Piętnaście lat temu powstał Uniwersytet Trzeciego Wieku w Pile – uczelnia, której wrota otwarte są przede wszystkim dla seniorów. To właśnie tam osoby dojrzałe mogą rozwijać swoje horyzonty, pielęgnować znajomości i własne talenty, a także przeżywać przygody życia daleko poza murami budynku. W środę, 18 października odbyła się podwójna uroczystość: obchody 15-lecia uczelni oraz inauguracja nowego roku akademickiego. Wydarzenie z rozmachem zorganizowano w Młodzieżowym Domu Kultury „Iskra” w Pile.
Podczas jubileuszowych obchodów tytułem Honorowego Członka Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Pile uhonorowano Eligiusza Komarowskiego, starostę pilskiego. – Cieszymy się, że możemy mieć takiego przyjaciela. Dziękujemy za wszystko, a zwłaszcza za ogromne wsparcie przy otwarciu naszej nowej, pięknej siedziby przy ul. Kilińskiego – powiedziała Bogumiła Cybulska, pełniąca obowiązki prezesa UTW.
- Nigdy nie należy pracować dla orderów, ale podobno jak się pracuje uczciwie i z pasją, to wyróżnienia przychodzą same. Bardzo dziękuję. Jestem mile zaskoczony tym wyróżnieniem i niezmiernie szczęśliwy. Traktuję je jako swoje zobowiązanie. Choć 15 lat to okres stosunkowo niedługi, to wam, drodzy państwo, udało się przez ten czas dokonać bardzo wiele. Jesteście dla mnie wzorem, a ja jestem bardzo szczęśliwy, że udało nam się wspólnymi siłami wiele dokonać, choćby otworzyć waszą nową siedzibę, która tak wspaniale tętni życiem. Życzę wam stałości, trwałości i jedności. Ze strony swojej i obecnego tutaj wicestarosty Stefana Piechockiego deklarujemy chęć dalszej współpracy i jeszcze raz gratulujemy osiągnięć – powiedział Eligiusz Komarowski.
Tytuł Honorowego Członka otrzymali również: dr Michał Początek, współpracujący z Uniwersytetem od 15 lat, a także Henryk Stokłosa, radny Rady Powiatu w Pile, jeden z największych mecenasów UTW w Pile.
Pilska uczelnia działa bardzo prężnie, co poświadczy chyba każdy obserwator życia społecznego w naszym powiecie. Seniorzy zrzeszeni w Uniwersytecie częściej niż na własną metrykę, patrzą wokół siebie, dodając światu kolorytu i zarażając entuzjazmem oraz pogodą ducha innych, nie tylko rówieśników. W UTW działają różne sekcje. Są wśród nich: grupa zajmująca się ekologią i ochroną środowiska, grupa muzyczna, czy historyczna. Osoby, które mają ochotę dołączyć do aktywnych już słuchaczy, mogą kontaktować się z Uniwersytetem pod numerem telefonu: 788450877 lub osobiście. Biuro UTW, które znajduje się przy ul. Kilińskiego 12a (dawne kino „Iskra”), służy chętnym we wtorki, środy i czwartki w godzinach 10:00 – 13:00.
Warto dodać, że w środę, 18 października indeksy otrzymało 37 nowych słuchaczy UTW. Jeszcze więcej, bowiem aż 45 osób uczęszcza na zajęcia od samego początku, a więc już od 15 lat.
Napisz komentarz
Komentarze