Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
To trzeba wiedzieć:
Reklama

Było Rodło, jest Gromada czyli piękni trzydziestoletni

Największy pilski hotel Gromada, który w świadomości wielu mieszkańców regionu pozostanie Rodłem obchodzi właśnie 30-lecie istnienia. Ale to nie jest jedyny powód do świętowania. Jubileusz zbiegł się z 80 rocznicą Ogólnokrajowej Spółdzielni Turystycznej Gromada. Obie okoliczności uczczono w miniony czwartek bankietem z udziałem przyjaciół i przedstawicieli firm współpracujących na co dzień z hotelem.
Było Rodło, jest Gromada czyli piękni trzydziestoletni

- 30 lat temu upór i determinacja ludzi, patrzących z perspektywą na rozwój ziemi pilskiej doprowadziły do decyzji ówczesnych władz Gromady o budowie i uruchomieniu hotelu w Pile – powiedział podczas rozpoczęcia uroczystości szef Spółdzielni Gromada, Krzysztof Moczulski.- Tak się składa, że rok 2017 to zarówno rok obchodów 80 lecia OST Gromada jak i 30 rocznica oddania do eksploatacji hotelu w Pile. Z okazji tej 30. rocznicy Zarząd i Rada Nadzorcza Gromady składaserdeczne podziękowania za współpracę wszystkim, szczególnie władzom lokalnym i parlamentarzystom tej ziemi, partnerom, klientom, byłym i obecnym pracownikom. Mozagwarantować, że dalsze nasze działania będą czynione z myślą o środowisku lokalnym. Gromada to bowiem organizacja spółdzielcza prospołeczna, gdzie celem nadrzędnym nie jest zysk, a świadczenie usług i działalność dla ludzi. Ta wieloletnia historia hotelu zobowiązuje, dlatego życzę wszystkim, aby kolejne lata przyniosły dalszy rozwój całego obiektu, jego działalności dla pożytku wspólnoty lokalnej.

***

Spółdzielnia Gromada została założona 10 lutego 1937 roku z inicjatywy Kazimierza Wyszomirskiego, później jej pierwszego prezesa. Na początku prowadziła działalność typowo turystyczną organizując wyjazdy szkoleniowo-rekreacyjne dla rolników do krajów północnej i południowej Europy. Śmiałe plany (m.in. budowę statku transkontynentalnego) przerwał wybuch II Wojny Światowej. W latach swojego rozkwitu Gromada prowadziła ponad 100 biur turystycznych.

W latach 60-tych pod marką Gromady oddany został do użytku obiekt w Warszawie kojarzony do dziś jako „Dom Chłopa”. Kolejne obiekty włączane do grupy to hotel w Zakopanem i Łomży. Lata 70 i 80 to czas budowy kolejnych obiektów w Cedzynie, Busku Zdrój, drugiego hotelu w Warszawie w pobliżu lotniska i -oczywiście – hotelu w Pile. Gromada to także m.in. trzy duże ośrodki wypoczynkowe w Międzyzdrojach, Niechorzu i Krynicy Zdrój, obiekty w Radomiu, Poznaniu i Koszalinie.

Co do Piły, pierwsza wzmianka prasowa o budowie hotelu pojawiła się w 1976 roku. Gazety informowały wówczas o planie budowy nowoczesnego, prestiżowego obiektu z przeszło 300 pokojami. Wmurowanie kamienia węgielnego nastąpiło w lipcu 1978 roku, a pierwszym dyrektorem hotelu w budowie został Bogusław Janicki. Ze względu na skale przedsięwzięcia i panujące wówczas realia na rynku pracy, w Zespole Szkół Zawodowych i Gastronomicznych w Pile otwarto klasy w zawodach kucharz – garmażer, kelner- bufetowa i cukiernik. Wszyscy absolwenci mieli otrzymywać zatrudnienie w powstającym hotelu.

Hotel rodził się w bólach z uwagi na podmokłość terenu i realia rynkowe czyli deficyt materiałów budowlanych. Tylko kwestia nazwy przypieczętowana była od razu i bez przeszkód. Obiekt miał się nazywać Rodło- w hołdzie bojownikom, którzy walczyli z zaborcą o polską mowę, kulturę i ducha.

W czerwcu 1987 roku hotel został oddany do użytku. Liczył 212 pokoi, miał salę konferencyjną, restaurację , salę bankietową, kawiarnię, koktrajl-bar i bar kawowy. Mieściły się tu również m.in. night club, Pewex, Cepelia, sklep z wyrobami z pol-srebra, gabinety odnowy biologicznej, fryzjer. Rodło było swego czasu jedynym obiektem hotelowym, przystosowanym do potrzeb niepełnosprawnych. Do dziś w obiekcie pracuje 9 osób, które pamiętają jeszcze stare czasy.

