2 miliony 240 tysięcy złotych – tyle kosztował remont wnętrz Regionalnego Centrum Kultury Fabryka Emocji w Pile. 80 procent tej kwoty pokryły unijne dotacje pozyskane w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020.
Zmiany, które dokonały się w budynku i które dzisiaj już możemy podziwiać, powstały zgodnie z - jak zaznaczają dyrektorzy instytucji - projektem parokrotnie modyfikownym. Projekt ten był bardzo długo uzgadniany. Praktycznie wszystkie pierwsze plany modernizacji budynku skończyły w koszu na śmieci.
- Były one tak nowoczesne, że uznaliśmy, iż zmienią też pewne przyzwyczajenie pilan do tego miejsca, w którym się wychowali i do którego przez te wszystkie lata przychodzili. Pozostały więc takie elementy jak np. kinkiety, które przez 40 lat były tutaj prezentowane i lustra, i ramy luster, i charakterystyczna posadzka w holu, która jest ta sama, choć wygląda na nową. Dzisiaj są takie technologie, że można fantastycznie taką podłogę odnowić zdejmując kolejne jej warstwy - tutaj bodajże pracownicy zdjęci aż 6 wierzchnich warstw posadzki - mówi Stanisław Dąbek, dyrektor Regionalnego Centrum Kultury i Teatru Miejskiego w Pile - Tak więc podłogi nie wymieniliśmy; ta historia, która jest za nami i ma ponad 40 lat od momentu poprzedniego całościowego remontu wnętrz domu kultury pozostała, i pozostał - myślę - duch tego miejsca.
Dużo pracy poświęcono detalom.
Jaki efekt uzyskano?
Wszystko jest nowe i lśniące już od samego wejścia: hol wejściowy z kasami, hol główny, gdzie nowy look otrzymał bufet (dotąd prowizoryczny), udekorowany przyciągającą wzrok grafiką zdjętą ze starej fotografii Piły, nowością pachną korytarze, szatnie, nowe są ramy luster, toalety. Zamontowano ponadto nowoczesne oświetlenie, a cały obiekt przystosowano dla potrzeb osób niepełnoprawnych. Także dzięki zamontowanym windom, którymi można wjechać na 1 piętro budynku, gdzie znajduje się – także kompletnie odnowiona - sala kameralna oraz wejścia na balkony i do lóż sali widowiskowej.
Zachwycają blaskiem odnowione posadzki w holach na parterze budynku oraz nowy parkiet na 1 piętrze.
W RCK zainstalowano ponadto system wentylacyjny i klimatyzacyjny. Całkowicie wymieniono stolarkę drzwiową.
- Istotą tej zmiany jest zachowanie tego co było: żeby hole, foyer, żeby wejście z foyer do sali widowiskowej tak bardzo się nie różniło od tego, które już pilanie znają - podsumowuje dyrektor Dąbek.
Większość prac została już ukończona. Obiekt od 2 listopada jest dostępny dla pilan. Trwają jeszcze drobne prace wykończeniowe.
Remont przeprowadziła firma THERMBAU z Piły.
zdjęcia: Miasto Piła
Napisz komentarz
Komentarze