14 lutego – to data upamiętniająca powrót Piły do Macierzy. Miasto zostało jednak wyzwolone przez Armię Czerwoną. Uchwałą Rady Miasta - po społecznych konsultacjach - zdecydowano, że ulica nadal będzie nosiła nazwę 14 Lutego, tyle że jej nowym patronem będzie Święty Walenty. IPN-owi i wojewodzie taka pozorna zmiana oparta na nowej argumentacji dla nazwy wyraźnie nie przypadła do gustu...
Piotra Konieczki – tak ma nazywać się teraz ulica 14 Lutego. Na ręce Rafała Zdziereli, przewodniczącego Rady Miasta Piły wpłynęło w tej sprawie pismo od Wojewody Wielkopolskiego (informowaliśmy o tym fakcie w minionym tygodniu).
- Z przykrością informuję, że dzisiaj, 13 grudnia, wpłynęło na moje ręce zarządzenie zastępcze Wojewody Wielkopolskiego ws. nadania ulicy 14 Lutego w Pile nazwy Piotra Konieczki – pisał R. Zdzierela.
Opinie pilan w tej sprawie są podzielone. Większość mieszkańców ulicy biorących udział w konsultacjach społecznych opowiedziała się jednak za pozostawieniem nazwy 14 Lutego.
***
- Fundamentalną kwestią, która nam przyświecała, to przywracanie pamięci i budowanie tożsamości o wydarzeniach i bohaterach z dziejów naszego kraju i Wielkopolski – mówi Zbigniew Hoffmann, wojewoda wielkopolski. - Zweryfikowaliśmy prawie 30 tys. wszystkich nazw ulic w województwie, z czego do 140 mieliśmy wątpliwości. Obecnie sukcesywnie otrzymujemy opinie z Instytutu Pamięci Narodowej, na podstawie których dokonujemy zmian. Do 13 grudnia zarządzeniem zastępczym zostało zmienionych 51 nazw - tłumaczy wojewoda. Dodał także, że wziął pod uwagę propozycje składane w ramach konsultacji z samorządami, stowarzyszeniami czy osobami prywatnymi. Ale pilskich pod uwagę nie wziął.. A może wziął, ale się do nich nie przychylił. Zresztą nowe nazwy dla ulic zarządzeniami zastępczymi otrzymały i inne miasta w regionie pilskim.
I tak: W Złotowie datę w nazwie ulicy 31 stycznia zastąpi kard. Stefan Wyszyński. W Zakrzewie 29 Stycznia zmieniono na Józefa Horsta. W Obornikach 25 Stycznia na 4 Stycznia 1919 r. W Krajence 30 Stycznia na ks. Antoniego Januszewskiego. W Margoninie 22 Stycznia na Kazimierza Jankowskiego. W Wągrowcu 23 Stycznia na Pawła Edmunda Strzeleckiego. We Wieleniu 27 Stycznia na ppłk Zdzisława Orłowskiego.
Wydaje się, że Wielkopolska i tak została wyróżniona, otrzymując w większości dla swoich ulic patronów związanych historycznie z regionem. W kraju gros miast, do których także wpłynęły zarządzenia zastępcze w sprawie ulic, otrzymało od swoich wojewodów ulice i place im. Lecha Kaczyńskiego: Np. Al. Lecha Kaczyńskiego pojawiła się w Warszawie zamiast Armii Ludowej, Aleje Lecha Kaczyńskiego zamiast Planu 6-letniego w Bydgoszczy, Lech Kaczyński pojawił się także za Dąbrowszczaków w Gdańsku, Plac Kaczyńskiego za pl. Zwycięstwa w Łodzi, w Bełchatowie natomiast będzie ulica Jadwigi i Lecha Kaczyńskich, czyli pary prezydenckiej - za ul. 19 Stycznia…
***
UM Piły zapowiada, że zrobi wszystko, by utrzymać w naszym mieście nazwę ulicy 14 Lutego.
- Deklaruję, że podejmiemy wszelkie możliwe środki, aby uszanować wolę naszej lokalnej społeczności i nie dopuścić do „przywożenia w teczce” nazw ulic przez partyjnych funkcjonariuszy – mówi także przewodniczący Rady Miasta R. Zdzierela.
fot. WUW
Napisz komentarz
Komentarze