Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
To trzeba wiedzieć:
Reklama

813 dni Afryki Nowaka

Zaledwie 20 kilometrów na południe od Czarnkowa znajduje się niewielka miejscowość, z którą związane są losy jednego z największych polskich podróżników –Kazimierza Nowaka. 4 listopada 1931 roku wyjechał on na swym rowerze z Boruszyna (gm. Połajewo), rozpoczynając tym samym pięcioletnią wyprawę do Afryki. Ten reportażysta i fotograf odbywał ją samotnie, rowerem i pieszo, konno i na wielbłądach, czółnem i łodzią –przemierzył wówczas kontynent afrykański z północy na południe i z powrotem, pokonując łącznie 40 000 kilometrów.
813 dni Afryki Nowaka

Niemal osiemdziesiąt lat później, grupa polskich podróżników i miłośników Kazimierza Nowaka zorganizowała sztafetową wyprawę jego śladami. Afryka Nowaka to bezprecedensowy społeczny projekt, w który zaangażowanych było kilkaset osób, a ponad 150 osobiście wzięło udział w poszukiwaniu śladów Polaka na trasie jego wędrówki. Głównym założeniem sztafety była popularyzacja historii Kazimierza Nowaka, ponieważ jego wyczyn oraz dorobek reporterski nie zostały wcześniej należycie docenione. Przez ponad dwa lata (2009-2012), wykorzystując podobne środki lokomocji co Nowak, współcześni podróżnicy odtwarzali najwierniej jak to możliwe trasę jego afrykańskiej wyprawy.

13 marca 2017 roku, zapraszamy do Czarnkowskiego Domu Kultury, na wernisaż wystawy kilkudziesięciu zdjęć ilustrujących 813 dni Afryki Nowaka. Ekspozycję uświetniają również zdjęcia Kazimierza Nowaka wykonane w latach 1931 -1937. W spotkaniu weźmie udział uczestnik i współorganizator projektu: Norbert Skrzyński.

Początek o godzinie 18.00.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: Jego ExcelencjaTreść komentarza: Zmieniał, podkładał pod cudzy nick swoje myśli komunistyczne. To jest gorsze niż syfilis, covid i śmietnik odpadów po sekcji zwłok.Data dodania komentarza: 3.04.2025, 10:36Źródło komentarza: Zmarł Zbigniew Noska, wieloletni redaktor naczelny "Tygodnika Nowego"Autor komentarza: ciekawa podfruwajkaTreść komentarza: Czy Noska zmieniał treść cudzych wpisów, które mu się nie podobały, jako wydawca lub dysponent bloga?Data dodania komentarza: 2.04.2025, 11:14Źródło komentarza: Zmarł Zbigniew Noska, wieloletni redaktor naczelny "Tygodnika Nowego"Autor komentarza: Jego ExcelencjaTreść komentarza: Noska jako dziennikarz - podsłuchiwacz kapusta, ubolewał, że nie mógł zainstalować w skodzie dyktafonu, czy innego magazynu informacji audio. Nie wiedział, o czym mogli rozmawiać Lemanowicze (pisownia według wykształcenia wyższego Noski) w swoim prywatnym samochodzie jako wolni obywatele Rzeczypospolitej. To wpędziło go w smutek, który mógł być dojmującą traumą i wpłynąć negatywnie na jego vis vitalis. Barabasz kiedyś jako redaktor naczelny Tygodnika Nowego wzmacniał uprawnienie Noski do instalowania podsłuchu gdziekolwiek by Noska zapotrzebował. Według Barabasza dziennikarz może podsłuchiwać, kogo mu się zachce. To jest dziennikarstwo - dziaderstwo.Data dodania komentarza: 2.04.2025, 11:10Źródło komentarza: Zmarł Zbigniew Noska, wieloletni redaktor naczelny "Tygodnika Nowego"Autor komentarza: durszlak wyznaniowyTreść komentarza: Ciekawość, czy Noska ma krzyż na grobie. Formułka ŚP jest dla wszystkich zrozumiała, bo wśród kumpli, rodziny, przyjaciół, pamięć jest święta. Noska kilka lat temu napisał gdzieś w publikacji, że jest chrześcijaninem. To się kłóci z aparatczykowością pezetpeerpwską, która zaciekle zwalczała osoby kościółkowe i religię.Data dodania komentarza: 1.04.2025, 12:13Źródło komentarza: Zmarł Zbigniew Noska, wieloletni redaktor naczelny "Tygodnika Nowego"Autor komentarza: wykazTreść komentarza: Faktycznie na portalu dzienniknowy.pl była witrynka tak zwane blogowisko, gdzie wypowiadała się zgraja blogerów, w tym Kujawa, Stokłosa, Maciaszczyk, Szejnfeld, Koenig, ...Data dodania komentarza: 31.03.2025, 09:39Źródło komentarza: Dzisiaj zmarł Paweł Z. Kujawa, wieloletni dziennikarz Tygodnika NowegoAutor komentarza: Hydra siedmiogłowaTreść komentarza: Ten aparatczyk miał też czerwone oczy z płaczu, kiedy Rakowski zapowiedział 29 stycznia 1990 roku na ostatnim zjeździe: sztandar Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej wyprowadzić. I zaraz uczestniczył w przepoczwarzeniu i wylince z PZPR na SdRP.Data dodania komentarza: 30.03.2025, 11:25Źródło komentarza: Dzisiaj zmarł Paweł Z. Kujawa, wieloletni dziennikarz Tygodnika Nowego
Reklama
Reklama