Specjaliści od popularnej królewskiej gry wyliczyli wiele pozytywnych aspektów tej strategicznej gry planszowej.
Szachy mają naprawdę wiele zalet. Wymienia się tu m.in. przede wszystkim egalitarność, a więc jest to dyscyplina, gdzie kilkuletnie dziecko np. 8 latek, może zagrać z dorosłym i nawet z nim wygrać. W turniejach rozgrywanych w formule open najczęściej może zagrać dosłownie każdy, kto potrafi grać w szachy. Dlatego, jak podkreślają specjaliści są partie, w których dorośli kompromitująco przegrywają z dziećmi. Egalitarność to jedno. Ponadto szachy uczą nas punktualności, dodają pewności nieśmiałym czy także gospodarowania czasem, ba uczą analizy wstecznej, inaczej zwaną retroanalizą…
W szachy grają często i prawie wszędzie. Także przy wielu okazjach, memoriałach itd.
I tak jak ostatnio w Hali Sportowo-Widowiskowej w Trzciance, gdzie rozegrano się XIII Międzynarodowy Memoriał Szachowy Ferdynanda Dziedzica.
Ów, znany nie tylko w Trzciance, były nauczyciel i wychowawca wielu pokoleń trzcianeckich szachistów, toteż ranga memoriału był wyniosła, bowiem były one rozgrywane w ramach Mistrzostw Polski w szachach szybkich.
W zawodach wzięło udział aż 178 zawodników!
- Do Trzcianki zawitała mocna obsada polskich i światowych szachistów. Jak co roku nie zabrakło wielkich arcymistrzów, jak i przedstawicieli władz szachowych oraz lokalnych – podkreślają organizatorzy.
Zwycięzcami XIII Międzynarodowego Memoriału Szachowego Ferdynanda Dziedzica zostali:
I miejsce - Łukasz Licznerski.
II miejsce - Jacek Gdański.
III miejsce - Paweł Piotrowski.
Za najlepszą kobietę w zawodach uznano Lidię Czarnecką. Obok nagrodzonych zostało wielu zawodników w różnych kategoriach. Wszystkim zawodnikom gratulujemy i zapraszamy do Trzcianki za rok!
Inicjatorem i organizatorem Memoriału z ramienia Stowarzyszenia im. Ferdynanda Dziedzica był Maciej Cybulski – wiceprezes Polskiego Związku Szachowego, a gmina Trzcianka wspiera wydarzenie już od pierwszej edycji.
Mariusz Markowski
Napisz komentarz
Komentarze