Za nami najważniejsze doroczne pilskie wydarzenie kulturalne dla artystów związanych z regionem i pilską Galerią BWA. To także święto dla pasjonatów sztuki i wielbicieli talentów twórców pochodzących stąd i tu pracujących. 43. Salon Pilski ART. 2019 został uroczyście otwarty w miniony piątek. Był to wieczór pełen wrażeń, spotkań, wymiany poglądów, z uhonorowaniem naszych twórców kwiatami i upominkami, z muzyczną niespodzianką.
Biuro Wystaw Artystycznych i Usług Plastycznych w Pile zaprosiło na otwarcie Salonu Pilskiego ART. 2019. To 43. już Przegląd Twórczości Artystów Środowiska Pilskiego. W tym roku swoje prace powstałe na przestrzeni minionego roku prezentuje 41 twórców. Na wystawie zobaczyć można prace malarskie, grafiki, kolaże, fotografie, także wideopokaz ze zdjęć prezentowany w pętli na monitorze oraz artystyczną instalację przestrzenną – tę ostatnią przygotowała tegoroczna debiutantka na Salonie Pilskim, pochodząca z pilskiej rodziny artystów Wiktoria Łuszczewska.
Gości przywitał Edmund Wolski, dyrektor pilskiego BWA. A byli wśród nich m.in. autorzy prezentowanych prac – artyści związani z Piłą i regionem, a także poseł Grzegorz Piechowiak i członkowie Zarządu Powiatu Pilskiego, wicestarostowie Arkadiusz Kubich i Przemysław Pochylski.
- Otwieramy dzisiaj 43. już Salon Pilski. To imponująca liczba mówiąca o długotrwałej pilskiej tradycji organizowania tego przeglądu. Wśród artystów jest trzech takich, którzy uczestniczą w Salonie od pierwszej jego edycji: to Alfred Aszkiełowicz, Andrzej Tomaszewski i Andrzej Podolak. Jak co roku przegląd ma charakter pokoleniowy: prezentujemy prace wybitnych artystów z uznanym statusem, ale i debiutantów. Pokazujemy dzieła, które bronią się od razu i takie, które będą dyskutowane - tak jak ma to miejsce co roku na Salonie – mówił Edmund Wolski.
Na wystawie można obejrzeć także przygotowaną na tegoroczny Salon Pilski pracę zmarłego w 2019 r. Tadeusza Wyrwy – Krzyżańskiego. Przesłanie to skłania do refleksji…
- Wielką radością napawa nas fakt, że mamy u nas tak znakomitych artystów. Wystarczy wspomnieć, że nasze wystawy cieszą się bardzo dużym zainteresowaniem, praktycznie drzwi galerii w tym roku nie zamykały się – zaznaczył wicestarosta Arkadiusz Kubich. Artystom, w imieniu Zarządu Powiatu Pilskiego, życzył wytrwałości w tworzeniu sztuki. - Na ten Nowy 2020 rok chciałbym życzyć państwu przede wszystkim nowych pomysłów twórczych, abyście byli nadal naszymi ambasadorami w Polsce i na świecie, abyście każdego dnia mieli wenę i czerpali radość i szczęście ze swojej artystycznej pracy – mówił wicestarosta.
Podziękowania staroście Eligiuszowi Komarowskiemu i całemu Zarządowi Powiatu za wsparcie Galerii i całoroczną pomoc złożył dyr. E. Wolski.
- A państwu – zwrócił się do widowni - dziękuję, że wielokrotnie w tym roku gościliście u nas, że pokazaliście, że dobra sztuka jest potrzebna, że nie da się żyć wyłącznie codziennymi sprawami, że w atmosferze sztuki, wśród pięknych dzieł i przy pięknej muzyce człowiek nabiera innego ducha.
O tegorocznym Salonie i pokazanych na nim pracach mówiła Elżbieta Wasyłyk, etatowy plastyk pilskiej Galerii, profesor Akademii Sztuki w Szczecinie i kurator tegorocznego Salonu Pilskiego.
- Staraliśmy się tak ułożyć obrazy, by sobie wzajemnie nie przeszkadzały. Bo wszyscy z pewnością zdają sobie sprawę z tego, że wystawa jest bardzo różnorodna zarówno tematycznie jak i stylistycznie. Ale w tym roku udało się nam zrobić bardzo dobrą aranżację, także dlatego, że trochę prac odrzuciliśmy. Kilku artystów miło zaskoczyło nas tym, co zaprezentowali, natomiast część środowiska tkwi w dość rozległym i długotrwałym constans. Wystawa pilska jest średnią krajową, jeżeli chodzi o poziom i także jeżeli chodzi o media, o te środki, którymi posługują się artyści. Mamy tu obrazy bardzo konwencjonalne, ale mamy też przykłady antysztuki, co w tej chwili w przestrzeni sztuki polskiej, ale i europejskiej, jest normalne. Antysztuka to nie znaczy, że jest to coś niesamowitego czy upiornego. Antysztuka to są te wszystkie wytwory artystyczne, które łamią nasze pojęcie, nasze wyobrażenie sztuki, pewien kanon estetyczny, w którym zostaliśmy wychowani – mówiła E. Wasyłyk.
