Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
To trzeba wiedzieć:
Reklama

Kolejowa wystawa przed dworcem PKP w Pile

Powiat pilski koleją stoi
Kolejowa wystawa przed dworcem PKP w Pile

Minęło 110 lat od remontu pierwszego parowozu w Pile. Prace wykonano w oddanych do użytku w 1907 roku Królewskich Warsztatach Naprawy Lokomotyw. Z tej okazji przed wejściem na pilski dworzec kolejowy Stowarzyszenie Inicjatyw Społecznych EFFATA zorganizowało okolicznościową wystawę. Jej otwarcie nastąpiło w poniedziałek, 23 października. Jednym z honorowych patronów wydarzenia jest Eligiusz Komarowski, starosta pilski. Autorem wyjątkowej pracy, która została zaprezentowana obecnym, jest natomiast Mateusz Dołęga, laureat głównej nagrody Konkursu im. Jana Zachwatowicza na najlepsze prace dyplomowe, podejmujące problematykę ochrony dziedzictwa kulturowego.

- Piła to miasto ze wspaniałymi kolejowymi tradycjami, które nie zapomina o swojej przeszłości, o czym świadczą prace nad odrestaurowaniem zabytkowej parowozowni, zwanej „Okrąglakiem”. Gotowy jest już dach obiektu i wierzę, że kolejne działania będą systematycznie kontynuowane. W powiecie mamy również stacjonującą w Białośliwiu zabytkową kolejkę wąskotorową, która rozwija się dzięki grupie pasjonatów i życzliwych nam osób, jak choćby Henryk Palczewski, prezes pilskiego Interloku. Wielkie brawa należą się inicjatorom wszelkich przedsięwzięć, które mają na celu rozwój kolei i nawiązują do jej historii. Jestem szczęśliwy, że ta wystawa ujrzała światło dzienne, również dzięki wsparciu Powiatu Pilskiego – powiedział Eligiusz Komarowski.

Przygotowana ekspozycja, zawierająca między innymi historyczne, zamontowane na wózku kolejowym fotografie z początku poprzedniego wieku, jest również bogata w treść, która powinna zainteresować nie tylko kolejarzy.  Zachęcamy do oglądania!



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: Rychu z grobuTreść komentarza: O torbach jako miejscu narażonym na przysiadanie wielką dupą pisywał Mariusz Szalbierz w jednym z odcinków cyklu "Szydercy". Dawał rady, żeby czasem rozprostować, z pewnością sfałdowany organ, szczególnie po długim przesiadywaniu na tym szczególe anatomicznym.Data dodania komentarza: 23.11.2024, 13:44Źródło komentarza: "Szydercy" - odcinek 22.Autor komentarza: antysemiciTreść komentarza: Ostatni gest tych dwóch obrzępałów wskazuje, że mogą być pochodzenia semickiego, albowiem mają wydatne kciuki, co jest charakterystyczną cechą antropologiczną tej grupy etnicznej.Data dodania komentarza: 23.11.2024, 13:38Źródło komentarza: "Szydercy" - odcinek 22.Autor komentarza: kij bejzbolowyTreść komentarza: Redaktor z wiochy wydający ostatnie tchnienia swojego miesięcznika ulotki, jako wielbiciel wszelkich zdziczałych form muzycznych, mógłby pójść na całość i zainstalował sobie w portkach Sztywny Pal Azji. To by mu zapewniło powodzenie przy manipulacjach u zbiegu ud z każdej strony, szczególnie w razie spotkania Arkadiusza Kluka - pederasty w Grupy Stonewall.Data dodania komentarza: 23.11.2024, 13:30Źródło komentarza: "Szydercy" - odcinek 22.Autor komentarza: minus ujemny to plusTreść komentarza: lemanowicz nie jest zainteresowany problemami usztywniania części. Byłby kontent, gdyby dowiedział się o peregrynacji redaktora z wiochy na peryferiach do parku sztywnych jako trupa miejsca wiecznego spoczynku koło metrykalnego, ustalonego administracyjnie tatusia.Data dodania komentarza: 23.11.2024, 11:13Źródło komentarza: "Szydercy" - odcinek 22.Autor komentarza: plus dodatniTreść komentarza: Informuje się starca lemanowicza o całkowitym braku erekcji... To stały fragment gry u impotentów intelektualnych.Data dodania komentarza: 20.11.2024, 12:04Źródło komentarza: "Szydercy" - odcinek 22.Autor komentarza: HefajstosTreść komentarza: Dobrym może być miejsce spoczynku Rycha we wsi zabitej kołkami i dechami i pałą ormowską domniemanego, niedookreślonego tatusia.Data dodania komentarza: 20.11.2024, 11:26Źródło komentarza: "Szydercy" - odcinek 22.
Reklama
Reklama