Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
To trzeba wiedzieć:
Reklama

Mała gmina dużych pomysłów

Nowy herb, flaga, pieczęć, informator, mapy, klip promocyjny a wkrótce także nowy sztandar, logo, hasło promocyjne gminy, witacze na jej granicach i film dokumentalny na temat walorów i historii ziemi lipkowskiej – promowanie małej Lipki jest coraz bardziej dynamiczne, gdyż unowocześnianie to nie tylko inwestycje w infrastrukturę
Mała gmina dużych pomysłów

Dla ścisłości zaznaczyć na wstępie należy, że inwestycji w gminie Lipka nie brakuje, a wręcz przeciwnie, jednak rozmiar i zakres wprowadzanych od roku ruchów w zakresie promocji zaskakuje, szczególnie biorąc pod uwagę jej dynamikę. Widać wyraźnie, iż urzędnicy wraz z wójtem do serca wzięli sobie często będący – niestety – jedynie martwym hasłem w strategiach i koncepcjach zapis o promowaniu i upowszechnianiu informacji o gminie w regionie i poza nim.

Początek większych zmian w tym zakresie odbył się niejako z konieczności - używany od 1991 herb trzeba było zalegalizować, gdyż posiadał on błędy i nie mógł zostać zatwierdzony przez Komisję Heraldyczną przy Ministerstwie Spraw Wewnętrznych - projekt graficzny nie został przyjęty, ponieważ miał nieodpowiedni kształt godła, dobór barw oraz niektóre spośród elementów godła (czyli owoce na liściu lipy) nakładały się na siebie, co jest niezgodne z zasadami heraldyki.

-W 2015 roku ogłosiłem konkurs na wyłonienie nowego projektu herbu z uwzględnieniem zaleceń Komisji Heraldycznej. Powołano komisję w celu rozstrzygnięcia i wyłonienia dwóch najodpowiedniejszych propozycji, które następnie poddano głosowaniu mieszkańców poprzez stronę internetową urzędu. W wyniku głosowania autorem zwycięskiego projektu został Pan Roman Dolla, po czym projekt ten poddano obróbce komputerowej i wysłano do zaopiniowania komisji heraldycznej – wyjaśnia wójt Kurdzieko. Do wniosku dołączono także inne – te zmieniające projekty flagi oraz pieczęci - w listopadzie 2016 roku gmina Lipka otrzymała pozytywną opinię Komisji Heraldycznej dla projektów co dało podstawę do przyjęcia stosownej uchwały.

27 stycznia 2017 roku odbyła się jedna z najważniejszych w historii gminy sesja, podczas której przyjęto nowy herb, flagę i pieczęć gminy. Proboszcz poświęcił nowe insygnia zaś wójt wręczył dyrektorom i kierownikom instytucji publicznych herby oraz flagi. Podczas spotkania został wyświetlony film w reżyserii Mateusza Konopackiego, pt. "Lipkowska ziemia", który niespodziewanie osiągnął duży sukces i dał impuls do kolejnego oryginalnego pomysłu z dziedziny promocji gminy.

- Od początku planowaliśmy przyjąć nowe insygnia w sposób uroczysty. Dlatego zaprosiliśmy m. in. sołtysów i radnych wszystkich kadencji począwszy od powstania samorządów, ponieważ wszystkie te osoby miały wpływ na rozwój naszej gminy i budowę jej tożsamości. Z tej też okazji zaplanowaliśmy nakręcić film promujący nasze okolice pn. „Lipkowska ziemia”, który w ciągu kilku dni obejrzało kilka tysięcy osób – komentuje Przemysław Kurdzieko.

W międzyczasie wydany został niewielkim nakładem kosztów nowy informator na temat okolic Lipki i jej walorów. Aktualnie, aż do 1 kwietnia, trwa kolejny konkurs tym razem związany z systemem identyfikacji wizualnej, na opracowanie projektu graficznego logo gminy Lipka, który powinien zawierać nazwę „Gmina Lipka” lub hasło promujące gminę. Projekt powinien kojarzyć się z gminą i jej zasobami historycznymi, przyrodniczo- krajobrazowymi i kulturowymi oraz zawierać opis użytej symboliki i kolorystyki. Główną ideą jest zaangażowanie społeczności w proces tworzenia znaku graficznego wspólnoty z uwzględnieniem walorów krajobrazowych, urbanistycznych i charakterystycznych elementów związanych z gminą i dalsze budowanie tożsamości mieszkańców a także zwiększenie promocji i identyfikacji gminy wśród turystów.

