Wigilia będzie dniem wolnym od pracy od przyszłego roku – ustawa w tej sprawie przeszła przez Parlament i 24 grudnia została podpisana przez Prezydenta.
Pierwsze czytanie poselskiego projektu ustawy, która ustanawia Wigilię dniem wolnym od pracy, odbyło się w Sejmie 8 listopada br. Projekt zakładał wprowadzenie rozwiązania już w tym roku. W trakcie prac posłowie zdecydowali jednak, że 24 grudnia ma być dniem wolnym od 2025 roku. Dodatkowo handlowe miałyby być trzy niedziele poprzedzające Wigilie – a nie jak dotychczas – dwie.
Co ważne, dzięki poprawce, o której przyjęcie apelowała ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszkę Dziemianowicz-Bąk, ustawa gwarantuje pracownikom handlu w grudniu co drugą niedzielę wolną od pracy w handlu (oraz wykonywania czynności związanych z handlem takich jak np. rozkładanie towaru). W praktyce oznacza to, że w grudniu będą pracować w maksymalnie dwie niedziele.
Polacy są zgodni – Wigilia powinna być wolna
Jak wynika z badań sondażowych pomysł wolnej Wigilii popiera około 70 proc. Polaków (IBRiS z 18.11.2024 r. - 67,5 proc. popiera ten postulat; United Surveys z 25-27.10.2024 r. - 67,3 proc. poparcia SW Research z 30.10.2024 r. - 74 proc. poparcia).
24 grudnia w Europie
Wigilia jest ustawowo wolna w Bułgarii, Cyprze, Czechach, Danii, Estonii, Finlandii, Irlandii, Litwie, Łotwie, Słowacji, Węgrzech.
Polska ma 13 dni wolnych od pracy w roku. Większość krajów Unii Europejskiej ma podobną liczbę dni wolnych w roku. Bułgarzy i Cypryjczycy mają 16 dni wolnych, Austriacy, Słowacy, Słoweńcy 15 dni, Włosi 14 dni.
Napisz komentarz
Komentarze