- Pilanie są bardzo szczodrzy, przyjeżdża samochód za samochodem, cieszymy się, że jest taki odzew.
Do akcji pomocy powodzianom z południa Polski, którzy nadal walczą o swoje życie, bezpieczeństwo, zdrowie, o domy i dobytek, przychodzą także mieszkańcy naszego regionu. Pomaga Piła, Chodzież, Ujście, Czarnków, Trzcianka, Margonin, Ujście, Kaczory, pomagają sołectwa, pomagają firmy, które ofiarują pompy do wody, osuszacze, transport, pomagają prywatne osoby (proponują nawet mieszkania, pokoje dla powodzian, którzy stracili dach nad głową), pomagają wszyscy! Akcję w Pile koordynują m.in. wolontariusze poprzez założony na Facebooku profil: Pilanie Powodzianom. Prężnie działał w minionym tygodniu punkt zbiórki darów uruchomiony przez OSP RW w Pile. To głównie tam pilanie zwozili najpotrzebniejsze powodzianom rzeczy. Osób, które chciały pomóc było naprawdę mnóstwo…
Do akcji pomocy ofiarom powodzi organizowanej przez Ochotniczą Straż Pożarną Ratownictwo Wodne w Pile dołączyły samorządy Powiatu Pilskiego i Miasta Piły. Zbiórki prowadzone były więc przez różne instytucje w wielu punktach miasta: można było zwozić potrzebne rzeczy bezpośrednio do remizy OSP Ratownictwo Wodne przy Wieniawskiego 4 (które koordynowało przebieg akcji), do Urzędu Miasta, RCK-u, Klubu Seniora przy Bydgoskiej, do MDK Iskra przy Okrzei, do Straży Miejskiej, do Starostwa i siedziby Stowarzyszenia Seniorów Lotnictwa Wojskowego RP, do Stowarzyszenia Centrum Wolontariatu w Pile. Także słuchacze Szkoły Policji w Pile włączyli się w akcję. Zbiórki prowadziły wszystkie szkoły – podstawowe i średnie, przedszkola i żłobki.
Pierwsze busy z darami ruszyły na południe bardzo szybko – chętni zapewnić transport, busa, kierowcę znajdowali się niemal błyskawicznie poprzez profil na FB – ta współpraca uwznioślała i radowała… mimo, że sytuacja i jej obraz znany z filmowych przekazów, zdjęć i relacji ludzi, którzy tam są i tam walczą z żywiołem, wywołuje wyłącznie łzy. Ale budzi też olbrzymie współczucie i niezwykłą chęć włączenia się w pomoc. To było widać w minionym tygodniu w Pile bardzo dokładnie. Kolejne transporty wyjechały w czwartek, piątek i sobotę (do piątku włącznie czynne były punkty zbiórek; prawdopodobnie jednak na tej tygodniowej akcji zbiórki się nie skończą – o kolejnych akcjach będziemy informować). Pilanie przywozili koce, ręczniki, ręczniki jednorazowe, pampersy, środki czystości, żywność w puszkach i karmę dla zwierząt.
- Co chwilę ktoś przyjeżdżał z darami do siedziby pilskiej OSP – to było bardzo budujące. Są chętni wolontariusze do pomocy przy sprzątaniu… organizujemy dla nich transport, by mieli jak dotrzeć tam, na miejsce.
- Do nas docierały natomiast informacje zwrotne – dowiadywaliśmy się czego konkretnie potrzeba w danym miejscu: że brakuje łopat, mioteł, wiader, rękawic. Pisaliśmy o tym, informowaliśmy na forum i te narzędzia natychmiast się znajdowały – jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki… - opowiadają wolontariusze. – Potem był alert, że potrzebny jest stretch do zabezpieczania wałów, że latarki, także czołowe i baterie do latarek. Potem znów, że śpiwory… - odbieramy informacje i działamy…
- Jesteśmy głęboko poruszeni zaangażowaniem w pomoc mieszkańców naszego miasta i okolic. Jesteście NIESAMOWICI <3 Wyjeżdżamy rano. W pierwszej kolejności kierujemy się do szpitala polowego w Nysie, gdzie przekażemy generator prądu (…), następnie jedziemy do Stronia Śląskiego z zamiarem dostarczania niezbędnej pomocy tym, którzy jej najbardziej potrzebują. Dziękujemy za wsparcie firmom (…) i wszystkim anonimowym darczyńcom – pisały administratorki profilu Pilanie Powodzianom. Takich wpisów było naprawdę dużo. Zaangażowanie pilan – niebotyczne!
