Było co podziwiać. Pododdziały strażaków i zaproszeni goście, wraz z orkiestrą i pocztami sztandarowymi, najpierw przemaszerowali pod budynek remizy, gdzie został odsłonięty i poświęcony pomnik upamiętniający powstanie jednostki. - Historia Ochotniczych Straży Pożarnych w Polsce jest rzeczywiście długa i niezwykle bogata - uzupełnia Piotr Urbaniak, rzecznik prasowy starostwa powiatowego w Czarnkowie. - Z zachowanych dawnych dokumentów wyłania się obraz strażaka – społecznika, gotowego walczyć z żywiołami, nawet za cenę własnego zdrowia i życia. Podobnie było w Ciszkowie. I tak jest do dziś.
W szczególny sposób uhonorował strażaków podczas mszy św. ks. Andrzej Drobiński, proboszcz parafii w Gulczu. - 100 lat temu, w 1917 roku, Polski nie było jeszcze na mapach Europy, a tu, w Ciszkowie powstała jednostka straży pożarnej. Kontynuujecie niezwykle piękną i bogatą tradycję…
Podczas tak wyjątkowego jubileuszu nie mogło zabraknąć strażackich odznaczeń i wyróżnień. To żelazny punkt każdej takiej uroczystości. I ty razem przyznano odznaki i medale tym, którzy część swojego życia poświęcają „Bogu na chwałę, ludziom na ratunek”.
Tadeusz Teterus, starosta powiatu czarnkowsko-trzcianeckiego: - Odwaga i troska o drugiego człowieka od zawsze cechowały strażaków. Od wielu pokoleń ta postawa się nie zmieniła. Podobnie jak przed laty, tak i teraz wasza służba i oddanie budzą powszechny szacunek. Chlubne tradycje oraz zaufanie mieszkańców regionu stanowią solidny fundament jednostki, zobowiązują również do podejmowania nowych wyzwań. Obok podstawowych zadań z zakresu ratownictwa, strażacy podejmują inicjatywy kulturalne i edukacyjne, dzięki czemu stają się elementem budowania silnych więzi wśród społeczności lokalnej.
Pik
Napisz komentarz
Komentarze