Piotra Konieczki – tak ma nazywać się teraz ulica 14 Lutego. Rafał Zdzierela, przewodniczący Rady Miasta Piły poinformował o piśmie, które właśnie wpłynęło na jego ręce w tej sprawie od Wojewody Wielkopolskiego.
Treść wpisu, jaki przewodniczący Rady Miasta Rafał Zdzierela zamieścił na swoim profilu na Facebooku:
„Drodzy Mieszkańcy ulicy 14 Lutego, Drodzy Pilanie!
Z przykrością informuję, że dzisiaj, 13 grudnia 2017 r., wpłynęło na moje ręce zarządzenie zastępcze Wojewody Wielkopolskiego ws. nadania ulicy 14 Lutego w Miasto Piła nazwy Piotra Konieczki. Sprawa jest o tyle bulwersująca, że na sesji nadzwyczajnej zwołanej na 29 czerwca br. wybrani z woli mieszkańców radni Rada Miasta Piły jednomyślnie poparli uchwałę zaproponowaną przez prezydenta Piotr Głowski w przedmiotowej sprawie, która wychodziła naprzeciw oczekiwaniom IPN (uchwała: https://drive.google.com/…/1EQROMjKHG0-uFpmVbUkKaICCN…/view…, uzasadnienie: https://drive.google.com/…/1-l64adFvD5AYkbxy4rpWRafTL…/view…). Dodam jeszcze, że wcześniej mieszkańcy tej ulicy podczas konsultacji społecznych jednoznacznie opowiedzieli się przeciwko dokonywaniu zmiany nazwy tej ulicy.
Deklaruję, że podejmiemy wszelkie możliwe środki, aby uszanować wolę naszej lokalnej społeczności i nie dopuścić do "przywożenia w teczce" nazw ulic przez partyjnych funkcjonariuszy.”
Przypomnijmy: zgodnie ze wspomnianą uchwałą nazwa ulicy 14 Lutego miała pozostać, natomiast - zgodnie z oczekiwaniami IPN - zmieniło się uzasadnienie nazwy - ulica 14 Lutego - formalnie - już nie od dnia wyzwolenia Piły, a od święta zakochanych, popularnych walentynek. Oczywistym jest, że byłaby to zmiana wyłącznie formalna. Dla pilan - jak w większości deklarują - dzień 14 Lutego był, jest i będzie Dniem Wyzwolenia miasta.
__________________________________________________________
Piotr Konieczka (ur. 29 kwietnia 1901 w Czarżu, zginął 1 września 1939 w Jeziorkach) – kapral Wojska Polskiego, pierwsza polska ofiara II wojny światowej.
Urodził się na Pomorzu. Wraz z rodziną przeniósł się do Wielkopolski, gdzie kupił trzyhektarowe gospodarstwo w Brodnej. Wiosną 1939 został zmobilizowany. W nocy z 31 sierpnia na 1 września pełnił służbę w plutonie wzmocnienia straży granicznej na posterunku granicznym w Jeziorkach koło Piły. Po godzinie 1:00 w nocy placówka ta została zaatakowana przez niemiecką grupę dywersyjną (piąta kolumna). Po krótkiej walce większość obrońców wycofała się; na miejscu pozostał jedynie kapral Konieczka obsługujący karabin maszynowy. W trakcie wymiany ognia, ok. godziny 1:40, żołnierz został ranny i wkrótce potem został zatłuczony kolbami.
Według badań historyka dr. Zenona Szymankiewicza Konieczka był pierwszą ofiarą wojny na terenie Wielkopolski, a prawdopodobne jest że w ogóle w całym kraju.
Od 2009 ma pomnik w Jeziorkach.
14 września 2010 roku został odznaczony pośmiertnie Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Jego osobę upamiętnia pomnik w Jeziorkach
____________________________________________________________.
Czekamy na Wasze opinie, na opinie mieszkańców: piszcie do nas na [email protected] oraz komentujcie tutaj.
Napisz komentarz
Komentarze