Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
To trzeba wiedzieć:
Reklama

O tym, jak cennym skarbem jest wolność… Koncert światowej klasy!

PIŁA  Jazzmani uświetnili swoim występem ważne dla historii Polski rocznice. I podbili Piłę!  
O tym, jak cennym skarbem jest wolność…  Koncert światowej  klasy!

Pilski Jubileuszowy Koncert Galowy dla uświetnienia 100-lecia powrotu ziem powiatu pilskiego do Macierzy i 80. rocznicy napaści Niemiec hitlerowskich na Polskę zachwycił zgromadzonych w Collegium Maximum Państwowej Uczelni Stanisława Staszica w Pile pilan i gości z regionu. Na stojąco oklaskiwali amerykańską wokalistkę Karen Edwards, Big Band Eljazz Józefa Eliasza oraz chórzystów Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. Wydarzenie uroczyste i wzniosłe! Muzycznie – koncertowa perła! Wydarzenie zorganizowali: Starostwo Powiatowe w Pile ze starostą Eligiuszem Komarowskim, pilskie Biuro Wystaw Artystycznych oraz Państwowa Uczelnia Stanisława Staszica w Pile.

W wypełnionej po brzegi sali Auditorium Maximum pilskiej Państwowej Uczelni im. S. Staszica (do 1 września – PWSZ) w minioną niedzielę 1 września odbył się przepiękny „Pilski Jubileuszowy Koncert Galowy „Wolność/ Freedom” – artyści wykonali „Sacred Concert” – Koncert Muzyki Sakralnej - najważniejsze dzieło życia Duke’a Ellingtona. A wystąpił Big Band ELJAZZ, Chór Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy oraz Amerykanka Karen Edwards - kompozytorka i jedna z najciekawszych amerykańskich, swingujących, jazz-soulowych pianistek i wokalistek, zdobywczyni Grammy Award for Jazz Performance, która w swojej karierze współpracowała z wieloma światowej sławy artystami, jak m.in. Prince, Stevie Wonder i Tony Bennett. Koncertuje na całym świecie. Zagrała także w kilku amerykańskich filmach muzycznych. Uczestnicy koncertu mieli niebywałą okazję posłuchać artystki na żywo i doświadczyć jej możliwości wokalnych.

Absolutnym fenomenem jest także Big Band Józefa Eliasza, który obchodzi w tym roku 20-lecie istnienia. Eljazz Big Band jest laureatem konkursów ogólnopolskich i międzynarodowych. Współpracował z wieloma znakomitymi muzykami, m.in. z Janem Ptaszynem Wróblewskim, Krzysztofem Herdzinem, Lorą Szafran, Januszem Szromem, Henrykiem Miśkiewiczem. Jeśli „dorzucić” do tej grupy absolutnie wybitnych wykonawców, równie doskonałych chórzystów bydgoskiego Uniwersytetu, nagradzanego, mającego na swoim koncie wiele sukcesów, także międzynarodowych, otrzymamy zespół idealny. 17 muzyków Eljazz, ponad 20 chórzystów, dyrygent Benedykt Odya i Karen Edwards - to była moc! Muzyczna uczta!

Koncert w ich wykonaniu był umiejętnym połączeniem jazzu i swingu z muzyką chóralną. „Romanse” solistki w partiach wokalnych z bluesem, spirituals i gospel zachwyciły zebranych. Indywidualne solówki gitarowe, na trąbce, klarnecie i absolutny majstersztyk – prezentacja umiejętności Józefa Eliasza na perkusji, dopełniły całości. Owacyjnie przyjęto m.in. jazzowy standard wyśpiewany po mistrzowsku przez Karen Edwards „Forever and ever”. Widownia wstała i podziękowała wykonawcom długim aplauzem. 

Wydarzenie uświetniło trzy ważne rocznice: 100-lecie powrotu ziem powiatu pilskiego do Macierzy, 80. rocznicę napaści Niemiec hitlerowskich na Polskę oraz 30. rocznicę wprowadzenia demokratycznych przemian w Polsce w wyniku wolnych wyborów do Sejmu i Senatu 4 czerwca 1989 r.

- Wspominana tragiczna rocznica wybuchu II wojny światowej ma swój wolnościowy kontekst. 1 września 1939 roku nasi przodkowie zostali zmuszeni do walki na śmierć i życie z potężnym wrogiem, który na kilka lat wziął Polskę w niewolę, pozbawiając niepodległości. Jednak pomimo usilnych starań, nie dał rady zabić w narodzie pragnienia wolności i dążenia do niej wszelkimi sposobami. Odzyskanie wolności okupione zostało morzem krwi i ofiar oraz niezliczonymi dramatami ludzkimi i – bardzo często – niewyobrażalnymi cierpieniami. To uświadamia nam, jak cennym skarbem jest wolność. Nieprzypadkowo nadaliśmy temu koncertowi tytuł „Wolność / Freedom”. Cóż może być lepszego na taką okazję od docenienia wolności...? Cieszymy się dzisiaj z wolności odzyskanej przez Polskę 100 lat temu. Uczcijmy pamięć i bohaterstwo tych, którzy 80 lat temu stanęli bronić tej wolności. Cieszmy się z wolności zdobytej 30 lat temu – mówił Eligiusz Komarowski, pilski starosta, witając przybyłych na koncert.

