O „Studium…”, o sprzeciwie władz sejmiku wobec październikowej nowelizacji ustawy o ochronie środowiska oraz planach modernizacji drogi wojewódzkiej nr 190.
Najpierw przewodniczący rady Krzysztof Sonnenberg zaproponował włączenie do obrad punktu dotyczącego "Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy Białośliwie", ale wobec sugestii części radnych z tej propozycji zrezygnował.
- Zatem ja do tego tematu już w tej kadencji nie podejdę – zakomunikował przewodniczący.
Przypomnijmy, że kilka dni wcześniej odbyło się spotkanie z miejscowym przedsiębiorcami, którego konkluzją była potrzeba jak najszybszego uchwalenia studium, co otworzyłoby możliwość doprowadzenia do usankcjonowania prowadzonej przez nich działalności gospodarczej.
Na sesji gościli radni sejmiku wielkopolskiego Mirosława Rutkowska-Krupka i Jan Marek Pikulik.
Wiceprzewodnicząca sejmiku poinformowała m.in. o sprzeciwie władz sejmiku wobec październikowej nowelizacji ustawy o ochronie środowiska, w myśl której wojewoda ma decydować o powołaniu prezesa i wiceprezesów Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, samorządowi pozostawiając jedynie możliwość zatwierdzenia przyjęcia uchwały o powołaniu tych osób na stanowiska. W przypadku gdy zarząd województwa tego nie uczyni, wojewoda i tak powoła nowe władze WFOŚiGW. Marszałek województwa Marek Woźniak przedstawił kilka opinii prawnych, wskazujące na niekonstytucyjność nowelizacji ustawy, na której swoje działania opiera wojewoda. Z opinii tych wynika złamanie artykułów 15, 16 i 165 Konstytucji RP, mówiących o naruszeniu zasady decentralizacji władzy publicznej oraz odebraniu samorządowi uprawnień do sprawowania władzy publicznej i wykonywaniu istotnych zadań publicznych w imieniu własnym i na własną odpowiedzialność, a także o naruszeniu samodzielności jednostki samorządu terytorialnego.
Radni sejmiku poinformowali też o ogłoszeniu w naszym regionie roku 2018 Rokiem Powstania Wielkopolskiego.
- Powstało biuro do spraw obchodów 100-lecia Powstania Wielkopolskiego. Można też występować o dofinansowanie ciekawych projektów, związanych z tą rocznicą –dodała Mirosława Rutkowska-Krupka.
Wiceprzewodnicząca zachęcała do składania wniosków w przyszłorocznych naborach w ramach PROW na zadania związane z inwestycjami w ochronę zabytków i budownictwa tradycyjnego, obiekty pełniące funkcje kulturalne, a także na zagospodarowanie przestrzeni publicznej i targowisk. Na tego typu przedsięwzięcia będzie można uzyskać do 500 tys. złotych wsparcia z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego.
Radna Krupka wspomniała również o planach modernizacji drogi wojewódzkiej nr 190 na odcinku Krajenka - droga krajowa nr 10. Inwestycja ma kosztować 49 mln zł, a wstępnie termin jej realizacji zapisano na lata 2018-2021.
Na sesji rada jednogłośnie zadecydowała o wystąpieniu gminy Białośliwie ze Stowarzyszenia Gmin i Powiatów Nadnoteckich.
Mariusz Szalbierz
Napisz komentarz
Komentarze