Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
To trzeba wiedzieć:
Reklama dotacje rpo

Czy stać nas na takie wyposażenie?

Podczas zawodów jest czas rywalizacji, ale jest też czas na wspólne świętowanie, gdzie wymienia się doświadczeniami z zakresu ratownictwa, zbiera pomysły, którymi dzieli się dalej w Polsce.
Czy stać nas  na takie wyposażenie?

W Niemieckim Scharbautz odbyły się Mistrzostwa Europy Łodzi IRB. Mieliśmy tam pilski akcent! Pilanin Kamil Wołoszyn zastanawia się nad niepokojącą przepaścią jaką na międzynarodowych zawodach widać w wyposażeniu polskiego ratownika, a ratownika zza granicy.

W Scharbautz rywalizowano w kolejnym etapie ME. W  zawodach wystartowały reprezentacje Niemiec, Danii, Holandii, Wielkiej Brytanii, Belgii, Łotwy oraz Polski, w skład której weszły 4 zespoły, w tym WOPR Poznań z Piotrami Kurkiem i Sikorskim oraz Kamilem Wołoszynem z Piły.

Polacy startowali w konkurencji  Tube Rescue.

Od razu wyjaśnienie o łodziach: IRB Inflatable Rescue Boat - to pontonowe łodzie ratownicze, służące do ratownictwa głównie w części przybrzeżnej na kąpieliskach morskich. - Co istotne są wykonane z bardzo wytrzymałego materiału, niezatapialne i mają dedykowane silniki z osłoną, dzięki czemu można z nich korzystać na płytkich wodach. Koszt jednak to ok 40 tys. zł – podkreśla nam Kamil Wołoszyn.

Mimo niesprzyjającej pogody zawody przebiegły bardzo sprawnie. Ponad 40 najlepszych drużyn z Europy rywalizowało w trzech konkurencjach: Single Rescue, Mass Rescue, Tube Rescue, będących symulacją rzeczywistych akcji ratunkowych z użyciem łodzi IRB. W tej ostatniej, zespół WOPR Poznań wywalczył dla Polski srebrny medal!

Konkurencja Tube Rescue polega na tym, że sternik i ratownik startują z brzegu, wsiadają do lodzi płyną do pierwszej boji. Na pierwszej boji ratownik wyskakuje z pasem węgorz i płynie do poszkodowanego na boji nawrotowej, zapina go w pas, holuje z powrotem, oboje wchodzą na łódź IRB, okrążaja boje i płyną do brzegu – wyjaśnia Wołoszyn.

Jak się dowiedzieliśmy ważne w Rescue Tube to dobry pływak, zgranie całego zespołu i liczy się każda sekunda, każdy detal. Co ważne wszystkie drużyny startują na tym samym sprzęcie!

- Dla mnie ważne jest samo uczestnictwo, atmosfera zawodów ratowniczych, które mają na celu popularyzowanie i doskonalenie technik ratowniczych, a więc czegoś co wykorzystujemy w sezonie, by nieść pomoc ludziom w wodzie – mówi nam Wołoszyn.

- Niepokojąca jest z kolei przepaść jaka na międzynarodowych zawodach widać w wyposażeniu polskiego ratownika, a ratownika zza granicy. Tam są sponsorzy, są pieniądze z budżetu miasta u nas w dużej mierze tego brakuje. Wyjazd na mistrzostwa w większości pokrywaliśmy z własnych kieszeni – dodaje Kamil.

Podczas zawodów jest czas rywalizacji, ale jest też czas na wspólne świętowanie, gdzie wymienia się doświadczeniami z zakresu ratownictwa, zbiera pomysły, którymi dzieli się dalej w Polsce.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: Rychu z grobuTreść komentarza: O torbach jako miejscu narażonym na przysiadanie wielką dupą pisywał Mariusz Szalbierz w jednym z odcinków cyklu "Szydercy". Dawał rady, żeby czasem rozprostować, z pewnością sfałdowany organ, szczególnie po długim przesiadywaniu na tym szczególe anatomicznym.Data dodania komentarza: 23.11.2024, 13:44Źródło komentarza: "Szydercy" - odcinek 22.Autor komentarza: antysemiciTreść komentarza: Ostatni gest tych dwóch obrzępałów wskazuje, że mogą być pochodzenia semickiego, albowiem mają wydatne kciuki, co jest charakterystyczną cechą antropologiczną tej grupy etnicznej.Data dodania komentarza: 23.11.2024, 13:38Źródło komentarza: "Szydercy" - odcinek 22.Autor komentarza: kij bejzbolowyTreść komentarza: Redaktor z wiochy wydający ostatnie tchnienia swojego miesięcznika ulotki, jako wielbiciel wszelkich zdziczałych form muzycznych, mógłby pójść na całość i zainstalował sobie w portkach Sztywny Pal Azji. To by mu zapewniło powodzenie przy manipulacjach u zbiegu ud z każdej strony, szczególnie w razie spotkania Arkadiusza Kluka - pederasty w Grupy Stonewall.Data dodania komentarza: 23.11.2024, 13:30Źródło komentarza: "Szydercy" - odcinek 22.Autor komentarza: minus ujemny to plusTreść komentarza: lemanowicz nie jest zainteresowany problemami usztywniania części. Byłby kontent, gdyby dowiedział się o peregrynacji redaktora z wiochy na peryferiach do parku sztywnych jako trupa miejsca wiecznego spoczynku koło metrykalnego, ustalonego administracyjnie tatusia.Data dodania komentarza: 23.11.2024, 11:13Źródło komentarza: "Szydercy" - odcinek 22.Autor komentarza: plus dodatniTreść komentarza: Informuje się starca lemanowicza o całkowitym braku erekcji... To stały fragment gry u impotentów intelektualnych.Data dodania komentarza: 20.11.2024, 12:04Źródło komentarza: "Szydercy" - odcinek 22.Autor komentarza: HefajstosTreść komentarza: Dobrym może być miejsce spoczynku Rycha we wsi zabitej kołkami i dechami i pałą ormowską domniemanego, niedookreślonego tatusia.Data dodania komentarza: 20.11.2024, 11:26Źródło komentarza: "Szydercy" - odcinek 22.
Reklamadotacje rpo
Reklama