca – dodaje J. Wyrwa-Krzyżańska, dodając, że akcja ma oczywiście zachęcić młodszych i starszych do czytania, ale i do odsłuchiwania dostępnych w pilskiej bibliotece audiobooków. – Zapraszamy więc wszystkich, którzy są ciekawi naszego projektu.

- Wszyscy jesteśmy ciekawi, bo przecież to my, dzieci i młodzież z Pracowni Teatralnej, czytaliśmy i nagrywaliśmy fragmenty książek i wiersze polecane przez znane osoby w Pile – mówią lektorzy z Pracowni Teatralnej MDK.

Kto więc polecił pierwsze książki i co usłyszymy na początek w Budce Literackiej? Starosta Eligiusz Komarowski poleca „Tygryski” Joanny Papuzińskiej, dziennikarz, komentator wydarzeń sportowych i prezenter Wojciech Dróżdż – tata Marysi, Józia i Piotrusia – wybrał „Florka listy do babci”, artystka malarka Paula Marinelli, mama Nadii i Kaja, książkę „Mrówka wychodzi za mąż”. Agnieszka Świderska – dziennikarka i mama Poli postawiła na „Nieznane przygody Mikołajka”, a dyrektorka Biblioteki, Joanna Wyrwa – Krzyżańska, mama Michaliny i inicjatorka postawienia Budki – „Króla Maciusia Pierwszego” autorstwa Janusza Korczaka, a zbiór „Tolkien dzieciom” proponuje Bożena Wola, prezes Fundacji Pszczoła, mama Miłosza i Filipa. Książek będzie więcej… Przyjdźcie sprawdzić.

- Cytując za Biblioteką zapraszamy „małych i dużych, młodych i tych trochę starszych, miłośników książek (...)". Mamy nadzieję, że efekty naszej pracy już wkrótce poznamy. To było bardzo ciekawe i inspirujące wyzwanie. Teatr MDK Piła dziękuje za zaproszenie nas do wspólnej pracy przy tym projekcie – pisze młodzież z Pracowni Teatralnej MDK.

Kiedy więc Budka zostanie uruchomiona? Jej start zaplanowano na środę, 21 sierpnia, na godz. 12.00. Plac Konstytucji 3 Maja (przy fontannach).

bek

fot. PiMBP, Teatr MDK Piła

 

 

 



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Zenek Mokasyn 25.08.2019 21:18
Fanaberia i strata kasy. Ciekawe kto na tym zarobi? Pewnie podobny przypał jak z paletami wypoczynkowymi w centrum Warszawy?

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: obserwator pilskiTreść komentarza: Padł też Zbigniew Noska w trybie chrześcijańskim u świętego Antoniego pomocnego do poszukiwania zguby. Zbychu się jak widać odnalazł dla wieczności.Data dodania komentarza: 7.04.2025, 12:46Źródło komentarza: Nikt nie wie, że jesteś psemAutor komentarza: prosta a krzywaTreść komentarza: W bazie PESEL nie występuje Lemanowic. Ktoś tu ma koślawy umysł.Data dodania komentarza: 7.04.2025, 12:42Źródło komentarza: Nikt nie wie, że jesteś psemAutor komentarza: PachnidłoTreść komentarza: Są panowie lubiący wąchać swoje damy w różnych miejscach, od pach do pachwin ze szczególnym uwzględnieniem rima pudendi i vestibulum vaginae.Data dodania komentarza: 7.04.2025, 12:36Źródło komentarza: Nikt nie wie, że jesteś psemAutor komentarza: PytekTreść komentarza: Czy ten Piątek, to facet, który futrował Jacka "CiJa" Ciechanowskiego, pseudonim konspiracyjny Robak na działkach pracowniczych w Wałczu ul.Ciasna roku 1983? Są doniesienia, z Robak pożerał kiełbasy i wypijał wódkę od Piątka uchodzącego za kapustę bezpieki. To nastrajało Jacka do seksu pozamałżeńskiego i gonił do cichodajki Krystyny (Krycha, Krecha) na Południową.Data dodania komentarza: 7.04.2025, 12:25Źródło komentarza: Zmarł Zbigniew Noska, wieloletni redaktor naczelny "Tygodnika Nowego"Autor komentarza: lux veritatisTreść komentarza: Ma.Data dodania komentarza: 5.04.2025, 12:12Źródło komentarza: Zmarł Zbigniew Noska, wieloletni redaktor naczelny "Tygodnika Nowego"Autor komentarza: Jego ExcelencjaTreść komentarza: Zmieniał, podkładał pod cudzy nick swoje myśli komunistyczne. To jest gorsze niż syfilis, covid i śmietnik odpadów po sekcji zwłok.Data dodania komentarza: 3.04.2025, 10:36Źródło komentarza: Zmarł Zbigniew Noska, wieloletni redaktor naczelny "Tygodnika Nowego"
Reklama
Reklama