Obecnie hotel przyjmuje gości w 186 pokojach. Organizuje imprezy okolicznościowe dla miasta i powiatu, szkolenia, bankiety, eventy, wesela, chrzciny, studniówki itp. itd. I choć teraz nazywa się Gromada, w świadomości wielu pilan na zawsze pozostanie Rodłem.

***

Z okazji jubileuszu wiele podziękowań i gratulacji odebrała obecna dyrektor hotelu, Elżbieta Bekas. Uhonorowano także wieloletnich przyjaciół hotelu. Padło wiele ciepłych słów i życzeń, by hotelowi nigdy nie zabrakło gości.



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

fela 06.04.2024 19:58
bogusław janicki był dupkiem , facet chamski, bez pojęcia o hotelarstwie

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: Jego ExcelencjaTreść komentarza: Zmieniał, podkładał pod cudzy nick swoje myśli komunistyczne. To jest gorsze niż syfilis, covid i śmietnik odpadów po sekcji zwłok.Data dodania komentarza: 3.04.2025, 10:36Źródło komentarza: Zmarł Zbigniew Noska, wieloletni redaktor naczelny "Tygodnika Nowego"Autor komentarza: ciekawa podfruwajkaTreść komentarza: Czy Noska zmieniał treść cudzych wpisów, które mu się nie podobały, jako wydawca lub dysponent bloga?Data dodania komentarza: 2.04.2025, 11:14Źródło komentarza: Zmarł Zbigniew Noska, wieloletni redaktor naczelny "Tygodnika Nowego"Autor komentarza: Jego ExcelencjaTreść komentarza: Noska jako dziennikarz - podsłuchiwacz kapusta, ubolewał, że nie mógł zainstalować w skodzie dyktafonu, czy innego magazynu informacji audio. Nie wiedział, o czym mogli rozmawiać Lemanowicze (pisownia według wykształcenia wyższego Noski) w swoim prywatnym samochodzie jako wolni obywatele Rzeczypospolitej. To wpędziło go w smutek, który mógł być dojmującą traumą i wpłynąć negatywnie na jego vis vitalis. Barabasz kiedyś jako redaktor naczelny Tygodnika Nowego wzmacniał uprawnienie Noski do instalowania podsłuchu gdziekolwiek by Noska zapotrzebował. Według Barabasza dziennikarz może podsłuchiwać, kogo mu się zachce. To jest dziennikarstwo - dziaderstwo.Data dodania komentarza: 2.04.2025, 11:10Źródło komentarza: Zmarł Zbigniew Noska, wieloletni redaktor naczelny "Tygodnika Nowego"Autor komentarza: durszlak wyznaniowyTreść komentarza: Ciekawość, czy Noska ma krzyż na grobie. Formułka ŚP jest dla wszystkich zrozumiała, bo wśród kumpli, rodziny, przyjaciół, pamięć jest święta. Noska kilka lat temu napisał gdzieś w publikacji, że jest chrześcijaninem. To się kłóci z aparatczykowością pezetpeerpwską, która zaciekle zwalczała osoby kościółkowe i religię.Data dodania komentarza: 1.04.2025, 12:13Źródło komentarza: Zmarł Zbigniew Noska, wieloletni redaktor naczelny "Tygodnika Nowego"Autor komentarza: wykazTreść komentarza: Faktycznie na portalu dzienniknowy.pl była witrynka tak zwane blogowisko, gdzie wypowiadała się zgraja blogerów, w tym Kujawa, Stokłosa, Maciaszczyk, Szejnfeld, Koenig, ...Data dodania komentarza: 31.03.2025, 09:39Źródło komentarza: Dzisiaj zmarł Paweł Z. Kujawa, wieloletni dziennikarz Tygodnika NowegoAutor komentarza: Hydra siedmiogłowaTreść komentarza: Ten aparatczyk miał też czerwone oczy z płaczu, kiedy Rakowski zapowiedział 29 stycznia 1990 roku na ostatnim zjeździe: sztandar Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej wyprowadzić. I zaraz uczestniczył w przepoczwarzeniu i wylince z PZPR na SdRP.Data dodania komentarza: 30.03.2025, 11:25Źródło komentarza: Dzisiaj zmarł Paweł Z. Kujawa, wieloletni dziennikarz Tygodnika Nowego
Reklama
Reklama