Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
To trzeba wiedzieć:
Reklama

W ANS powstało specjalistyczne centrum ratownicze z symulatorami

Otwarte właśnie w Pile w Akademii Nauk Stosowanych Centrum Symulacji robi piorunujące wrażenie: – Wszystko jest jak autentyczne… także elektroniczni pacjenci! Wszystko 1:1 - komentują uczestniczący w otwarciu goście. Był wypadek, odgłosy ulicznego ruchu, sygnały wozów ratowniczych, w końcu byli pacjenci: elektroniczni, ale i prawdziwi, zakleszczeni w aucie. Były dymy i iskry. I olbrzymie emocje. Goście zaproszeni na otwarcie Centrum byli świadkami sprawnie przeprowadzonej akcji ratowniczej po wypadku samochodowym. – Wrażenie niesamowite i jednocześnie przerażające, bo takich scen nigdy nie oglądamy z bliska. Scenariusz, który tu zrealizowano pokazał, jak ważne jest, by studenci nauczyli się działań ratowniczych w prawdziwej akcji. Tutaj staje się to faktem. Uczą się i ci, w działaniu, ale i obserwujący poczynania kolegów, gdyż dodatkowo zainstalowano lustra weneckie. Wszystko widzimy jak w programie „Big Brother” - opowiadają świadkowie przeprowadzonej symulacji.
W ANS powstało specjalistyczne centrum ratownicze z symulatorami

Autor: Iwona Kamińska-Lech

- Budowa tego centrum była naszym marzeniem! – podkreśla pilska uczelnia. 

Centrum, które otwarto właśnie w Pile w Akademii Nauk Stosowanych, a które służyć będzie studentom, przyszłym ratownikom medycznym, jest wyjątkowe w skali kraju.

- W całości jest dedykowane ratownikom medycznym i jest naszym autorskim projektem, który udało się zrealizować. Studenci zdobędą tu kompleksowe specjalistyczne umiejętności na każdym etapie kształcenia – podkreśla kierownik Kamila Sadaj– Owczarek, kierownik Katedry Ratownictwa Medycznego Akademii Nauk Stosowanych im. Stanisława Staszica w Pile, podczas uroczystego otwarcia Centrum Symulacji Ratownictwa Medycznego.

To kolejne, specjalistyczne Centrum Symulacji dla kierunków medycznych. 

- Kampus akademicki modernizowany z każdym rokiem, to doskonałe miejsce kształcenia specjalistycznych kadr. Szczególny nacisk kładziemy na zabezpieczenie potrzeb wymagających kierunków medycznych. Mamy nowoczesne Centrum Symulacji Medycznych, Centrum Fizjoterapii, a teraz umacniamy bazę dla przyszłych ratowników medycznych, przechodząc w najwyższe standardy nauki i szkolenia. – podsumował rektor dr hab. Donat Mierzejewski, prof. ANS.

Symulację medyczną uznaje się za najnowocześniejszą i jedyną metodę nauczania postępowania praktycznego w stanach zagrożenia życia i procedur inwazyjnych na etapie szkolenia przeddyplomowego. Dzięki wykorzystaniu zaawansowanych symulatorów tzw. elektronicznych pacjentów, studenci poszerzają wiedzę, zdobywają praktyczne umiejętności, uczą się pracy zespołowej, postępowania w rożnych, często bardzo skomplikowanych przypadkach klinicznych. Co ważne, wszystko to, odbywa się w środowisku bezpiecznym, które nie powoduje krzywdy pacjenta.

W nowoczesnym CSRM znajdują się: pracownia działań kryzysowych i pola walki (z wmontowanym w  ścianę autem oraz urządzeniami wytwarzającymi dym oraz iskry, do symulacji wypadku); pracownia centrum powiadamiania ratunkowego; pracownia SOR dla pacjentów pediatrycznych i dla pacjentów dorosłych; pracownia wirtualny pacjent; stanowiska kontrolne – z oprogramowaniem do tworzenia scenariuszy medycznych i lustrem weneckim do obserwacji i nagrań zajęć; pracownie debriefingu. Na wyposażeniu CSRM są m.in. symulator wysokiej wierności osoby dorosłej z monitorem parametrów życiowych, komputerem do sterowania i oprogramowaniem, symulator wysokiej wierności dziecka, zaawansowane fantomy porodowy i noworodka, fantom ratownictwa taktycznego, trenażer do odbarczenia odmy i drenażu, aparaty USG, inkubator, lampy operacyjne. Wrażenie robi zwłaszcza Pracownia Działań Kryzysowych i Pola Walki, w której studenci będą uczyć się ratować życie w sytuacjach ekstremalnych np. na polu walki. Będą mogli także, w warunkach zbliżonych do rzeczywistych (pole walki, szpital polowy, itp). ćwiczyć ratowanie życia poszkodowanym urazowym, którzy ulegli np.  kolizji drogowej, są ofiarą ataku terrorystycznego, klęski żywiołowej, wojny.

