Po raz pierwszy w jednym tomie, nakładem naszego wydawnictwa ukażą się najważniejsze literackie teksty wybitnego filozofa, do tej pory mniej znane lub niepublikowane:
LESZEK KOŁAKOWSKI
„WEJŚCIE I WYJŚCIE
ORAZ INNE UTWORY KU PRZESTRODZE I DLA ZABAWY".
W księgarniach od 25.10.2017.
NIEZNANE OBLICZE ZNANEGO FILOZOFA
„W końcu, nad dobre towarzystwo,/Cóż może dać lepszego życie?" – pyta filozoficznie Mefistofeles Fausta podczas koktajlu w górach u znanego poety. Poza nimi w „Wejściu i wyjściu" spotkamy m.in. Czesława Miłosza, Adama i Ewę, ks. Józefa Tischnera, Obywateli Cenzora i Urzędnika, Stanisława Barańczaka, Marsjanina i... krasnoludki.
Autor, w do tej pory niepublikowanych i mniej znanych tekstach, chwali snobizm i niepunktualność, irytuje się na wieczność, a nawet relacjonuje nam swoje życie (ze szczególnym uwzględnieniem szalonego wręcz powodzenia u kobiet).
Niezwykłe poczucie humoru, językowa wirtuozeria i zabawa słowem przenikają tę twórczość, która choć uznawana przez samego Autora za zabawny dodatek do dzieł poważniejszych, pokazuje nieznane oblicze twórcy „Moich słusznych poglądów na wszystko".
Dzieła Mistrza opatrzył wstępem Zbigniew Mentzel, a autorką ilustracji do książki jest Katarzyna Bogucka.
Leszek Kołakowski (1927–2009) – historyk filozofii, profesor Uniwersytetu Warszawskiego do 1968 roku, od 1970 związany z Uniwersytetem w Oksfordzie. Laureat wielu międzynarodowych nagród. Autor m.in. bestsellerowych Mini-wykładów o maxi-sprawach, O co nas pytają wielcy filozofowie, Jezus ośmieszony.
Chcesz wygrać „WEJŚCIE I WYJŚCIE ORAZ INNE UTWORY KU PRZESTRODZE I DLA ZABAWY" prof. Leszka Kołakowskiego? - wyślij maila na adres: [email protected] wpisując w tytuł maila: Kołakowski. Zwycięzcy otrzymają maile zwrotne. Książki będą do odbioru w redakcji w Pile.
***
ZAPRASZAMY RÓWNIEŻ NA URODZINOWĄ DEBATĘ NA UNIWERSYTECIE WARSZAWSKIM 24.10. o godz. 17.00 w auli dawnej Biblioteki Uniwersyteckiej (Krakowskie Przedmieście 26/28).
Wezmą w niej udział:
o. prof. Jan Andrzej Kłoczowski, autor książki „Więcej niż mit. Leszka Kołakowskiego spory o religię",
Zbigniew Mentzel, autor dwutomowego wywiadu z Leszkiem Kołakowskim „Czas ciekawy, czas niespokojny",
Adam Michnik
oraz dr Jan Tokarski, autor książki „Obecność zła. O filozofii Leszka Kołakowskiego".
Wstęp na wydarzenie jest wolny.
fot. Mariusz Kubik/wikipedia
Napisz komentarz
Komentarze