Łucja Magdziarz, prezes Stowarzyszenia:- 18 sierpnia, 52-osobowa grupa osób, w większości mieszkańców Kamiennika zebrała się przy sklepie, aby udać się na wycieczkę do Pragi i Kudowy Zdroju. Pomimo burzy i błyskawic, które towarzyszyły nam w czasie podróży szczęśliwie dojechaliśmy do Kudowy Zdroju, skąd pod opieką przewodnika i wyruszyliśmy do Pragi, aby poznać najważniejsze zabytki i ciekawe miejsca.
Przygodę ze stolicą Czech – Pragą rozpoczęliśmy od przejazdu miejskim tunelem Blanka o długości ponad 6 km, który jest najdłuższy w Europie. Na początku zwiedziliśmy siedzibę władców czeskich, Bazylikę św. Jerzego na Hradczanach, gdzie zobaczyliśmy olbrzymie pałace, urokliwe miejsca, w których mieszkali mniej zamożni obywatele Pragi. Później podziwialiśmy panoramę Pragi, wspaniałe ogrody Senatu i Fontannę Leopolda na II Dziedzińcu. W dalszej części wycieczki mieliśmy okazję podziwiać Plac Krzyżowców i przespacerować po ponad 500 metrowym Moście Karola, wypełnionym barokowymi rzeźbami świętych. Z mostu dalsza trasa naszej wycieczki prowadziła przez labirynt uliczek Starego Miasta Praskiego. Na Staromiejskim Rynku przewodnik pokazał nam słynny zegar Orloj - jedyny, który mierzy czas na sposób starobabiloński, pomnik Jana Husa, Pomnik Karola oraz wiele innych ciekawych miejsc. Później zawitaliśmy do samego centrum miasta, na jeden z największych placów Pragi, plac św. Wacława, miejsca wielu historycznych wydarzeń oraz Plac św. Staszica i Plac Republiki. Oczywiście przygoda po Pradze nie obyłaby się bez skosztowania kuchni czeskiej i oglądania pokazu śpiewających, tańczących, kolorowych fontann – Krizikove Fontanny pt. „Star Wars – Water and Fir”. Było to niesamowite widowisko, wrażenie, że fontanna żyje własnym życiem, wyrzuca wodę kilkanaście metrów do góry, każe jej wirować w najróżniejszy sposób, czaruje zmieniającymi się kolorami. Naszą wędrówkę po Pradze zakończyliśmy około północy.
***
Mimo bardzo krótkiej nocy w Ośrodku Wypoczynkowym "AGAT" w Kudowie Zdroju, wszyscy punktualnie zgłosili się na zbiórkę, aby wraz z przewodnikiem wyruszyć autokarem do Kaplicy Czaszek w Czermnej, wielkiego wspólnego grobowca ofiar wojen śląskich z lat 1740-1742 i 1744-1745 oraz chorób zakaźnych z XVIII wieku, która jest wyjątkowym obrazem przemijalności i kruchości człowieka. Kulminacyjnym punktem wycieczki był przejazd do miejscowości Karłów, by wejść na Szczeliniec Wielki.
Łucja Magdziarz:- Nasza grupa była bardzo prężna o czym świadczy fakt, że na szczyt Szczelińca weszło aż 50 osób, a tylko dwie osoby zrezygnowały z przejścia po wykutych w skałach schodach liczących 665 stopni, którymi dotarliśmy na wysokość 867 m – do skrzyżowania na przełęczy oddzielającej Szczeliniec Mały od Szczelińca Wielkiego. Podziwialiśmy przepiękne widoki i malownicze „skalne miasto” z wielką ilością fantastycznie uformowanych skał. Następnym punktem wycieczki był przejazd do miejscowości Wambierzyce i zwiedzanie Sanktuarium Matki Bożej Wambierzyckiej Królowej Rodzin. Przewodnik opowiadał o symbolu dziejów tego miejsca modlitwy, o świetle, jakie ludzie ujrzeli nad sanktuarium, o umocnieniu wiary, o tym, że człowiek wierzący uzyskuje nowe światło, widzi więcej i dalej. Ostatnim punktem wycieczki był powrót do Kudowy Zdroju i zwiedzanie Parku Zdrojowego, Pijalni Wód Mineralnych i Sali Koncertowej oraz Ogrodu Muzycznego. Były to piękne chwile, przeżycia, które na długo zostaną w pamięci uczestników wycieczki dzięki przewodnikowi – edukatorowi, który przez dwa dni bardzo ciekawie opowiadał o najciekawszych miejscach i ich historię.
***
-Tegoroczna wycieczka do Pragi i Kudowy Zdroju – uzdrowiska podgórskiego opartego o Góry Stołowe i Wzgórza Lewińskie, była niezapomnianym przeżyciem dla każdej osoby, która kocha podziwiać piękne budowle, widoki i malownicze skały oraz miejsca modlitwy, odpoczynku i relaksu. Bogactwo naturalnych źródeł wód mineralnych i ich leczniczych właściwościach w Kudowie Zdroju, łagodniejszy klimat i zwarte obszary leśne poprawiły choć na chwilę kondycję zdrowotną, regenerację organizmu i równowagę psychofizyczną. Jestem pewna, że wyjazd dostarczył niezapomnianych wrażeń, a bogata fauna i flora oraz historia tych miejsc na długo pozostanie w pamięci, a wspólne zdjęcia pomogą powrócić do tych pięknych chwil, zaś niepowtarzalna atmosfera wspólnej wyprawy uczestników wycieczki będzie budować narzędzia przyjaźni do zadowolenia. jej członkom. Dziękuję wszystkim za życzliwość, za pracę w ramach wolontariatu, bo bez Państwa zaangażowania nie udałoby się. wesprzeć tego wyjazdu. Licząc na dalszą partnerską współpracę, wyrażam nadzieję, że nasze działania zaowocują trwałymi sukcesami- podsumowała pani prezes.
ŁM
Napisz komentarz
Komentarze