Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
To trzeba wiedzieć:
Reklama

,,Viribus unitis”, czyli o wspólnym działaniu w Łomnicy

Placówka oświatowa w Łomnicy liczy nieco ponad 100 uczniów. Ta obecnie niewielka ośmioklasowa szkoła z dwoma oddziałami przedszkolnymi (w tym jeden zamiejscowy w Stobnie) może szczycić się od niedawna obiektem sportowym z prawdziwego zdarzenia. Hasłem przewodnim tego wydarzenia jest cytat: Niewiele jest tego, co można zrobić w pojedynkę. O tym wspólnym działaniu (“viribus unitis”) mówił przede wszystkim patron szkoły - Henryk Sienkiewicz.
,,Viribus unitis”, czyli o wspólnym działaniu w Łomnicy

Do tej szkoły uczęszczają dzieci z Łomnicy oraz kilku okolicznych wiosek jak Wrząca, Dłużewo, Pokrzywno, Kępa czy Stobno, którzy od niedawna mają w użytkowaniu dotąd jedynie bywałą w marzeniach perełkę - tj. kryte boisko, czy też nazywane jak w innych, ale bardzo podobnych terminach: zadaszone boisko, namiotowa hala sportowa. Nie jest to tak naprawdę istotne – najważniejsze, że jest, służy i cieszy…

Ale tak naprawdę prawdziwym skarbem miejscowej szkoły jest jej dyrektorka, wyjątkowa Pani Karolina Kubilus. Jeszcze nie tak dawno Pani Karolina nosiła się z zamiarem nie wystartowania w konkursie na miejsce dyrektorskie, ale prośby grona pedagogicznego i współpracowników niemalże ,,wymusiły na tej unikatowej osobie jej start i reelekcje tego stanowiska. Dziś Pani Karolina podczas uroczystości, w obecności włodarzy miasta Trzcianki, jej samorządowców także z gminy oraz parlamentarzystów z Wielkopolski oraz zaproszonych gości, podkreślała:

- Nie byłoby tej hali gdyby nie zaangażowanie wielu osób, począwszy od autorów projektu, poparcia radnych i pana burmistrza. Na to dzisiejsze otwarcie pracowało bardzo wielu ludzi, którym już teraz z serca dziękuję. Gdy rok temu obchodziliśmy 50 - lecie szkoły w nowym (obecnym!) budynku, powiedziałam, że brakuje nam tylko jeszcze sali gimnastycznej. I oto minął rok, a nasze marzenie się spełniło – była w pełni usatysfakcjonowana i uśmiechnięta. - Podobnie jak Biała (która otrzymała takie samo boisko) 

Czekano na ten moment dokładnie 78 lat

Tyle bowiem lat upłynęło od pierwszego powojennego września, gdy ruszyła szkoła w Łomnicy. A wraz z nią sport, który zawsze w Łomnicy był i jest niezwykle ważny, który pełnił funkcję integrującą i który ukształtował charaktery setkom młodych ludzi. 956 (czyli prawie tysiąc) absolwentów ukończyło do tej pory szkołę w Łomnicy. I niemal wszyscy kochali sport, bardzo wielu go uprawiało, wielu uprawia go do dziś - dodawała Pani Karolina. Ze swej strony dodajmy, iż Karolina Kubilus pełni stanowisko dyrektor szkoły od 1996 roku.

Baza sportowa była początkowo żadna.

Gdy w 1972 r. oddano do użytku nowy (obecny) budynek, warunki lokalowe zdecydowanie się poprawiły, chociaż projekt nie przewidywał sali gimnastycznej. Na parterze budynku znajdował się duży hol z parkietową nawierzchnią i z charakterystycznymi filarami. Tam właśnie (oraz na boiskach) odbywały się lekcje WF, a nawet zawody sportowe (w tenisa stołowego). Hol oddzielony był od korytarza niskim murkiem. Szkoła dysponowała (i dysponuje) również dwoma trawiastymi boiskami: do piłki nożnej (20 m x 40 m) oraz do piłki siatkowej (9 m x 18 m). 

Na boisku do piłki siatkowej ustawione były również kosze do piłki koszykowej. Była również bieżnia (użytkowana do chwili obecnej) oraz miejsce do skoku wzwyż i w dal. Do popularyzacji sportu i aktywnego wypoczynku przyczyniło się wybudowanie basenu kąpielowego.Przyczynił się do tego ówczesny Naczelnik Gminy Stanisław Marciniak. Wykonawcą robót było Bydgoskie Przedsiębiorstwo Budownictwa Inżynieryjnego, które pokryło większą część kosztów budowy. W zamian za to dzieci pracowników tego przedsiębiorstwa przez szereg lat przyjeżdżały do Łomnicy na kolonie letnie. Łomnica była wówczas znanym i cenionym ośrodkiem kolonijnym. Basen służył uczniom do końca tak dziewięćdziesiątych, kiedy to z powodu braku środków finansowych na remont został zamknięty. "Teraz" - jak to pięknie powiedzieli prowadzący

Tyle pucharów i medali bez zaplecza i gimnastycznej sali”

Na zawody jako szkoła jeżdżono „od zawsze”. Już 50 lat temu o małej Łomnicy było głośno nie tylko w gminie, powiecie czy województwie, ale nawet w kraju czy poza jego granicami, a to za sprawą ówczesnego dyrektora pana Czesława Góreckiego, który zaraził podopiecznych sportową pasją. I rzeczywiście – wszyscy pytali gdzie ta Łomnica? 

