Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
To trzeba wiedzieć:
Reklama

To będzie wydarzenie! Duke Ellington „Wolność / Freedom” - niedziela, 1 września

Starosta Pilski Eligiusz Komarowski zaprasza na Pilski Jubileuszowy Koncert Galowy oraz na Piknik Historyczny. Już można odbierać zaproszenia na koncert!
To będzie wydarzenie! Duke Ellington „Wolność / Freedom” - niedziela, 1 września

Starosta Pilski Eligiusz Komarowski zaprasza na Pilski Jubileuszowy Koncert Galowy. Wystąpi 17-osobowy Eljazz Big Band z towarzyszeniem 40-osobowego chóru Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy i wybitnej amerykańskiej wokalistki Karen Edwards.

Szykuje się prawdziwa uczta muzyczna! Zaprezentowany zostanie Koncert Muzyki Sakralnej Duke'a Ellingtona „Sacred Concert”. Ellington uważał utwór ten za dzieło swojego życia. Teraz – w mistrzowskim wykonaniu – będziemy mieli okazję usłyszeć go w Pile!

Wcześniej zaprezentowane zostaną rekonstrukcje historyczne: obrona Poczty Gdańskiej i bombardowanie Wielunia z efektami pirotechnicznymi. 

 

Planowane na 1 września wydarzenie ma uświetnić trzy ważne rocznice: 100-lecie powrotu ziem powiatu pilskiego do Macierzy, 80. rocznicę napaści Niemiec hitlerowskich na Polskę oraz 30. rocznicę wprowadzenia demokratycznych przemian w Polsce w wyniku wolnych wyborów do Sejmu i Senatu 4 czerwca 1989 r.

Pierwsza część wydarzenia to Piknik Historyczny, który rozpocznie się o godz. 14.00 na placu defiladowym byłych koszar (dzisiaj plac PWSZ), przy Podchorążych 10.  To wydarzenie dla całych rodzin. Główną atrakcją będą dwie 30-minutowe inscenizacje przygotowane przez Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznych i Archeologii Wojskowej „Rajtar” w Pile wydarzeń z historii II wojny światowej wraz z pokazami pirotechnicznymi: będą to rekonstrukcje obrony Poczty Gdańskiej oraz bombardowania Wielunia, miasta, które 1 września w wyniku nalotu samolotowego zostało przez Niemców prawie doszczętnie zniszczone.   

W programie: pokaz szarży kawaleryjskiej wraz z prezentacją sprzętu i umundurowania

 

***

Jubileuszowy Koncert Galowy odbędzie się natomiast w oddanej w 2012 roku auli audytoryjnej Auditorium Maximum i będzie uwieńczeniem całodniowego pikniku historyczno-patriotycznego.

Wystąpi 17-osobowy Eljazz Big Band z towarzyszeniem 40-osobowego chóru Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy i wybitnej amerykańskiej wokalistki Karen Edwards.

Artyści zaprezentują Koncert Muzyki Sakralnej Duke'a Ellingtona. Premiera „Sacred Concert” odbyła się w 1965 r. Ellington uważał ten utwór za dzieło swojego życia. Umiejętnie połączył w nim elementy jazzu, z muzyką chóralną, a klimatyczne brzmienia bluesa i swingu zaaranżował ze śpiewami spirituals i gospel. „W „Sacred Concert” małe, zamknięte ogniwa tworzą wspólne wrażenie większej formy” – napisano o Koncercie. Do jego wykonania niezbędny jest sprawny i duży „aparat wykonawczy” czyli profesjonalny zespół instrumentów dętych oraz współgrający chór.

Zaprezentowany w Pile „Sacred Concert” będzie aranżacją trzech koncertów muzyki sakralnej Ellingtona dokonaną przez Johna Hoybye’a. .John Hoybye dokonał śmiałej aranżacji materiału muzycznego trzech edycji koncertów Ellingtona i właśnie to ciekawe zestawienie zaprezentuje w Pile Eljazz Big Band.

 

 

***

Eljazz Big Band powstał w 1999 roku. Jego założycielem i po dziś dzień kierownikiem jest Józef Eliasz, producent muzyczny, dyrygent i perkusista. J. Eliasz posiada tytuł naukowy doktora sztuki muzycznej (specjalizacja dyrygentura). Od roku 2020 jest dyrektorem artystycznym i producentem międzynarodowego festiwalu Bydgoszcz Jazz Festival, a od roku 2013 Europejskiej Akademii Jazzu. W roku 2012 zdobył Platynową Płytę w kategorii „jazz album” za „ In the Rhythm od Chopin”.  

Eljazz Big Band jest laureatem konkursów ogólnopolskich i międzynarodowych. Współpracował z wieloma znakomitymi muzykami, m.in. z Janem "Ptaszynem" Wróblewskim, Krzysztofem Herdzinem, Lorą Szafran, Januszem Szromem, Henrykiem Miśkiewiczem, Maciejem Sikałą, Adamem Wendtem.

Karen Edwards to natomiast kompozytorka i jedna z najciekawszych amerykańskich, swingujących, jazz-soulowych pianistek i wokalistek. Zdobywczyni Grammy Award for Jazz Performance. Współpracowała z wieloma światowej sławy artystami, jak m.in. Prince, Stevie Wonder i Tony Bennett.

