Szlaka (żużel), to produkt odpadowy procesów hutniczych metali. Jest to stop zawierający zanieczyszczenia rud, topniki i pewną ilość tlenków metali lub pozostałość po spaleniu węgla, czy koksu, stanowiąca masę szklistego, spieczonego popiołu. Zdaniem radnego powiatowego, Juliana Brewki, nawożenie kolejnych warstw szlaki na drogi gminne, nie poprawia ani ich jakości, ani nie rozwiązuje problemów. Dodatkowo radny ma wątpliwości, co do jej jakości. - Dzierzążenko jest wsią, która od kilku już lat pięknie się rozwija. Jest to wieś, która mogłaby być wizytówką tej gminy. Ale drogi, jakie tutaj mamy nie nadają się do normalnego życia. Pragnę także zwrócić uwagę na fakt, że szlaka może okazać się szkodliwa dla naszego zdrowia. Z pewnością nie możemy tego wykluczyć. Nasze owoce i warzywa rosnące w ogrodach też mogą być skażone. - mówi radny Julian Brewka.
Wójt Piotr Lach przyznaje rację, że stan dróg gminnych nie jest zadowalający, ale gmina nie jest w stanie w jednym roku wyremontować ich wszystkich. - Ja panu jutro asfaltu do Dzierzążenka nie przywiozę. Póki co ratujemy się wysypywaniem szlaki. Nie wiem, czy jest ona szkodliwa, czy nie. Byłoby miło, gdyby władze powiatu zechciały wesprzeć nieco gminę. Gdy my mamy dać powiatowi jakieś pieniądze, robimy to. Ale widzę, że działa to tylko w jedną stronę - powiedział wójt Piotr Lach.
Radny Julian Brewka odpowiedział, że wielokrotnie lobbował na rzecz gminy, ale takich, jak on jest wielu.
Radny Jacek Januszewski stwierdził, że drogi we wsiach powinny być emulsjonowane, co wpłynie na poprawę ich jakości na dłuższy okres czasu, a władze powiatu powinny zacząć zauważać także gminę Złotów i problemy jej mieszkańców.
Agnieszka Barabasz
Napisz komentarz
Komentarze