Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
To trzeba wiedzieć:
Reklama dotacje rpo

Łowiecki jubileusz w Łobżenicy

18 listopada łobżeniccy myśliwi świętowali z okazji 65 rocznicy powstania Koła Łowieckiego nr 14 Dzik w Łobżenicy. Uroczystość rozpoczęła się od mszy odprawionej w kościele pw. Św. Trójcy przez ks. Piotra Pieniążka. Później myśliwi oraz ich goście przejechali do Walentynowa, gdzie w sali wiejskiej bawili się na łowieckiej biesiadzie.
Łowiecki jubileusz w Łobżenicy

Jubileuszowa msza była okazją do wspomnienia zmarłych członków koła oraz do refleksji nad tym, czym jest łowiectwo i kim jest dobry myśliwy. Podczas kazania ks. Piotr Pieniążek podkreślał, iż łowiecka pasja rodzi się z umiłowania przyrody i troski o to, by przyszłe pokolenia mogły się na równi z nami cieszyć bogatym w rośliny i zwierzęta środowiskiem. Proboszcz łobżenickiej parafii zakończył kazanie przypomnieniem łowieckiego dekalogu. Natomiast prezes koła Roman Sobieszczyk, dziękując kapłanowi za odprawioną mszę, przekazał w imieniu myśliwych datek na ratowanie kościoła św. Szczepana.

Dalsza część uroczystości odbyła się w Walentynowie. Po odegraniu przez sygnalistów melodii „Darz Bór”, gości powitali prezes Roman Sobieszczyk i łowczy Marek Śliwiński. Wśród uczestników jubileuszowych obchodów nie mogło zabraknąć kolegów z zaprzyjaźnionego Koła Łowieckiego Bażant z Wyrzyska. Z łobżenickimi myśliwymi świętowali również członek zarządu okręgowego PZŁ z Piły Jacek Trojnarski, przewodniczący Rady Powiatu w Pile Kazimierz Wasiak oraz burmistrz Łobżenicy Piotr Łosoś.

Po przypomnieniu historii koła Łowieckiego Dzik w Łobżenicy, srebrne Medale Zasługi Łowieckiej odebrali Seweryn Papka i Eugeniusz Rojek, a brązowym medalem odznaczony został Leszek Kolas. Zarząd uhonorował okolicznościowymi dyplomami szczególnie zaangażowanych w działalność koła myśliwych, a w tym zaszczytnym gronie znaleźli się Jerzy Jaruzal, Józef Gdaniec, Aleksander Senska, Paweł Kowalski, Marian Pajor i Daniel Kolas. Podziękowania i piękne księgi trafiły również do Marka Śliwińskiego, Aleksandry Szalińskiej i Stanisława Jendrzejewskiego (wyróżnienie odebrał syn myśliwego). Prezes Sobieszczyk podziękował za dotychczasową pracę Ireneuszowi Baumannowi, któremu na dalsze kultywowanie łowieckiej pasji nie pozwala stan zdrowia.

Później z życzeniami i gratulacjami pospieszyli goście zaproszeni na jubileusz. Ciepłych słów i dobrych życzeń na przyszłość nie szczędzili łobżenickim myśliwym ani samorządowcy, ani koledzy myśliwi z zaprzyjaźnionych kół. Po części oficjalnej zaczęła się biesiada z myśliwskim jadłem i świetną muzyką w wykonaniu Dawida Krzyka.

 

 

 

 

Rys historyczny Koła Łowieckiego Dzik nr 14 w Łobżenicy

Pierwsze udokumentowane informacje o początkach zorganizowanego łowiectwa na naszym terenie po drugiej wojnie światowej, wskazują na istnienie w roku 1952 Stowarzyszenia Łowieckiego w Łobżenicy. Powstało ono na mocy decyzji Wojewódzkiej Rady Narodowej w Bydgoszczy z dnia 7.11.1952r. Członkami stowarzyszenia byli: Bronisław Fąs (prezes i łowczy), Franciszek Cywiński (zastępca prezesa), Władysław Sikora (sekretarz), Franciszek Brzeziński, Hilary Friske, Karol Kociński, Stanisław Lipski, Franciszek Olszewski, Franciszek Pisula, Mieczysław Sik, Władysław Sudoł, Konrad Szymański, Franciszek Walewski, Jan Waloch, Edmund Żołądkiewicz.