„Sacred Concert” poprzedziły dwie krótkie historyczne prelekcje: Romana Chwaliszewskiego o wydarzeniach, które doprowadziły do utworzenia granicy polsko-niemieckiej 1 sierpnia 1919 r. i Marka Fijałkowskiego o 1 września 1939 r. na terenie obecnego powiatu pilskiego.

Dodajmy, że koncert dofinansowano ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022 w ramach Programu Dotacyjnego „Niepodległa”. „Razem dla Niepodległej” – wzmacnianie wspólnoty społeczności powiatu pilskiego w oparciu o polską i lokalną historię narodową. O to, by to wsparcie dotarło do Piły, zadbali m.in. nasi parlamentarzyści, którym starosta pilski podziękował na scenie wręczając róże. Odebrali je posłanka Marta Kubiak oraz posłowie Grzegorz Piechowiak i Marcin Porzucek. Osobne podziękowania skierowano do kandydatki na senatora RP w zbliżających się wyborach Jolanty Turczynowicz- Kieryłło oraz dyrektorów pilskich instytucji, które pracowały przy organizacji koncertu.

- Są to osoby w sposób prawdziwy i autentyczny wsparły nasze wydarzenie. Parlamentarzyści byli ambasadorami naszych wniosków o dofinansowanie koncertu oraz pikniku historycznego, który odbył się tu na terenie uczelni także w dniu dzisiejszym. Te wydarzenia nie odbyłyby się, gdyby nie ich zaangażowanie. A ponieważ przyjęliście państwo ten koncert z takim entuzjazmem, będziemy wszyscy razem bardzo się starali, by spotkać się w tej sali ponownie za rok i wysłuchać równie wspaniałego koncertu – powiedział E. Komarowski.

eKi



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Marianna na barykadach Paryża 19.10.2019 11:32
Prawdą jest, że Mariusz Szalbierz zgłaszając samowolnie Lemanowicza do konkursu Kameleon2005 ograbił, okradł, go z wolności.

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: obserwator pilskiTreść komentarza: Padł też Zbigniew Noska w trybie chrześcijańskim u świętego Antoniego pomocnego do poszukiwania zguby. Zbychu się jak widać odnalazł dla wieczności.Data dodania komentarza: 7.04.2025, 12:46Źródło komentarza: Nikt nie wie, że jesteś psemAutor komentarza: prosta a krzywaTreść komentarza: W bazie PESEL nie występuje Lemanowic. Ktoś tu ma koślawy umysł.Data dodania komentarza: 7.04.2025, 12:42Źródło komentarza: Nikt nie wie, że jesteś psemAutor komentarza: PachnidłoTreść komentarza: Są panowie lubiący wąchać swoje damy w różnych miejscach, od pach do pachwin ze szczególnym uwzględnieniem rima pudendi i vestibulum vaginae.Data dodania komentarza: 7.04.2025, 12:36Źródło komentarza: Nikt nie wie, że jesteś psemAutor komentarza: PytekTreść komentarza: Czy ten Piątek, to facet, który futrował Jacka "CiJa" Ciechanowskiego, pseudonim konspiracyjny Robak na działkach pracowniczych w Wałczu ul.Ciasna roku 1983? Są doniesienia, z Robak pożerał kiełbasy i wypijał wódkę od Piątka uchodzącego za kapustę bezpieki. To nastrajało Jacka do seksu pozamałżeńskiego i gonił do cichodajki Krystyny (Krycha, Krecha) na Południową.Data dodania komentarza: 7.04.2025, 12:25Źródło komentarza: Zmarł Zbigniew Noska, wieloletni redaktor naczelny "Tygodnika Nowego"Autor komentarza: lux veritatisTreść komentarza: Ma.Data dodania komentarza: 5.04.2025, 12:12Źródło komentarza: Zmarł Zbigniew Noska, wieloletni redaktor naczelny "Tygodnika Nowego"Autor komentarza: Jego ExcelencjaTreść komentarza: Zmieniał, podkładał pod cudzy nick swoje myśli komunistyczne. To jest gorsze niż syfilis, covid i śmietnik odpadów po sekcji zwłok.Data dodania komentarza: 3.04.2025, 10:36Źródło komentarza: Zmarł Zbigniew Noska, wieloletni redaktor naczelny "Tygodnika Nowego"
Reklama
Reklama