- Nasze dalsze planowane działania to stworzenie sztandaru dla gminy, nakręcenie filmu dokumentalnego o gminie a także postawienie witaczy mówiących przyjezdnym o tym, że znajdują się na ziemi krajeńskiej – kończy wójt.

Czytaj również w najbliższym wydaniu TN

 

KM

 

 

 

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: Jego ExcelencjaTreść komentarza: Zmieniał, podkładał pod cudzy nick swoje myśli komunistyczne. To jest gorsze niż syfilis, covid i śmietnik odpadów po sekcji zwłok.Data dodania komentarza: 3.04.2025, 10:36Źródło komentarza: Zmarł Zbigniew Noska, wieloletni redaktor naczelny "Tygodnika Nowego"Autor komentarza: ciekawa podfruwajkaTreść komentarza: Czy Noska zmieniał treść cudzych wpisów, które mu się nie podobały, jako wydawca lub dysponent bloga?Data dodania komentarza: 2.04.2025, 11:14Źródło komentarza: Zmarł Zbigniew Noska, wieloletni redaktor naczelny "Tygodnika Nowego"Autor komentarza: Jego ExcelencjaTreść komentarza: Noska jako dziennikarz - podsłuchiwacz kapusta, ubolewał, że nie mógł zainstalować w skodzie dyktafonu, czy innego magazynu informacji audio. Nie wiedział, o czym mogli rozmawiać Lemanowicze (pisownia według wykształcenia wyższego Noski) w swoim prywatnym samochodzie jako wolni obywatele Rzeczypospolitej. To wpędziło go w smutek, który mógł być dojmującą traumą i wpłynąć negatywnie na jego vis vitalis. Barabasz kiedyś jako redaktor naczelny Tygodnika Nowego wzmacniał uprawnienie Noski do instalowania podsłuchu gdziekolwiek by Noska zapotrzebował. Według Barabasza dziennikarz może podsłuchiwać, kogo mu się zachce. To jest dziennikarstwo - dziaderstwo.Data dodania komentarza: 2.04.2025, 11:10Źródło komentarza: Zmarł Zbigniew Noska, wieloletni redaktor naczelny "Tygodnika Nowego"Autor komentarza: durszlak wyznaniowyTreść komentarza: Ciekawość, czy Noska ma krzyż na grobie. Formułka ŚP jest dla wszystkich zrozumiała, bo wśród kumpli, rodziny, przyjaciół, pamięć jest święta. Noska kilka lat temu napisał gdzieś w publikacji, że jest chrześcijaninem. To się kłóci z aparatczykowością pezetpeerpwską, która zaciekle zwalczała osoby kościółkowe i religię.Data dodania komentarza: 1.04.2025, 12:13Źródło komentarza: Zmarł Zbigniew Noska, wieloletni redaktor naczelny "Tygodnika Nowego"Autor komentarza: wykazTreść komentarza: Faktycznie na portalu dzienniknowy.pl była witrynka tak zwane blogowisko, gdzie wypowiadała się zgraja blogerów, w tym Kujawa, Stokłosa, Maciaszczyk, Szejnfeld, Koenig, ...Data dodania komentarza: 31.03.2025, 09:39Źródło komentarza: Dzisiaj zmarł Paweł Z. Kujawa, wieloletni dziennikarz Tygodnika NowegoAutor komentarza: Hydra siedmiogłowaTreść komentarza: Ten aparatczyk miał też czerwone oczy z płaczu, kiedy Rakowski zapowiedział 29 stycznia 1990 roku na ostatnim zjeździe: sztandar Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej wyprowadzić. I zaraz uczestniczył w przepoczwarzeniu i wylince z PZPR na SdRP.Data dodania komentarza: 30.03.2025, 11:25Źródło komentarza: Dzisiaj zmarł Paweł Z. Kujawa, wieloletni dziennikarz Tygodnika Nowego
Reklama
Reklama