Od kilku tygodni w wieleńskim magistracie dyskutowano na temat szkolnictwa. Analizowano koszty, brano pod uwagę pozytywne i negatywne strony planowanych zmian - ze szczególnym uwzględnieniem możliwych zagrożeń, jak i rozwiązań poszczególnych problemów. W końcu opracowano trzy warianty z których zaakceptowano ostatni.
Pierwszy z pomysłów zakładał utworzenie dwóch szkół podstawowych (klasy 1-8) w Rosku i Wieleniu z trzema filiami znajdującymi się w określonych wioskach. W drugim wariancie planowano utworzenie pięciu szkół podstawowych z dowozem klas 7 i 8 (z Dzierżążna Wielkiego do Wielenia, natomiast z Miałów i Gulcza do Roska). Natomiast w trzecim rozwiązaniu wnioskowanym przez burmistrz Elżbietę Rybarczyk założono utworzenie szkół podstawowych nr 1 i 2 w Wieleniu oraz ośmioklasowych szkół w Rosku, Gulczu, Miałach i Dzierżążnie Wielkim. Ostatni wariant został poparty przez radnych podczas ostatniej sesji.
- Utworzenie w Gminie Wieleń sześciu ośmioklasowych szkół podstawowych było najdroższym wariantem realizacji reformy oświaty, który był rozpatrywany przez wieleński samorząd. Najważniejsze jednak jest dobro dziecka oraz oczekiwania społeczne, o których zasadności przekonaliśmy się podczas przeprowadzonych konsultacji - mówi burmistrz Elżbieta Rybarczyk.
Z konsultacji w szkołach oraz spotkań z rodzicami wynikało, że trzeci wariant, choć najdroższy, był akceptowany przez największą część społeczności gminy (...).
(pik)
Więcej w najbliższym wydaniu Tygodnika Nowego
Napisz komentarz
Komentarze