Jeszcze niedawno pasjonowali się spotkaniem z czołowymi lekkoatletkami KS Gwardia, a już kilka dni później wychowanków Specjalistycznego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Pile, odwiedził niepełnosprawny sportowiec, mogący poszczycić się medalem Mistrzostw Świata!
Lekkoatletyka to nadal dyscyplina, która bardzo chętnie uprawiają osoby niepełnosprawne. Zdają sobie one doskonale sprawę przede wszystkim z faktu, iż znaczenie ruchu w życiu osób z niepełnosprawnością, jest bardzo ważne. To nie tylko efektywna forma spędzania czasu, poprawiająca sprawność fizyczną, koordynację ruchową, ale przede niosąca poprawę stanu psychicznego takiego człowieka.
Dziś naprawdę bardzo ciężko wymienić wszystkie dyscypliny sportowe, które uprawiane są przez osoby niepełnosprawne. Tak! ich liczba wciąż wzrasta i coraz więcej dyscyplin jest przystosowywanych do możliwości oraz warunków osób niepełnosprawnych.
Michał Kotkowski, który mile zaskoczył swoim przyjazdem do SOSW w Pile, jest osobą, która posiada dziecięce porażenie mózgowe od urodzenia. Objęta niepełnosprawnością jest cała prawa strona.
Poszedłem drogą lekkoatletyki dlatego, że zawsze miałem do czynienia ze sportem. Kiedyś pływałem, ale rodzice od długiego czasu biegają i zawsze startowałem mimo braku treningów i jakoś tak wyszło, iż okazało się, że mam potencjał i talent do biegania i tak zostało – mówi nam dzisiaj Michał.
Jego pierwszy poważniejszy start miał miejsce podczas mitingu w Bydgoszczy, w maju 2017 roku. Ba, Michał Kotkowski pokazał pazur w swoim fenomenalnym, debiutanckim starcie na MŚ Niepełnosprawnych w Lekkiej Atletyce Londyn 2017 !!!
MŚ odbywały się w połowie lipca 20177 na Stadionie Olimpijskim w Londynie, tym samym, gdzie w 2012 roku odbywały się konkurencje lekkoatletyczne podczas Igrzysk Olimpijskich i Paraolimpijskich.
Ten niezwykle utalentowany zawodnik był bliski wywalczenia awansu do finału na 800m, w grupie T38, osiągając w półfinale czas 2:09:70. Zabrakło mu zaledwie (1,41sek). Został sklasyfikowany na 9-tym miejscu na dystansie 800m, w grupie T38. Na dystansie 200m, z czasem 24.62sek (rekord życiowy) zajął 5-te miejsce na świecie. Był najmłodszym zawodnikiem w stawce finalistów, najlepszym zawodnikiem z Europy!. W swoim ostatnim starcie na Mistrzostwach, na dystansie na dystansie 400m z czasem 53.95sek zajął 3 miejsce, zdobywając brązowy medal i po raz kolejny poprawiając swój rekord życiowy.
Michał tłumaczy nam co kryje się za oznaczeniami kategorii T 36, T37 ...
Jeśli chodzi o grupy t36 i t37 są to grupy związane właśnie z porażeniami, przykurczami, ogólnie jest ich od t31 do t38, z czego 38 to ta najbardziej sprawna. 37 charakteryzuje się tym ze zawodnicy, którzy ja posiadają maja jedną część ciała porażoną w większym lub mniejszym stopniu, zaś 36 wszystkie kończyny ale w lekki sposób.
Michał posiada 37. Dzieci z SOSW przy Śniadeckich w Pile, z uwagą przysłuchiwały się opowieści młodego sportowca. Gratulowali Michałowi, życzyli mu wielu kolejnych sukcesów.
W maju 2018 są Mistrzostwa Europy Niepełnosprawnych w Berlinie ...
Reklama
GRATULOWALI Michałowi
Niecodzienny gość na Śniadeckich w Pile!
- 29.12.2017 09:09 (aktualizacja 09.08.2023 15:45)
Reklama
Napisz komentarz
Komentarze