Urodzona w Greenville, w Południowej Karolinie, pierwszą edukację muzyczną odebrała u swojego ojca, który był dyrektorem muzycznym lokalnego kościoła baptystów. Muzyka soul i gospel towarzyszyły jej już od dzieciństwa. Studia ukończyła na uniwersytecie North Texas w klasie fortepianu. Występowała w teatrach muzycznych i klubach Nowego Jorku i Los Angeles. Jako główna gwiazda prowadziła przez kilka lat cotygodniowy show w Atlancie. Swą sztukę prezentowała na całym świecie. Po udanych koncertach w Niemczech otrzymała propozycję nauczania jazzowego śpiewu i improwizacji w Monachijskim Konserwatorium Muzycznym im. Richarda Straussa. Zagrała także w kilku amerykańskich filmach muzycznych.

I jeszcze parę słów o chórzystach, których usłyszymy tego dnia:

Chór Akademicki Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy działa pod kierownictwem artystycznym prof. dr. hab. Bernarda Mendlika. Zespół powstał w 1971 r. przy Instytucie Wychowania Muzycznego Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Bydgoszczy. Ma na swoim koncie wiele sukcesów, także międzynarodowych, a w repertuarze m.in. Mszę Koronacyjną Mozarta, Mszę Nelsońską Haydna, Te Deum i Stabat Mater Dworzaka, Requiem und Messe Solennelle Rossiniego, Requiem Verdiego, Nokturny Debussy’ego, Bogurodzicę, Exodus, Angelus, Victoria i Missa pro pace W. Kilara i wiele innych.

W Pile Chórem będzie dyrygował dr hab. Benedykt Odya.

 

***

Koncert poprzedzą dwie, krótkie 10-minutowe historyczne prelekcje naukowe: Romana Chwaliszewskiego o wydarzeniach, które doprowadziły do utworzenia granicy polsko-niemieckiej 1 sierpnia 1919 r. i Marka Fijałkowskiego o 1 września 1939 r. na terenie obecnego powiatu pilskiego.

Koncert będzie miał charakter otwarty. Zaproszenia można już odbierać w Starostwie Powiatowym w Pile przy al. Niepodległości 33/35 w godz. 8-15.30 oraz w Biurze Wystaw Artystycznych i Usług Plastycznych w Pile, ul. Okrzei 9/2 w godz. 8-15. Ze względu na ograniczoną ilość zaproszeń, obowiązuje zasada „kto pierwszy, ten lepszy”, czyli zaproszenia będą wydawane do wyczerpania miejsc.

Koncert dofinansowano ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022 w ramach Programu Dotacyjnego „Niepodległa”. „Razem dla Niepodległej” – wzmacnianie wspólnoty społeczności powiatu pilskiego w oparciu o polską i lokalna historię narodową.

 

 



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Krecia 12.11.2019 11:46
Kto to jest Diuk Ellington? Czy to jest polskie nazwisko? Może jest na terenie powiatu ktoś wiedzący o takich osobnikach?

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: plus dodatniTreść komentarza: Informuje się starca lemanowicza o całkowitym braku erekcji... To stały fragment gry u impotentów intelektualnych.Data dodania komentarza: 20.11.2024, 12:04Źródło komentarza: "Szydercy" - odcinek 22.Autor komentarza: HefajstosTreść komentarza: Dobrym może być miejsce spoczynku Rycha we wsi zabitej kołkami i dechami i pałą ormowską domniemanego, niedookreślonego tatusia.Data dodania komentarza: 20.11.2024, 11:26Źródło komentarza: "Szydercy" - odcinek 22.Autor komentarza: pokój bez klamekTreść komentarza: Ja bym rozgraniczył picie płynów, których skutkiem jest wygaszenie trzęsiączki starczej a który płyn nie ma wpływu na trzęsiączkę. Z mojego doświadczenia jak byłem studentem, miałem kumpla w akademiku. Mimo młodego wieku (22) nie był w stanie funkcjonować bez flaszki wódki od rana. Trząsł się i klekotał szukając swojej teczki, a tam likier curacao albo miętowy, albo cherry. Po wytrąbieniu dwóch setek, natychmiast uspokajał się. Drżenia wygasały się natychmiast. Są napoje bezalkoholowe, ale one nie dają skutku tłumienia drgawek. Niektóre soki mogą przywracać kontakt ze światem. O tym informował ludność Mariusz Szalbierz w komunikacie Kolegium Redakcyjnego Tygodnika Nowego, że sok grapefruitowy daje efekt w postaci odświeżenia umysłu.Data dodania komentarza: 20.11.2024, 11:16Źródło komentarza: Kult kłamstwaAutor komentarza: do głupkaTreść komentarza: Odmiana nazwisk zakończonych na -wicz w liczbie mnogiej wymaga końcówki -wiczowie a nie -wicze.Data dodania komentarza: 20.11.2024, 11:04Źródło komentarza: Kult kłamstwaAutor komentarza: psychiatraTreść komentarza: Brunek ze swoim emploi jest protoplastą Tuska.Data dodania komentarza: 19.11.2024, 17:51Źródło komentarza: Czy burmistrz Wolski próbuje ponownie skłócić gminę?Autor komentarza: IV BTreść komentarza: On, ten Noska chciał napisać, że przeżywają, ale mu się omsknął gruby paluch roztrzęsiony ze starości i konsumpcji płynów. Obok jest klawisz -u-. I wyszło, że przeżuwają. Nosce wsio ryba, co kto i komu do czemu.Data dodania komentarza: 19.11.2024, 17:30Źródło komentarza: Kult kłamstwa
Reklama
Reklama