Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
To trzeba wiedzieć:
Reklama

Blues Express miał urodziny

ZAKRZEWO  Były wspomnienia, pamiątkowe grafiki, tort i bluesowe pląsy!
Blues Express miał urodziny

 

W Domu Polskim w Zakrzewie świętowano 25. urodziny Blues Expressu. Przyjaciele festiwalu zostali obdarowani pamiątkowymi grafikami.

Najpierw było trochę wspomnień. O koncercie Blues Nocą w lipcu 1992 roku z udziałem bluesowej trójcy ówczesnego województwa pilskiego - grup Bluesdorf Orchestra, New Time i F.B.I. - którego powodzenie zachęciło Henryka Szopińskiego do zorganizowania "czegoś większego". O pierwszej edycji festiwalu w 1993 roku, która de facto łączyła w sobie cztery imprezy: tygodniowe Letnie Warsztaty Bluesowe, Przegląd Zespołów Bluesowych (odbył się tylko raz), przejazd bluesowego pociągu na trasie Piła - Zakrzewo oraz plenerowy koncert Blues Nocą. O dramatycznym zakręcie w 2005 roku, kiedy to (o czym mało już kto pamięta) festiwal… nie odbył się, gdyż lokalne władze wymyśliły sobie, by Dom Polski prowadziła tylko jedna osoba (!). O słynnej "wylęgarni smoków", czyli poddaszu Domu Polskiego, którego podłoga służyła za nocleg kilkunastu osobom; przez kilka pierwszych lat było to najważniejsze miejsce nieformalnych towarzysko-muzycznych spotkań.

      O tym wszystkim - i wielu innych festiwalowych zdarzeniach - można przeczytać w książce "25 lat Blues Express", która była też dostępna na spotkaniu.

      Po wspomnieniach nadszedł czas na muzykę. Najpierw na scenie stanął zespół Blues Flowers, który został "poczęty" podczas pierwszej edycji Blues Expressu w wyniku mariażu grupy Four Pink Flowers z Jarosławem "Jaromim" Drażewskim. Związki Flowersów z Zakrzewem scementował akces do grupy Henryka Szopińskiego. Najbardziej bluesowa wieś w Polsce trafiła również do repertuaru formacji - piosenki "Flaczki zakrzewskie blues" i "Trabant blues" stanowią od lat żelazny punkt koncertów zespołu.

      Na urodzinowym wieczorze Blues Flowers - wspomagany na organach Hammonda przez Bartka Szopińskiego - przedstawił także tytułowy utwór z najnowszej płyty "Kryminał", którą - jeszcze ciepłą - można było nabyć także na miejscu.

      Następną porcję muzyki zaserwowała grupa Bluesdorf Orchestra, po ponad dwóch dekadach po raz drugi reaktywowana na okoliczność 25-lecia Blues Expressu. W pierwszej połowie lat 90. ubiegłego wieku zespół był jednym z większych objawień na scenie rodzimego bluesa, któremu, niestety, zabrakło szczęścia, by zdyskontować swoje całkiem spore osiągnięcia (m.in. Duża Scena Rawy Blues 93, występy w Szwajcarii, czy okazjonalne koncerty z Janem "Kyksem" Skrzekiem.). Ten, podobnie jak lipcowy występ Bluesdorfu dowiódł, że grupa Henryka Szopińskiego i Waldemara Pająka (tylko oni grali w niej od początku, czyli od końca 1989 roku) to nadal znakomita kapela bluesowa, której muzyka - mimo upływu lat - nic nie straciła na atrakcyjności.

      A wracając do zdyskontowania dorobku Wiejskiej Orkiestry Bluesowej: oto na scenę wszedł Maciej Kręc, basista Blues Flowers, i w imieniu kolegów z zespołu zadeklarował pokrycie kosztów studia nagraniowego.

      - Tylko nagrajcie wreszcie ten materiał! - zaapelował do muzyków Bluesdorfu. Apel (czyż mogło być inaczej?) sala nagrodziła gromkimi barwami.

