II Społeczne Liceum Ogólnokształcące Społecznego Towarzystwa Oświatowego w Pile 15. w Wielkopolsce i 210. w kraju w prestiżowym Rankingu Perspektyw. To ciągle dobry wynik, choć liceum spada w zestawieniu: w ubiegłym roku było 150 w Polsce (60 pozycji wyżej), a przed dwoma laty 64 w Polsce (aż 146 miejsc wyżej) i 4-te w województwie. Bardzo wysoko w tegorocznym rankingu uplasowało się natomiast technikum Zespołu Szkół Ekonomicznych w Pile, zdobywając 7 miejsce w Wielkopolsce i 84 w kraju. Szkoła zdobyła Złotą Tarczę. Punkt niżej - na 8 miejscu – jest Technikum ZS w Ratajach (powiat chodzieski) - 8 miejsce w województwie i 96 w kraju.
Finał rankingu Perspektyw jest corocznie nieformalnym świętem polskiej edukacji, a pozycja w nim niezależnym, zewnętrznym podsumowaniem wysiłku nauczycieli i uczniów. W 26. edycji rankingu Perspektywy analizowały wyniki 1431 liceów ogólnokształcących (spośród 2246) i 1231 techników (spośród 1755), które spełniły kryterium wejścia do rankingu (szkoły, w których maturę w maju 2023 r. zdawało minimum 12 maturzystów oraz w których wyniki średnie z języka polskiego i matematyki zdawanych obowiązkowo były nie niższe niż 0,75 średniej krajowej). W pełnej wersji publikacji dostępnej na stronie Perspektywy.pl czytelnicy znajdą listę 1000 najlepszych liceów i 500 najlepszych techników.
Głównymi adresatami Rankingu są uczniowie i ich rodzice, którzy muszą podjąć bardzo ważną decyzję dotyczącą wyboru dalszej ścieżki kształcenia.
- Od 26 lat z satysfakcją pokazujemy szkoły, w których warto się uczyć – mówi Waldemar Siwiński, prezes Perspektywy Press, twórca polskich rankingów edukacyjnych. - I nie chodzi tylko o czołową piętnastkę najlepszych liceów oraz dziesiątkę najlepszych techników, które honorujemy podczas gali rankingu. Z tabel, które publikujemy, można odczytać znacznie więcej: która szkoła od lat utrzymuje wysoką formę, która spada, a która wspina się coraz wyżej. Mamy w tegorocznym zestawieniu tradycyjnych prymusów i liczne grono zupełnie nowych liderów. Szczerze podziwiamy szkoły od lat utrzymujące wysoką formę, ale szczególnie się cieszymy, gdy w czołówce rankingu pojawiają się „nowi”, bo to dowód, że wytrwała praca nauczycieli i uczniów przynosi wspaniałe efekty, że wciąż są w polskich szkołach ambitni pedagodzy, którym chce się pracować.
Licea naszego regionu
Ponowny sukces odnotowało w Rankingu pilskie II Społeczne LO STO. Po raz kolejny szkoła znalazła się najwyżej z pilskich liceów. Zdobyła 210 miejsce w kraju (w ub. roku 150, w 2022 - 64) i 15 w Wielkopolsce. Zdobyła Srebrną Tarczę.
Miejsce 26 w Wielkopolsce (300 w kraju) należy natomiast do LO Towarzystwa Salezjańskiego im. św. Jana Bosko w Pile (Srebrna Tarcza). 39 miejsce w województwie zajęło chodzieskie Liceum św. Barbary (Srebrna Tarcza), natomiast II LO z Zespołu Szkół im. S. Staszica (Nafta) 41 (Srebrna Tarcza). Złotowskie I LO im. M. Skłodowskiej – Curie uplasowało się na 52 pozycji w Wielkopolsce (Brązowa Tarcza), LO im. Janka z Czarnkowa w Czarnkowie – 53 w województwie (Brązowa Tarcza). I LO im. M. Skłodowskiej – Curie w Pile zajęło 67 w Wielkopolsce (w ub. roku 71) (Brązowa Tarcza). LO im. Stanisława Staszica w Trzciance uplasowało się na 84 miejscu w Wielkopolsce (Brązowa Tarcza).
Technika naszego regionu
Natomiast najwyżej w regionie, jeśli chodzi o technika, uplasowało się w tym roku technikum Zespołu Szkół Ekonomicznych w Pile – zajmując wysokie 7 miejsce w Wielkopolsce i 84 w kraju oraz zdobywając Złotą Tarczę. To jedna z dwóch placówek w naszym regionie wyróżniona w tym roku tym trofeum. Druga to Technikum Zespołu Szkół w Ratajach (powiat chodzieski) - 8 miejsce w województwie i 96 w kraju – wynik niemalże identyczny niż przed rokiem, kiedy to ratajska placówka zajęła także 8 miejsce w województwie i 95 w Polsce.
Wysoko, na 9 miejscu w Wielkopolsce, uplasowało się prywatne Technikum im. J. Paderewskiego w Lubaszu (Srebrna Tarcza), a także - na 11 - Technikum Leśne Goraj – Zamek (Srebrna Tarcza).
Inne technika zajęły pozycje: Technikum nr 1 w Pile - 14, technikum trzcianeckie – 36, złotowskie Technikum nr 2 im. Jana Pawła II – 39, pilskie Technikum nr 4 – 51, czarnkowskie technikum im. Nojego – 52, Technikum nr 5 (ZSG) – 60, Technikum nr 2 (ZSP nr 2 im. KEN) – 68.
***
Ranking Liceów i Techników Perspektywy jest oparty wyłącznie na obiektywnych i mierzalnych danych pochodzących ze źródeł zewnętrznych (baza SIO, dane dotyczące wyników egzaminu maturalnego z OKE, dane z komitetów głównych olimpiad przedmiotowych). Kryteria Rankingu Liceów 2024 to: wyniki matury z przedmiotów obowiązkowych (30%), wyniki matury z przedmiotów dodatkowych (45%) oraz sukcesy w olimpiadach (25%). Po raz kolejny w tej kategorii zostały uwzględnione osiągnięcia w olimpiadach międzynarodowych. Kryteria Rankingu Techników 2024 to: sukcesy szkoły w olimpiadach (20%), wyniki matury z przedmiotów obowiązkowych (20%), wyniki matury z przedmiotów dodatkowych (30%) oraz wyniki egzaminu zawodowego (30%).
bek
Napisz komentarz
Komentarze