W uroczystym spotkaniu wzięli udział uczestnicy projektu, ich opiekunowie, specjaliści pracujący w projekcie, przedstawiciele zarządu Stowarzyszenia Przyjaciół Domu Pomocy Społecznej oraz reprezentanci partnerów projektu: Eligiusz Komarowski – starosta pilski, prezes Stowarzyszenia Porozumienie Samorządowe i Józefa Wiśniewska - wiceprezes Towarzystwa Pomocy Chorym im. Sługi Bożej Stanisławy Leszczyńskiej w Pile.
Aneta Szostak, wiceprezes Stowarzyszenia Przyjaciół DPS:- Była to już piąta edycja projektu, dedykowana osobom z chorobami neurologicznymi. Świadczyliśmy usługi z zakresu rehabilitacji, współpracowaliśmy z osteopatą, pani psycholog prowadziła terapię wspierającą rodziny i osoby chore oraz światłoterapię w naszym pokoju marzeń. Projekt trwał od września do listopada.
W przedsięwzięciu wzięło udział 50 osób- mieszkańców powiatów: pilskiego, chodzieskiego i złotowskiego. Dzięki pozyskanym za pośrednictwem Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej w Poznaniu środków PFRON, będących w dyspozycji samorządu Województwa Wielkopolskiego ich udział w projekcie był bezpłatny. Wymagano jedynie zlecenia lekarskiego.
Dyrektor DPS, Bogusław Mikita:- Te projekty są dobrodziejstwem dla wszystkich. Dla uczestników- którzy za darmo korzystają z rehabilitacji, porad psychologicznych itp, dla naszych partnerów czyli Stowarzyszenia Porozumienie Samorządowe i Towarzystwa Pomocy Chorym im. Sługi Bożej Stanisławy Leszczyńskiej w Pile, którzy na co dzień wspierają osoby chore i niepełnosprawne oraz dla mieszkańców naszego Domu. Każdorazowo pozyskane w ramach projektu środki są przeznaczane na doposażenie sali rehabilitacyjnej. Ponadto przychodzą tu ludzie z zewnątrz, rozmawiają z naszymi mieszkańcami, ubogacają ich czas. Ludzie- jak to nazywam- dzielą się sobą i to ma wartość ogromną. Korzyść jest również taka, że obalamy przy okazji mit o DPSach pokutujący w społeczeństwie. Osoby, które nas odwiedzają widzą, że to nie jest przechowalnia, że tutaj ludzie dobrze się czuja i miło spędzają czas.
Jak informuje Aneta Szostak, w dawniejszych edycjach projektu Stowarzyszenie Przyjaciół Domu Pomocy Społecznej organizowało m.in. warsztaty do osób chorych na Alzheimera i ich rodzin, warsztaty jak opiekować się osobą leżąca itp. Ostatnio dominuje jednak fizjoterapia w chorobach neurologicznych. Realizatorzy projektu mówią, ze zapotrzebowanie na tego typu usługi jest ogromne i co roku rośnie zainteresowanie.
Już dziś pilski DPS zapowiedział udział w kolejnej edycji projektu.
Napisz komentarz
Komentarze