Aktu pasowania na ucznia cechowego dokonał starszy cechu, Jan Janczewski. Powiedział do młodzieży:- Właśnie weszliście w skład rodziny rzemieślniczej. Ślubowanie zobowiązuje was do zdobywania wiedzy teoretycznej w szkole i praktycznej w zakładzie mistrza szkolącego. Powinniście okazywać szacunek, szanować swoich nauczycieli, wychowawców, mistrzów, przełożonych, koleżanki i kolegów. Nauka trwa 36 miesięcy i oczekuje się od was, że skończycie ją w terminie złożeniem egzaminu czeladniczego przed komisją Wielkopolskiej Izby Rzemieślniczej. Poprzez podnoszenie swoich kwalifikacji, doskonalenie umiejętności staniecie się cenionymi rzemieślnikami i fachowcami, których dziś tak bardzo potrzeba. Tego wam serdecznie życzę.
W trakcie uroczystości pasowano 14 uczniów zawodu mechanik pojazdów samochodowych z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Pile, uczniów z ZSP Nr 2: 25 szkolących się na fryzjera i 7 przyszłych lakierników. Z ZSP Nr 3 pasowano młodzież kształcącą się w zawodach: elektryk – 6 uczniów, monter zabudowy i robót wykończeniowych w budownictwie – 8, monter sieci i instalacji sanitarnych – 10, murarz – tynkarz – 7, stolarz – 9. Z ZSP w Trzciance na pasowanie przyjechali: 1 przyszły fryzjer, 2 cukierników oraz 5 piekarzy.
W piątek, 24.11. ślubowanie na ucznia cechowego złożą uczniowie Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Wyrzysku. Pasowanych zostanie 22 uczniów w zawodach: fryzjer – 5, mechanik pojazdów samochodowych – 7, kucharz – 2, cukiernik – 7, wędliniarz – 1.
***
Wielkopolska Izba Rzemieślnicza w Poznaniu na wniosek Cechu Rzemiosł Różnych w Pile za zaangażowanie i promowanie środowiska rzemieślniczego na terenie powiatu pilskiego przyznała srebrną odznakę „za zasługi w rozwoju rzemiosła wielkopolskiego”. Za dotychczasową współpracę wyróżniony został Stefan Piechocki – wicestarosta pilski. Odznakę wręczono uroczyście podczas wtorkowego wydarzenia w domu rzemiosła.
(acz)
Napisz komentarz
Komentarze