Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
To trzeba wiedzieć:
Reklama dotacje rpo

Inne światy Barbary : w pilskim BWA do 9 września

PIŁA  W Galerii BWA: wspaniałe prace, ciekawa aranżacja
Inne światy Barbary : w pilskim BWA do 9 września

Mimo wakacji tego wieczoru nikt w Galerii Biura Wystaw Artystycznych i Usług Plastycznych w Pile nie narzekał na brak gości. Było tłumnie! A odbywał się wernisaż wystawy prac Barbary Pierzgalskiej – Grams „Inne światy/ Inne perspektywy”. Oglądający zachwyceni – autorka ukontentowana! Zaprezentowano tkaniny unikatowe, pastele, akryle oraz kolaże – w tym najnowsze prace artystki. Zachwyciła ciekawa aranżacja, zawłaszczająca w przestrzeń ekspozycji także patio Galerii.

Barbara Pierzgalska – Grams to obecnie mieszkanka Przyłęk (gm. Trzcianka), a także związana z Łodzią, gdzie rozpoczęła się jej przygoda z tkaniną. Wszystko zaczęło się od… pracy dla przemysłu włókienniczego, od projektowania wzorów dla przemysłu odzieżowego, jedwabniczego i lnianego w latach 70. ubiegłego wieku.  - Te lata pracy nauczyły mnie ogromnej dyscypliny, ponieważ praca w przemyśle ogranicza możliwości projektanta. Trzeba projektować w ściśle określonych ramach. A te ramy nie zawsze nam się podobały... – mówiła podczas wernisażu B. Pierzgalska – Grams.  Wspomniane ograniczenia spowodowały, że B. Pierzgalska postawiła ostatecznie na tkaninę unikatową – artystyczną. Tak narodził się jej styl – romantyczny, zwiewny, subtelny. Dziś tworzy także przepiękne pastele, akryle, kolaże, budując swoje niezwykłe, liryczne światy. 

Wystawa „Inne światy/ Inne perspektywy” to – z jednej strony – wystawa retrospektywna, na której prezentowane są owe unikatowe tkaniny, prace, z którymi Barbara Pierzgalska – Grams jest najbardziej kojarzona. Te, z przenikającym przez nie światłem, opadają swobodnie z sufitu pilskiej galerii dzieląc i łącząc jednocześnie poszczególne przestrzenie miejsca w jedną, budując głębię i magię tego niezwykłego świata…  Z drugiej strony ekspozycja pokazuje suche pastele, akryle i - najnowsze prace artystki – miniatury oraz kolaże ścienne. Te ostatnie - z elementami tkanin – kapitalnie wpisują się w stworzoną przez artystkę krainę.

Jedność i spójność wystawy – to jej siła. Wchodząc do galerii wnikamy w utkany przez Barbarę Pierzgalską – Grams świat, chodzimy jego uliczkami, które noszą dotykające uczuć i najbardziej intymnych przeżyć nazwy (Granica możliwości, Myśli o zmierzchu, Zapamiętane, Najważniejszy, W tajemnicy, Nokturn). Po czym – jak po nitce – opuszczamy zamkniętą przestrzeń skuszeni rozstawionymi wokół „woreczkami przeżyć”. Jesteśmy na patio wynosząc z sobą dopiero co poznane i odkryte na nowo emocje. Każde – nawet najbardziej bolesne - przywrócone przeżycie, naznaczone jest tu znakiem, emblematem – pomarańczową iskrą rzuconą na płótno czy tkaninę, będącą jak krzyż na drogę, błogosławieństwo, światełko zapalone w tunelu.

To bardzo głęboka i niezwykle spójna ekspozycja. Przemyślana w każdym szczególe. Jej niezwykłość została doceniona przez gości wernisażu. Uznaniu i pochwałom nie było końca.

- W imieniu starosty pilskiego Eligiusza Komarowskiego gratuluję pani tej przepięknej wystawy. Takie prace może stworzyć tylko wyjątkowo wrażliwa osoba. Życzę, by pani odrywała kolejne inne perspektywy i inne wymiary - na pewno ma ich pani jeszcze wiele w swojej głowie i w swoim sercu. Serdecznie gratuluję – mówiła Agnieszka Matusiak, dyrektor Biura Starosty.

- Barbara Pierzgalska wbrew popularnym dziś koniunkturalnym modom, posiada odwagę tworzenia sztuki, w której „zakodowane” są szeroko pojmowana duchowość, wrażliwość i liryczna nastrojowość. Jak sama deklaruje: stara się w tworzonej przez siebie sztuce realizować, tak często podawane dziś w wątpliwość tradycjonalistyczne hasło: „Dobro-Prawda-Piękno”– mówi Rafał Boettner-Łubowski, autor komentarza do wystawy.

Minirecitalem fortepianowym uświetnił wieczór Piotr Grelowski, absolwent Akademii Muzycznej w Katowicach oraz Uniwersytetu Mozarta - Mozarteum University w Salzburgu.

bek

 

 

 



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: plus dodatniTreść komentarza: Informuje się starca lemanowicza o całkowitym braku erekcji... To stały fragment gry u impotentów intelektualnych.Data dodania komentarza: 20.11.2024, 12:04Źródło komentarza: "Szydercy" - odcinek 22.Autor komentarza: HefajstosTreść komentarza: Dobrym może być miejsce spoczynku Rycha we wsi zabitej kołkami i dechami i pałą ormowską domniemanego, niedookreślonego tatusia.Data dodania komentarza: 20.11.2024, 11:26Źródło komentarza: "Szydercy" - odcinek 22.Autor komentarza: pokój bez klamekTreść komentarza: Ja bym rozgraniczył picie płynów, których skutkiem jest wygaszenie trzęsiączki starczej a który płyn nie ma wpływu na trzęsiączkę. Z mojego doświadczenia jak byłem studentem, miałem kumpla w akademiku. Mimo młodego wieku (22) nie był w stanie funkcjonować bez flaszki wódki od rana. Trząsł się i klekotał szukając swojej teczki, a tam likier curacao albo miętowy, albo cherry. Po wytrąbieniu dwóch setek, natychmiast uspokajał się. Drżenia wygasały się natychmiast. Są napoje bezalkoholowe, ale one nie dają skutku tłumienia drgawek. Niektóre soki mogą przywracać kontakt ze światem. O tym informował ludność Mariusz Szalbierz w komunikacie Kolegium Redakcyjnego Tygodnika Nowego, że sok grapefruitowy daje efekt w postaci odświeżenia umysłu.Data dodania komentarza: 20.11.2024, 11:16Źródło komentarza: Kult kłamstwaAutor komentarza: do głupkaTreść komentarza: Odmiana nazwisk zakończonych na -wicz w liczbie mnogiej wymaga końcówki -wiczowie a nie -wicze.Data dodania komentarza: 20.11.2024, 11:04Źródło komentarza: Kult kłamstwaAutor komentarza: psychiatraTreść komentarza: Brunek ze swoim emploi jest protoplastą Tuska.Data dodania komentarza: 19.11.2024, 17:51Źródło komentarza: Czy burmistrz Wolski próbuje ponownie skłócić gminę?Autor komentarza: IV BTreść komentarza: On, ten Noska chciał napisać, że przeżywają, ale mu się omsknął gruby paluch roztrzęsiony ze starości i konsumpcji płynów. Obok jest klawisz -u-. I wyszło, że przeżuwają. Nosce wsio ryba, co kto i komu do czemu.Data dodania komentarza: 19.11.2024, 17:30Źródło komentarza: Kult kłamstwa
Reklamadotacje rpo
Reklama