Od 30 lat 

Ania Frąckowiak matką chrzestną

wielu sportowych uczniowskich sukcesów jest właśnie Pani Anna. Dojazd na zawody zawsze był problemem, ale dzięki ich determinacji i w późniejszych czasach również dzięki pomocy rodziców udawało się go rozwiązać. Pan Górecki, i pani Frąckowiak wykorzystywali prywatne środki transportu, by dowieźć uczniów na zawody – pani Frąckowiak specjalnie zakupiła w tym celu większy samochód – 8 - osobową mazdę. ( Ania powiedziała, że jednak 7)Pan Górecki woził uczniów malutką syrenką. Można? Można!

 Przez ponad 50 lat zajęcia wychowania fizycznego czy też kultury fizycznej odbywały się na szkolnym korytarzu czy też holu, który z czasem został zbudowany i  trochę bardziej przypominał małą salę gimnastyczną niż korytarz. Jako ciekawostkę dodam, że jako jedyna szkoła w gminie mieliśmy basen - przez ponad 20 lat łomnickie dzieciaki uczyły się pływać.  

Wszystkim, którzy swą pracą i wsparciem w większym lub mniejszym stopniu tworzyli historię sportu szkolnego w Łomnicy, którzy ten sport uprawiali, propagowali i rozwijali, życzę, by dalsze lata przynosiły radość, satysfakcję i kolejne sukcesy. A tym, którzy odeszli już na wieczną wartę - wdzięcznej pamięci potomnych. 

Pani Ania Frąckowiak postanowiła całą historię sportu szkolnego zebrać, spisać i wydać. Było tego tak dużo, że gdy już skończyła, drukarnia nie zdążyła z wydaniem. Efekt jej pracy, przynajmniej częściowy, będzie można zobaczyć w formie prezentacji. Wielu uczniów i absolwentów odnajdzie tam siebie i swoje sportowe małe i duże sukcesy.  Nie zawsze ten sukces jest ważny, choć przecież piękny, ale wola walki, radość sportowych zmagań. Chcieliśmy, aby wszyscy uczniowie od przedszkola począwszy uczestniczyli w tej uroczystości. Można powiedzieć epokowej, bo oto rozpoczyna się nowa epoka sportu w Łomnicy. Nie wyobrażaliśmy sobie, żeby otwarcia hali nie zrobić na sportowo!

Tak! Jestem pod wrażeniem!

Mariusz Markowski



 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: Rychu z grobuTreść komentarza: O torbach jako miejscu narażonym na przysiadanie wielką dupą pisywał Mariusz Szalbierz w jednym z odcinków cyklu "Szydercy". Dawał rady, żeby czasem rozprostować, z pewnością sfałdowany organ, szczególnie po długim przesiadywaniu na tym szczególe anatomicznym.Data dodania komentarza: 23.11.2024, 13:44Źródło komentarza: "Szydercy" - odcinek 22.Autor komentarza: antysemiciTreść komentarza: Ostatni gest tych dwóch obrzępałów wskazuje, że mogą być pochodzenia semickiego, albowiem mają wydatne kciuki, co jest charakterystyczną cechą antropologiczną tej grupy etnicznej.Data dodania komentarza: 23.11.2024, 13:38Źródło komentarza: "Szydercy" - odcinek 22.Autor komentarza: kij bejzbolowyTreść komentarza: Redaktor z wiochy wydający ostatnie tchnienia swojego miesięcznika ulotki, jako wielbiciel wszelkich zdziczałych form muzycznych, mógłby pójść na całość i zainstalował sobie w portkach Sztywny Pal Azji. To by mu zapewniło powodzenie przy manipulacjach u zbiegu ud z każdej strony, szczególnie w razie spotkania Arkadiusza Kluka - pederasty w Grupy Stonewall.Data dodania komentarza: 23.11.2024, 13:30Źródło komentarza: "Szydercy" - odcinek 22.Autor komentarza: minus ujemny to plusTreść komentarza: lemanowicz nie jest zainteresowany problemami usztywniania części. Byłby kontent, gdyby dowiedział się o peregrynacji redaktora z wiochy na peryferiach do parku sztywnych jako trupa miejsca wiecznego spoczynku koło metrykalnego, ustalonego administracyjnie tatusia.Data dodania komentarza: 23.11.2024, 11:13Źródło komentarza: "Szydercy" - odcinek 22.Autor komentarza: plus dodatniTreść komentarza: Informuje się starca lemanowicza o całkowitym braku erekcji... To stały fragment gry u impotentów intelektualnych.Data dodania komentarza: 20.11.2024, 12:04Źródło komentarza: "Szydercy" - odcinek 22.Autor komentarza: HefajstosTreść komentarza: Dobrym może być miejsce spoczynku Rycha we wsi zabitej kołkami i dechami i pałą ormowską domniemanego, niedookreślonego tatusia.Data dodania komentarza: 20.11.2024, 11:26Źródło komentarza: "Szydercy" - odcinek 22.
Reklamadotacje rpo
Reklama