      Tradycyjnie przy tego typu muzycznych spotkaniach przy instrumentach zanotowano trochę muzycznych przetasowań, m.in. perkusista Szymon Szopiński chwycił za harmonijkę, a na jeden kawałek jego miejsce zajął dawny perkusista Bluesdorfu Ryszard Wojna.

      Jak na urodziny przystało, na stołach nie brakło jadła i napitku, a na parkiecie par pląsających przy ponadczasowych hitach m.in. Czesława Niemena oraz zespołów Breakout i Dżem. Był też, oczywiście, smakowity urodzinowy tort, którym poczęstowano wszystkich gości.

Mariusz Szalbierz



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: lux veritatisTreść komentarza: Ma.Data dodania komentarza: 5.04.2025, 12:12Źródło komentarza: Zmarł Zbigniew Noska, wieloletni redaktor naczelny "Tygodnika Nowego"Autor komentarza: Jego ExcelencjaTreść komentarza: Zmieniał, podkładał pod cudzy nick swoje myśli komunistyczne. To jest gorsze niż syfilis, covid i śmietnik odpadów po sekcji zwłok.Data dodania komentarza: 3.04.2025, 10:36Źródło komentarza: Zmarł Zbigniew Noska, wieloletni redaktor naczelny "Tygodnika Nowego"Autor komentarza: ciekawa podfruwajkaTreść komentarza: Czy Noska zmieniał treść cudzych wpisów, które mu się nie podobały, jako wydawca lub dysponent bloga?Data dodania komentarza: 2.04.2025, 11:14Źródło komentarza: Zmarł Zbigniew Noska, wieloletni redaktor naczelny "Tygodnika Nowego"Autor komentarza: Jego ExcelencjaTreść komentarza: Noska jako dziennikarz - podsłuchiwacz kapusta, ubolewał, że nie mógł zainstalować w skodzie dyktafonu, czy innego magazynu informacji audio. Nie wiedział, o czym mogli rozmawiać Lemanowicze (pisownia według wykształcenia wyższego Noski) w swoim prywatnym samochodzie jako wolni obywatele Rzeczypospolitej. To wpędziło go w smutek, który mógł być dojmującą traumą i wpłynąć negatywnie na jego vis vitalis. Barabasz kiedyś jako redaktor naczelny Tygodnika Nowego wzmacniał uprawnienie Noski do instalowania podsłuchu gdziekolwiek by Noska zapotrzebował. Według Barabasza dziennikarz może podsłuchiwać, kogo mu się zachce. To jest dziennikarstwo - dziaderstwo.Data dodania komentarza: 2.04.2025, 11:10Źródło komentarza: Zmarł Zbigniew Noska, wieloletni redaktor naczelny "Tygodnika Nowego"Autor komentarza: durszlak wyznaniowyTreść komentarza: Ciekawość, czy Noska ma krzyż na grobie. Formułka ŚP jest dla wszystkich zrozumiała, bo wśród kumpli, rodziny, przyjaciół, pamięć jest święta. Noska kilka lat temu napisał gdzieś w publikacji, że jest chrześcijaninem. To się kłóci z aparatczykowością pezetpeerpwską, która zaciekle zwalczała osoby kościółkowe i religię.Data dodania komentarza: 1.04.2025, 12:13Źródło komentarza: Zmarł Zbigniew Noska, wieloletni redaktor naczelny "Tygodnika Nowego"Autor komentarza: wykazTreść komentarza: Faktycznie na portalu dzienniknowy.pl była witrynka tak zwane blogowisko, gdzie wypowiadała się zgraja blogerów, w tym Kujawa, Stokłosa, Maciaszczyk, Szejnfeld, Koenig, ...Data dodania komentarza: 31.03.2025, 09:39Źródło komentarza: Dzisiaj zmarł Paweł Z. Kujawa, wieloletni dziennikarz Tygodnika Nowego
Reklama
Reklama