Na mocy zarządzenia URM z dnia 1.07.1954 stowarzyszenie zostaje przemianowane na Koło Łowieckie nr 14 Dzik w Łobżenicy. W tym czasie do koła należą również Stanisław Dzierżanowski, Tadeusz Fluder, Franciszek Michnik, Wawrzon Młodzik. W dniu 22.07.1956 w lesie Chlebno ginie z rąk kłusownika założyciel koła Edmund Żołądkiewicz, pracownik Administracji Lasów Państwowych.

Koło dzierżawi 2 obwody polne kategorii bardzo słabe o powierzchni 10808 ja w tym 777 ha powierzchni leśnej położone w większości na terenie gminy Łobżenica. Podstawową działalnością koła jest gospodarowanie populacjami sarny i dzika oraz w ostatnim okresie populacją jelenia.

W roku 2003 członkowie koła z okazji 50-lecia ufundowali sztandar. W roku 2011 członkowie koła przy dużym osobistym zaangażowaniu kolegi Zenona Michalskiego podjęli decyzję o budowie stanicy myśliwskiej na terenie obwodu 29 w lesie Chlebno.

Przez 65 lat kołem kierowali: Bronisław Fąs, Ryszard Pankowski, Wacław Gaca, Franciszek Gdaniec, Stanisław Jendrzejewski, Marek Śliwiński, Zenon Michalski, a obecnie funkcję tę pełni Roman Sobieszczyk. Łowczym jest Marek Śliwiński, wicełowczym Dariusz Mrotek, skarbnikiem Daniel Kolas, sekretarzem Eugeniusz Rojek. Gospodarzem obwodu 29 jest Łukasz Krzyżanowski, obwodu 30 Julian Szalski. Komisję rewizyjną tworzą: Stanisław Jendrzejewski, Jerzy Jaruzal i Stanisław Filoda. Obowiązki strażników łowieckich pełnią Józef Lewandowski i Marian Pajor.



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: Rychu z grobuTreść komentarza: O torbach jako miejscu narażonym na przysiadanie wielką dupą pisywał Mariusz Szalbierz w jednym z odcinków cyklu "Szydercy". Dawał rady, żeby czasem rozprostować, z pewnością sfałdowany organ, szczególnie po długim przesiadywaniu na tym szczególe anatomicznym.Data dodania komentarza: 23.11.2024, 13:44Źródło komentarza: "Szydercy" - odcinek 22.Autor komentarza: antysemiciTreść komentarza: Ostatni gest tych dwóch obrzępałów wskazuje, że mogą być pochodzenia semickiego, albowiem mają wydatne kciuki, co jest charakterystyczną cechą antropologiczną tej grupy etnicznej.Data dodania komentarza: 23.11.2024, 13:38Źródło komentarza: "Szydercy" - odcinek 22.Autor komentarza: kij bejzbolowyTreść komentarza: Redaktor z wiochy wydający ostatnie tchnienia swojego miesięcznika ulotki, jako wielbiciel wszelkich zdziczałych form muzycznych, mógłby pójść na całość i zainstalował sobie w portkach Sztywny Pal Azji. To by mu zapewniło powodzenie przy manipulacjach u zbiegu ud z każdej strony, szczególnie w razie spotkania Arkadiusza Kluka - pederasty w Grupy Stonewall.Data dodania komentarza: 23.11.2024, 13:30Źródło komentarza: "Szydercy" - odcinek 22.Autor komentarza: minus ujemny to plusTreść komentarza: lemanowicz nie jest zainteresowany problemami usztywniania części. Byłby kontent, gdyby dowiedział się o peregrynacji redaktora z wiochy na peryferiach do parku sztywnych jako trupa miejsca wiecznego spoczynku koło metrykalnego, ustalonego administracyjnie tatusia.Data dodania komentarza: 23.11.2024, 11:13Źródło komentarza: "Szydercy" - odcinek 22.Autor komentarza: plus dodatniTreść komentarza: Informuje się starca lemanowicza o całkowitym braku erekcji... To stały fragment gry u impotentów intelektualnych.Data dodania komentarza: 20.11.2024, 12:04Źródło komentarza: "Szydercy" - odcinek 22.Autor komentarza: HefajstosTreść komentarza: Dobrym może być miejsce spoczynku Rycha we wsi zabitej kołkami i dechami i pałą ormowską domniemanego, niedookreślonego tatusia.Data dodania komentarza: 20.11.2024, 11:26Źródło komentarza: "Szydercy" - odcinek 22.
Reklama
Reklama