Tegoroczna edycja została poszerzona o elementy edukacyjne. W ramach programu zebrana podczas corocznej zbiórki żywność zostanie przekazana podopiecznym świetlic środowiskowych, a ponadto placówki te otrzymają zestaw materiałów dydaktycznych oraz zostaną objęte atrakcyjnym programem edukacyjnym opartym na popularnej wśród najmłodszych rywalizacji. Zbiórka odbędzie się w dniach 29 – 30 września br. w Pile oraz 4 gminach ościennych. Weźmie w niej udział prawie 500 wolontariuszy, którzy będą odbierać produkty od darczyńców przy kasach blisko w 27 marketach w Pile.
Żywność trafi najpierw do magazynu Banków Żywności w Pile, gdzie zostanie posortowana, zważona i policzona, a następnie przekazana lokalnym organizacjom, które na co dzień zajmują się dożywianiem dzieci tj.: szkoły, świetlice, towarzystwa przyjaciół dzieci oraz stowarzyszenia pomagające najbiedniejszym dzieciom oraz młodzieży.
-Początek roku szkolnego to trudny okres. Rodzice i opiekunowie zwykle stają przed trudnymi wyborami – czy kupić szkolne przybory, jesienne ubrania, czy przygotować posiłki dla dzieci. Dlatego, co roku w partnerstwie z firmą Danone organizujemy zbiórkę żywności, w tym roku pod hasłem „Podziel się dobrym Posiłkiem”. Zachęcamy do przekazywania mleka UHT, płatków śniadaniowych, przetworów warzywnych i owocowych, mąki, kaszy, ryżu oraz odżywek dla dzieci”, mówi dyrektor Banku Żywności w Pile Stanisław Borecki.
Przez ostatnie 14 lat, w ramach Programu „Podziel się Posiłkiem”, realizowanego przez Banki Żywności wspólnie z firmą Danone, udało się przekazać już ponad 17 milionów ciepłych posiłków!
Pomóc można również online. Wystarczy wejść na charytatywni.allegro.pl i kupić paczkę z produktami spożywczymi za 5, 10, 15 i 50 zł. Każda paczka to odpowiednio 3, 6,7 lub 15 posiłków dla dzieci.
***
Zainicjowany w 2003 roku program „Podziel się Posiłkiem” firmy Danone jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych programów społecznych prowadzonych przez biznes w Polsce. To drugi, po Wielkiej Orkiestrze Świątecznej Pomocy, program społeczny, najlepiej znany przez Polaków. Do tej pory w jego ramach przekazano ponad 17 milionów posiłków potrzebującym dzieciom z całej Polski.
Głównym celem programu „Podziel się Posiłkiem”, który od tego roku zmienia nazwę na „Podziel się dobrym Posiłkiem”, jest walka z niedożywieniem dzieci. Jednak niedożywienie teraz nie jest tym samym problemem, z którym zetknęliśmy się w 2003 roku. Zauważalna jest zmiana ilościowego niedożywienia na jakościowe. Potrzebujące dzieci mają dostęp do jedzenia, jednak posiłki są często niewystarczająco dobre – nie dostarczają wszystkich składników odżywczych, niezbędnych dla rozwijającego się organizmu. Dlatego do programu, oprócz nadal niezwykle ważnego przekazywania żywności, dodaliśmy filar edukacyjny dotyczący zdrowego odżywiania.
Jak co roku najważniejszym elementem programu będzie dwudniowa ogólnopolska zbiórka żywności, którą dla Programu organizuje programu – Federacja Polskich Banków Żywności. W tym corocznym działaniu dobroczynnym bierze udział ponad 2000 sklepów, i 40 000 wolontariuszy a także partnerzy społeczni i biznesowi, kontrahenci Danone, a co najważniejsze – konsumenci.
W czasie zbiórki daje się zgromadzić nawet kilkaset ton produktów, które przekładają się na miliony posiłków. Od początku trwania programu przekazano ponad 17 milionów posiłków potrzebującym dzieciom. Oprócz tradycyjnej zbiórki żywności od 2014 roku dzięki zaangażowaniu serwisu charytatywni.allegro.pl udział w zbiórce możliwy jest również online.
W tegorocznej edycji, organizowanej pod hasłem „Podziel się dobrym Posiłkiem”, stawiamy szczególny nacisk na pomoc jakościową i rzetelną edukację żywieniową dzieci, którym ta pomoc jest bardzo potrzebna – podopiecznym 100 świetlic środowiskowych w całej Polsce. Wbrew powszechnym przekonaniom, niedożywienie nie dotyczy jedynie dzieci, które niedojadają. Dotyka ono również także dzieci, które jedzą źle ze względu na złe nawyki żywieniowe i niewłaściwą dietę – nawet dzieci z nadwagą, często dotkniętych niedoborami składników odżywczych niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu. W związku z tym program obejmie szczególną opieką wybraną grupę świetlic środowiskowych, które otrzymają wsparcie merytoryczne pozwalające w lekkiej formie zabawy edukować podopiecznych świetlic w zakresie zdrowego żywienia, przybliżając im praktyczne znaczenie piramidy żywieniowej, pojęcie porcji odpowiednich do wieku oraz zasady komponowania prostych, zdrowych posiłków.
pbż
Napisz komentarz
Komentarze