Jak należy oglądać tę wystawę?
- Myślę, że na wystawie – na każdej wystawie - należy zawsze zadać sobie dwa pytania: dlaczego podoba mi się ta praca i szukać odpowiedzi do bólu, albo dlaczego mi się ta praca nie podoba i także szukać odpowiedzi do bólu… - proponowała kuratorka.
Artyści zostali uhonorowani przez wicestarostów i dyrektora BWA kwiatami oraz pamiątkami, a potem wszyscy stanęli do tradycyjnego wspólnego zdjęcia.
Podczas wernisażu ze wspaniałym noworocznym minirecitalem wystąpili Sebastian Czaja i Aleksander Kistowski Był to energetyczny show na skrzypce i fortepian, pełen humoru i wirtuozerii oraz przeróżnych klimatów – od romantycznych po rozrywkowe. Zachwyciły aranżacje mieszające stylistyki – od stricte klasycznych po jazzowe, z elementami muzyki filmowej czy nuty ludowej.
A potem był poczęstunek i spotkania oraz rozmowy w kuluarach. Były pamiątkowe fotografie przy obrazach i na okolicznościowej „ściance”. Goście długo jeszcze pozostawali w murach Galerii, wśród artystycznych dzieł, dzieląc się opiniami i wrażeniami…
Honorowy Patronat nad wystawą sprawuje Starosta Pilski Eligiusz Komarowski. Wystawę można oglądać do 2 lutego.
eKi
Edmund Wolski, dyrektor BWA i UP: - Miniony rok dla naszego Biura był bogaty w wydarzenia. Zorganizowaliśmy ok. 40 ważniejszych imprez, w tym 16 wystaw. Przed bardzo liczną widownią zaprezentowało się ponad 100 artystów z całej Polski. Gościliśmy środowiska akademickie z Poznania, Szczecina. Niezapomniane wrażenia wywarła ostatnia wystawa - I ogólnopolski przegląd sztuki sakralnej „Słowo ciałem / Obraz słowem”, na który zaprosiliśmy dzięki plastyczce BWA Elżbiecie Wasyłyk dziesięciu artystów z Polski. Wystawa była codziennie odwiedzana przez wiele osób. Przyszły rok zapowiada się niemniej ciekawie. Będą mocne wystawy. Zapowiedziały się środowiska artystyczne z Torunia, Poznania, z profesorami wyższych uczelni. Będziemy gościli dwóch znakomitych twórców z Warszawy, będą fotograficy, rzeźbiarz z Kołobrzegu, a już w marcu zapraszam na przegląd malarstwa „Wyspy polskości”, wystawę poplenerową, w której swoje prace – nie tylko powstałe podczas pleneru w Hercowie – zaprezentuje 10 znakomitych artystów z całego kraju, m.in. Artur Przebindowski z Krakowa, który odnosi obecnie wspaniałe sukcesy artystyczne. Natomiast na przełomie lipca i sierpnia w naszej galerii będzie miało miejsce jeszcze jedno wyjątkowe wydarzenie; wstępnie nazwałem je „Różna Polska - Jedna Polska”. Będziemy mieli okazję zapoznać się ze sztuką zakopiańską i kaszubską. Zaprezentują się wybitni artyści z tych kultur i kapele góralska oraz kaszubska. W tym roku odbędą się także dwie wystawy jubileuszowe: malarstwa Alfreda Aszkiełowicza oraz fotografii Stanisława Pręgowskiego. Zapraszam już dziś do wspólnych spotkań i wspólnych przeżyć.
43. Salon Pilski ART 2019 - Przegląd Twórczości Artystów Środowiska Pilskiego trwa. Wystawę można oglądać do 2 lutego. Prace prezentują:
Janusz Argasiński, Alfred Aszkiełowicz, Wojciech Beszterda, Małgorzata Biała, Paulina Brodowska, Ewa Gosiewska-Borowiecka, Danuta Dagry Grabowska, Robert Judycki, Alina Kluza – Kaja, Anna Kluza, Zbigniew Kosicki, Henryk Król, Wacław Kubski, Anna Lejba, Hanna Łastowska-Semrau, Wiktoria Łuszczewska, Rafał Łuszczewski, Agnieszka Kołcon, Paula Marinelli, Andrzej Masianis, Marta Mrówka, Joanna Naranowicz, Krystyna Noska, Tadeusz Ogrodnik, Katarzyna Olter, Lucyna Pach, Tomasz Perlicjan, Barbara Pierzgalska-Grams, Andrzej Podolak, Anna Mrosczok-Podolak, Stanisław Pręgowski, Eugeniusz Repczyński, Bogusława Różańska, Piotr Spek, Danuta Szymaś, Marta Tomaszewska-Gruszka, Andrzej Tomaszewski, Elżbieta Wasyłyk, Iwona Widawska-Kubska, Renata Wojnarowicz i Dariusz Zatoka.
Napisz komentarz
Komentarze