Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi odpowiedziało na apel Rady Powiatu w Pile w sprawie podtopień łąk oraz pół uprawnych w dolinie Noteci.
Przypomnijmy: apel został wprowadzony do porządku obrad wrześniowej sesji Rady Powiatu w Pile na wniosek klubu radnych Polskiego Stronnictwa Ludowego. Rada wyraziła swoje zaniepokojenie wystąpieniem podtopień gruntów w dolinie Noteci, szczególnie na odcinku tzw. Noteci Leniwej, czego skutkiem jest brak zbioru pasz dla bydła oraz straty w innych uprawach. Zaapelowano o jak najszybsze podjęcie interwencji państwa w zakresie udzielenia skutecznej i wszechstronnej pomocy rolnictwu w zrekompensowaniu poniesionych strat i ogłoszenie obszarów podtopionych na terenie powiatu pilskiego za teren klęski żywiołowej.
Na apel radnych powiatowych odpowiedział Jacek Bogucki, sekretarz stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Z informacji adresowanej do przewodniczącego Rady Powiatu w Pile Kazimierza Wasiaka wynika, że producenci rolni poszkodowani w wyniku niekorzystnych zjawisk atmosferycznych, w tym powodzi, poza odszkodowaniami z zakładów ubezpieczeń mogą ubiegać się o pomoc w formie: kredytu preferencyjnego(zarówno obrotowego na wznowienie produkcji w gospodarstwach rolnych i działach specjalnych produkcji rolnej, jak i na odtworzenie środków trwałych); odroczenia terminu płatności składek KRUS i rozłożenia ich na dogodne raty, a także umorzenia w całości lub w części bieżących składek; odroczenia i rozłożenia na raty płatności z tytułu umów sprzedaży i dzierżawy nieruchomości Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa oraz ulg w opłatach czynszu, a także umorzenia raty płatności czynszu z tytułu umów dzierżawy; udzielenia przez wójtów, burmistrzów lub prezydentów miast ulg w podatku rolnym. Pomoc w spłacie zobowiązań wobec KRUS, gminy oraz Krajowego Ośrodek Wsparcia Rolnictwa jest udzielana w formie de minimis.
Ponadto Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa może udzielać pomocy dla producentów rolnych, w których gospodarstwach rolnych lub działach specjalnych produkcji rolnej powstały szkody w wysokości co najmniej 70% danej uprawy na powierzchni występowania tej uprawy. Pomoc na jedno gospodarstwo nie może być większa niż równowartość w złotych 15 tys. euro, przy czym jeżeli straty powodują zmniejszenie dochodu z całego gospodarstwa rolnego powyżej 30%, to jest to pomoc publiczna udzielana na podstawie zgłoszenia do Komisji Europejskiej, zaś jeśli straty w całym gospodarstwie nie przekraczają 30%, jest to pomoc udzielana w formie de minimis.
Stawkę pomocy na 1 ha ogłasza minister właściwy do spraw rolnictwa nie później niż 14 dni przez rozpoczęciem terminu składania do biur powiatowych Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa wniosków o przyznanie pomocy.
Decyzja o ewentualnym dodatkowym uruchomieniu ww. pomocy zostanie podjęta po zakończeniu przez komisje powołane przez wojewodów szacowania szkód powstałych w wyniku tegorocznych niekorzystnych zjawisk atmosferycznych.
(msz)
Napisz komentarz
Komentarze