- Pilanie - Wasze serca są ogromne. Brak słów by opisać co czujemy...
W OSP RW w Pile codziennie po kilka godzin pracowali wolontariusze, by najpierw rozpakować z aut to, co pilanie dowozili, a potem zapakować je na auta dostawcze. Trzeba tu podkreślić, że przychodzili pomagać po szkole, po pracy…
- W ciągu tygodnia wysłaliśmy z OSP RW w Pile 3 całkowicie zapakowane darami tiry i kilka busów. Dziękujemy wszystkim. Wkrótce podziękujemy konkretnym osobom oraz firmom, póki co odpoczywamy. To był bardzo pracowity tydzień, setki telefonów, mało snu i wiele zmęczenia… Jesteśmy z Was dumni drodzy Darczyńcy! – to wpis z soboty z profilu OSP RW w Pile.
- Szczególne podziękowania należą się druhom z OSP Ratownictwo Wodne w Pile z Moniką Kwiatkowską-Świgoń na czele i pozostałym wolontariuszom, którzy przez cały ostatni tydzień nie zwracali uwagi na czas i odbierali, segregowali oraz pakowali przekazane dary. Dziękujemy również osobom, podmiotom i firmom, które umożliwiły transport zebranych produktów: DEER Spedycja Transport, Transpil-Spedition, Centrum Obsługi Samochodów „MAKULSKI”, PROFiL Wytwórnia Profili Budowlanych z PVC Sp. z o.o., Handel Usługi Czarneccy Renata Czarnecka, Robert Okrój Transport Polska-Norwegia-Polska – dziękuje UM Piła.
Ale zbiórki organizują niemal wszystkie gminy, sołectwa, organizacje! Dla przykładu – Ujście: W piątek nad ranem trzy busy wypełnione potrzebnymi rzeczami wyruszyły prosto do dotkniętej żywiołem miejscowości Ratno Górne w Gminie Radków (województwo dolnośląskie). W tej niecodziennej wyprawie wzięły udział dwie prywatne firmy, pracownicy Urzędu Miasta oraz burmistrz, Małgorzata Cichostępska.
- Wasza dobroć jest nieoceniona! Jesteście wspaniali - powiedziała pod adresem mieszkańców.
Pomagał także Złotów: W kilku punktach – w UM, w szkołach, MOPS-ie, Muzeum Ziemi Złotowskiej, ZCAS, ZDK - przyjmowane były dary dla powodzian subregionu wałbrzyskiego, w tym ziemi kłodzkiej, a także Opolszczyzny. Zbiórkę prowadzono także przed halą targową w sobotę, a do powodzian pojechały rzeczy absolutnie niezbędne, m.in. agregat prądotwórczy.
Oczywiście na południe pojechali także nasi strażacy z PSP i policjanci.
Strażacy z Piły, Chodzieży, Czarnkowa, Obornik także pomagają na Dolnym Śląsku. Do walki ze skutkami powodzi zadysponowano w pierwszej kolejności 7 samochodów (6 gaśniczych + dowództwo), czyli 33 strażaków. W kolejnych dniach wyjeżdżały kolejne wozy – pierwszy samochód gaśniczy wraz z pięcioma strażakami z pilskiej JRG nr 1, dwa dni później samochód gaśniczy GCBA i pojazd terenowy ATV – SHERP wraz z trzema strażakami. Chodziescy strażacy z JRG PSP uczestniczyli z kolei w działaniach w okolicy Głuchołaz (Kłodzko i Głuchołazy bardzo ucierpiały – napór wody niszczył mosty) – m.in. w miejscu, w którym znajdował się jeden z mostów łączących poszczególne części miasta – strażacy pomagali w udrożnieniu go i dróg prowadzących do posesji. Dzięki temu służby ratunkowe mogły dotrzeć do dotkniętych powodzią miejsc. Oczyszczali ulice, odpompowywali wodę z zalanych mieszkań i domów, przekazywali mieszkańcom wodę ze zbiornika samochodu, roznosili zgrzewki wody pitnej. Wieczorem udali się na wał, który ulegał rozszczelnieniu - wypełniali worki z piaskiem i budowali nowy wał ( o pomocy chodzieżan więcej na str. 12).
Pomaga również WOPR.
- Na prośbę Wójta gminy Kłodzko, WOPR Wielkopolska wraz z 15 ratownikami i specjalistycznym sprzętem wyruszył do działań ratowniczych w Kłodzku i okolicznych terenach. Mamy ze sobą – 4 samochody, w tym ambulans, skutery wodne, łódź ratowniczą i 4 drony. Działania zespołu WOPR „Anioły” Trzcianka koordynuje Michał Lewandowski, a WOPR Poznań – prezes wielkopolskiego WOPR-u Damian Jerszyński.