Warto przypomnieć, że uczelnia od lat posiada także własny ambulans szkoleniowy, co pozwoli realizować całościowy scenariusz dziania systemu ratunkowego – od transportu pacjenta z domu/miejsca zdarzenia karetką pogotowia – po dostarczenia go na SOR i działania wykonywane na SOR. 

W uroczystym otwarciu udział wzięli specjaliści ze szpitali współpracujących z Uczelnią, ale także przedstawiciele służb mundurowych, dyrektorzy szkół średnich oraz przedstawiciele instytucji partnerskich ANS w Pile. Gościem specjalnym był prof. dr hab. Juliusz Jakubaszko – twórca polskiej medycyny ratunkowej m.in.: członek Rady Naukowej przy Ministrze Zdrowia; członek Amerykańskiego Kolegium Lekarzy Medycyny Ratunkowej; członek Zarządu Europejskiego Towarzystwa Medycyny Ratunkowej.

Koszt stworzenia CSRM to kwota ok. 2 mln zł.

 

 



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: Rychu z grobuTreść komentarza: O torbach jako miejscu narażonym na przysiadanie wielką dupą pisywał Mariusz Szalbierz w jednym z odcinków cyklu "Szydercy". Dawał rady, żeby czasem rozprostować, z pewnością sfałdowany organ, szczególnie po długim przesiadywaniu na tym szczególe anatomicznym.Data dodania komentarza: 23.11.2024, 13:44Źródło komentarza: "Szydercy" - odcinek 22.Autor komentarza: antysemiciTreść komentarza: Ostatni gest tych dwóch obrzępałów wskazuje, że mogą być pochodzenia semickiego, albowiem mają wydatne kciuki, co jest charakterystyczną cechą antropologiczną tej grupy etnicznej.Data dodania komentarza: 23.11.2024, 13:38Źródło komentarza: "Szydercy" - odcinek 22.Autor komentarza: kij bejzbolowyTreść komentarza: Redaktor z wiochy wydający ostatnie tchnienia swojego miesięcznika ulotki, jako wielbiciel wszelkich zdziczałych form muzycznych, mógłby pójść na całość i zainstalował sobie w portkach Sztywny Pal Azji. To by mu zapewniło powodzenie przy manipulacjach u zbiegu ud z każdej strony, szczególnie w razie spotkania Arkadiusza Kluka - pederasty w Grupy Stonewall.Data dodania komentarza: 23.11.2024, 13:30Źródło komentarza: "Szydercy" - odcinek 22.Autor komentarza: minus ujemny to plusTreść komentarza: lemanowicz nie jest zainteresowany problemami usztywniania części. Byłby kontent, gdyby dowiedział się o peregrynacji redaktora z wiochy na peryferiach do parku sztywnych jako trupa miejsca wiecznego spoczynku koło metrykalnego, ustalonego administracyjnie tatusia.Data dodania komentarza: 23.11.2024, 11:13Źródło komentarza: "Szydercy" - odcinek 22.Autor komentarza: plus dodatniTreść komentarza: Informuje się starca lemanowicza o całkowitym braku erekcji... To stały fragment gry u impotentów intelektualnych.Data dodania komentarza: 20.11.2024, 12:04Źródło komentarza: "Szydercy" - odcinek 22.Autor komentarza: HefajstosTreść komentarza: Dobrym może być miejsce spoczynku Rycha we wsi zabitej kołkami i dechami i pałą ormowską domniemanego, niedookreślonego tatusia.Data dodania komentarza: 20.11.2024, 11:26Źródło komentarza: "Szydercy" - odcinek 22.
Reklama
Reklama