Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
To trzeba wiedzieć:
Reklama

Mała gmina dużych pomysłów

Nowy herb, flaga, pieczęć, informator, mapy, klip promocyjny a wkrótce także nowy sztandar, logo, hasło promocyjne gminy, witacze na jej granicach i film dokumentalny na temat walorów i historii ziemi lipkowskiej – promowanie małej Lipki jest coraz bardziej dynamiczne, gdyż unowocześnianie to nie tylko inwestycje w infrastrukturę
Mała gmina dużych pomysłów

Dla ścisłości zaznaczyć na wstępie należy, że inwestycji w gminie Lipka nie brakuje, a wręcz przeciwnie, jednak rozmiar i zakres wprowadzanych od roku ruchów w zakresie promocji zaskakuje, szczególnie biorąc pod uwagę jej dynamikę. Widać wyraźnie, iż urzędnicy wraz z wójtem do serca wzięli sobie często będący – niestety – jedynie martwym hasłem w strategiach i koncepcjach zapis o promowaniu i upowszechnianiu informacji o gminie w regionie i poza nim.

Początek większych zmian w tym zakresie odbył się niejako z konieczności - używany od 1991 herb trzeba było zalegalizować, gdyż posiadał on błędy i nie mógł zostać zatwierdzony przez Komisję Heraldyczną przy Ministerstwie Spraw Wewnętrznych - projekt graficzny nie został przyjęty, ponieważ miał nieodpowiedni kształt godła, dobór barw oraz niektóre spośród elementów godła (czyli owoce na liściu lipy) nakładały się na siebie, co jest niezgodne z zasadami heraldyki.

-W 2015 roku ogłosiłem konkurs na wyłonienie nowego projektu herbu z uwzględnieniem zaleceń Komisji Heraldycznej. Powołano komisję w celu rozstrzygnięcia i wyłonienia dwóch najodpowiedniejszych propozycji, które następnie poddano głosowaniu mieszkańców poprzez stronę internetową urzędu. W wyniku głosowania autorem zwycięskiego projektu został Pan Roman Dolla, po czym projekt ten poddano obróbce komputerowej i wysłano do zaopiniowania komisji heraldycznej – wyjaśnia wójt Kurdzieko. Do wniosku dołączono także inne – te zmieniające projekty flagi oraz pieczęci - w listopadzie 2016 roku gmina Lipka otrzymała pozytywną opinię Komisji Heraldycznej dla projektów co dało podstawę do przyjęcia stosownej uchwały.

27 stycznia 2017 roku odbyła się jedna z najważniejszych w historii gminy sesja, podczas której przyjęto nowy herb, flagę i pieczęć gminy. Proboszcz poświęcił nowe insygnia zaś wójt wręczył dyrektorom i kierownikom instytucji publicznych herby oraz flagi. Podczas spotkania został wyświetlony film w reżyserii Mateusza Konopackiego, pt. "Lipkowska ziemia", który niespodziewanie osiągnął duży sukces i dał impuls do kolejnego oryginalnego pomysłu z dziedziny promocji gminy.

- Od początku planowaliśmy przyjąć nowe insygnia w sposób uroczysty. Dlatego zaprosiliśmy m. in. sołtysów i radnych wszystkich kadencji począwszy od powstania samorządów, ponieważ wszystkie te osoby miały wpływ na rozwój naszej gminy i budowę jej tożsamości. Z tej też okazji zaplanowaliśmy nakręcić film promujący nasze okolice pn. „Lipkowska ziemia”, który w ciągu kilku dni obejrzało kilka tysięcy osób – komentuje Przemysław Kurdzieko.

W międzyczasie wydany został niewielkim nakładem kosztów nowy informator na temat okolic Lipki i jej walorów. Aktualnie, aż do 1 kwietnia, trwa kolejny konkurs tym razem związany z systemem identyfikacji wizualnej, na opracowanie projektu graficznego logo gminy Lipka, który powinien zawierać nazwę „Gmina Lipka” lub hasło promujące gminę. Projekt powinien kojarzyć się z gminą i jej zasobami historycznymi, przyrodniczo- krajobrazowymi i kulturowymi oraz zawierać opis użytej symboliki i kolorystyki. Główną ideą jest zaangażowanie społeczności w proces tworzenia znaku graficznego wspólnoty z uwzględnieniem walorów krajobrazowych, urbanistycznych i charakterystycznych elementów związanych z gminą i dalsze budowanie tożsamości mieszkańców a także zwiększenie promocji i identyfikacji gminy wśród turystów.

- Nasze dalsze planowane działania to stworzenie sztandaru dla gminy, nakręcenie filmu dokumentalnego o gminie a także postawienie witaczy mówiących przyjezdnym o tym, że znajdują się na ziemi krajeńskiej – kończy wójt.

Czytaj również w najbliższym wydaniu TN

 

KM

 

 

 

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: plus dodatniTreść komentarza: Informuje się starca lemanowicza o całkowitym braku erekcji... To stały fragment gry u impotentów intelektualnych.Data dodania komentarza: 20.11.2024, 12:04Źródło komentarza: "Szydercy" - odcinek 22.Autor komentarza: HefajstosTreść komentarza: Dobrym może być miejsce spoczynku Rycha we wsi zabitej kołkami i dechami i pałą ormowską domniemanego, niedookreślonego tatusia.Data dodania komentarza: 20.11.2024, 11:26Źródło komentarza: "Szydercy" - odcinek 22.Autor komentarza: pokój bez klamekTreść komentarza: Ja bym rozgraniczył picie płynów, których skutkiem jest wygaszenie trzęsiączki starczej a który płyn nie ma wpływu na trzęsiączkę. Z mojego doświadczenia jak byłem studentem, miałem kumpla w akademiku. Mimo młodego wieku (22) nie był w stanie funkcjonować bez flaszki wódki od rana. Trząsł się i klekotał szukając swojej teczki, a tam likier curacao albo miętowy, albo cherry. Po wytrąbieniu dwóch setek, natychmiast uspokajał się. Drżenia wygasały się natychmiast. Są napoje bezalkoholowe, ale one nie dają skutku tłumienia drgawek. Niektóre soki mogą przywracać kontakt ze światem. O tym informował ludność Mariusz Szalbierz w komunikacie Kolegium Redakcyjnego Tygodnika Nowego, że sok grapefruitowy daje efekt w postaci odświeżenia umysłu.Data dodania komentarza: 20.11.2024, 11:16Źródło komentarza: Kult kłamstwaAutor komentarza: do głupkaTreść komentarza: Odmiana nazwisk zakończonych na -wicz w liczbie mnogiej wymaga końcówki -wiczowie a nie -wicze.Data dodania komentarza: 20.11.2024, 11:04Źródło komentarza: Kult kłamstwaAutor komentarza: psychiatraTreść komentarza: Brunek ze swoim emploi jest protoplastą Tuska.Data dodania komentarza: 19.11.2024, 17:51Źródło komentarza: Czy burmistrz Wolski próbuje ponownie skłócić gminę?Autor komentarza: IV BTreść komentarza: On, ten Noska chciał napisać, że przeżywają, ale mu się omsknął gruby paluch roztrzęsiony ze starości i konsumpcji płynów. Obok jest klawisz -u-. I wyszło, że przeżuwają. Nosce wsio ryba, co kto i komu do czemu.Data dodania komentarza: 19.11.2024, 17:30Źródło komentarza: Kult kłamstwa
Reklama
Reklama