Na południe ruszyli także policjanci - dziesięć radiowozów terenowych z policjantami z dziesięciu komend miejskich i powiatowych Policji.
Teraz ruszają także inicjatywy kulturalne i wydarzenia w gminach, mające wesprzeć powodzian. Na sobotę do Złotowa zaprosił burmistrz Jakub Pieniążkowski – w hali lodowiska miejskiego zorganizowano koncert – muzyczne wspomnienie „Jak za dawnych lat” – wystąpili Klezmerzy i Dawid Krzyk. I oczywiście zbierano datki dla powodzian. W niedzielę na Rynku w Wysokiej odbył się koncert charytatywny „Otwórzmy Serca”. Mieszkańcy przynosili chemię gospodarczą, środki czystości, łopaty, rękawice ochronne, koce, ręczniki, śpiwory to, co teraz potrzebne najbardziej do sprzątania. Można było także wesprzeć finansowo powodzian wrzucając cegiełkę do puszki. Organizatorem koncertu i zbiórki był Ośrodek Upowszechniania Kultury w Wysokiej.
Już wkrótce w Ujskim Domu Kultury odbędzie się koncert charytatywny pod hasłem „Gramy dla Powodzian”.
Ta akcja jeszcze się nie kończy! Potrzeby są ogromne. Trzeba śledzić informacje, alerty, zaglądać na stronę Pilanie Powodzianom i na profil OSP RW w Pile – tam będą pojawiać się bieżące informacje co do aktualnie prowadzonych działań. Już wiemy, że MOPS w Czarnkowie przedłuża zbiórkę dla powodzian do dnia 27.09 do godz.15.00 (to co już zrobił MOPS i mieszkańcy, i czarnkowskie firmy – szacun!, działają dalej!) PRZYNOSIMY: łopaty, miotły, osuszacze, pompy, myjki ciśnieniowe, środki dezynfekujące, kalosze, rękawice robocze, środki do prania, chlor do czyszczenia sieci…
- Koszmar powodziowy trwa. Usuwanie skutków kataklizmu to długi proces. Trzcianka – mieszkańcy, urzędy, instytucje, szkoły, prywatne firmy z wielką ofiarnością włączyły się w akcję pomocy powodzianom. W różnych formach, co cieszy i napełnia dumą – pisze na swoim profilu Mieczysław Ślesicki, pisarz z Trzcianki.
Region pomaga z całych sił! Nie wymienimy Was wszystkich! Nie jesteśmy w stanie, ale wiedzcie, że szacunek dla Was i podziw są ogromne!
***
I jeszcze jedna ważna sprawa: sprawdzajcie dokładnie organizatorów zbiórek internetowych. Jak informuje Centralne Biuro Zwalczania Cyberprzestępczości, pojawiają się próby oszustw i wyłudzeń danych osobowych oraz dostępów do kont społecznościowych i bankowych. To m.in. fałszywe komunikaty rzekomo wysyłane przez RCB. - Nie otwierajmy linków, które mogą prowadzić do przejęcia dostępu do naszych kont. Przypominamy, że prawdziwe Alerty RCB NIE ZAWIERAJĄ LINKÓW!
KGP już mówi o blisko 70 fałszywych zbiórkach pieniężnych!
Wspieraj tylko oficjalne zbiórki organizowane przez znane i zaufane organizacje.
Gdzie można więc dokonywać wpłat dla powodzian? M.in. Stowarzyszenie Agama udostępniło nr konta (69 1600 1462 1805 8924 5000 0001 z dopiskiem: darowizna na powodzian). Ponadto Bank Żywności utworzył podkonto, na które można dokonywać wpłat celowych; także poprzez stronę https://bankizywnosci.pl/przekaz-darowizne/. Konta dla powodzian uruchomiły także: Polski Czerwony Krzyż (16 1160 2202 0000 0002 7718 3060), Polska Akcja Humanitarna (02 2490 0005 0000 4600 8316 8772) z dopiskiem „Powódź – pomagam”. Organizacje te prowadzą także zrzutki poprzez platformy pomagam.pl i zrzutka.pl (szczegółowe inf. na stronach PCK i PAH).
(bek), (acz), Pik
fot . OSP RW w Pile
Pilanie Powodzianom
MOPS Czarnków, PSP Chodzież
Sołectwo Gębice
Szkoła Policji w Pile
Napisz komentarz
Komentarze