- Budowa tego centrum była naszym marzeniem! – podkreśla pilska uczelnia.
Centrum, które otwarto właśnie w Pile w Akademii Nauk Stosowanych, a które służyć będzie studentom, przyszłym ratownikom medycznym, jest wyjątkowe w skali kraju.
- W całości jest dedykowane ratownikom medycznym i jest naszym autorskim projektem, który udało się zrealizować. Studenci zdobędą tu kompleksowe specjalistyczne umiejętności na każdym etapie kształcenia – podkreśla kierownik Kamila Sadaj– Owczarek, kierownik Katedry Ratownictwa Medycznego Akademii Nauk Stosowanych im. Stanisława Staszica w Pile, podczas uroczystego otwarcia Centrum Symulacji Ratownictwa Medycznego.
To kolejne, specjalistyczne Centrum Symulacji dla kierunków medycznych.
- Kampus akademicki modernizowany z każdym rokiem, to doskonałe miejsce kształcenia specjalistycznych kadr. Szczególny nacisk kładziemy na zabezpieczenie potrzeb wymagających kierunków medycznych. Mamy nowoczesne Centrum Symulacji Medycznych, Centrum Fizjoterapii, a teraz umacniamy bazę dla przyszłych ratowników medycznych, przechodząc w najwyższe standardy nauki i szkolenia. – podsumował rektor dr hab. Donat Mierzejewski, prof. ANS.
Symulację medyczną uznaje się za najnowocześniejszą i jedyną metodę nauczania postępowania praktycznego w stanach zagrożenia życia i procedur inwazyjnych na etapie szkolenia przeddyplomowego. Dzięki wykorzystaniu zaawansowanych symulatorów tzw. elektronicznych pacjentów, studenci poszerzają wiedzę, zdobywają praktyczne umiejętności, uczą się pracy zespołowej, postępowania w rożnych, często bardzo skomplikowanych przypadkach klinicznych. Co ważne, wszystko to, odbywa się w środowisku bezpiecznym, które nie powoduje krzywdy pacjenta.
W nowoczesnym CSRM znajdują się: pracownia działań kryzysowych i pola walki (z wmontowanym w ścianę autem oraz urządzeniami wytwarzającymi dym oraz iskry, do symulacji wypadku); pracownia centrum powiadamiania ratunkowego; pracownia SOR dla pacjentów pediatrycznych i dla pacjentów dorosłych; pracownia wirtualny pacjent; stanowiska kontrolne – z oprogramowaniem do tworzenia scenariuszy medycznych i lustrem weneckim do obserwacji i nagrań zajęć; pracownie debriefingu. Na wyposażeniu CSRM są m.in. symulator wysokiej wierności osoby dorosłej z monitorem parametrów życiowych, komputerem do sterowania i oprogramowaniem, symulator wysokiej wierności dziecka, zaawansowane fantomy porodowy i noworodka, fantom ratownictwa taktycznego, trenażer do odbarczenia odmy i drenażu, aparaty USG, inkubator, lampy operacyjne. Wrażenie robi zwłaszcza Pracownia Działań Kryzysowych i Pola Walki, w której studenci będą uczyć się ratować życie w sytuacjach ekstremalnych np. na polu walki. Będą mogli także, w warunkach zbliżonych do rzeczywistych (pole walki, szpital polowy, itp). ćwiczyć ratowanie życia poszkodowanym urazowym, którzy ulegli np. kolizji drogowej, są ofiarą ataku terrorystycznego, klęski żywiołowej, wojny.
Warto przypomnieć, że uczelnia od lat posiada także własny ambulans szkoleniowy, co pozwoli realizować całościowy scenariusz dziania systemu ratunkowego – od transportu pacjenta z domu/miejsca zdarzenia karetką pogotowia – po dostarczenia go na SOR i działania wykonywane na SOR.
W uroczystym otwarciu udział wzięli specjaliści ze szpitali współpracujących z Uczelnią, ale także przedstawiciele służb mundurowych, dyrektorzy szkół średnich oraz przedstawiciele instytucji partnerskich ANS w Pile. Gościem specjalnym był prof. dr hab. Juliusz Jakubaszko – twórca polskiej medycyny ratunkowej m.in.: członek Rady Naukowej przy Ministrze Zdrowia; członek Amerykańskiego Kolegium Lekarzy Medycyny Ratunkowej; członek Zarządu Europejskiego Towarzystwa Medycyny Ratunkowej.
Koszt stworzenia CSRM to kwota ok. 2 mln zł.
Napisz komentarz
Komentarze