Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
To trzeba wiedzieć:
Reklama

Twoje 1,5% podatku ma znaczenie

Fundacja Pomocy Osobom Niepełnosprawnym „Słoneczko” to organizacja pożytku publiczne-go, która od lat angażuje się w pomoc osobom z różnymi rodzajami niepełnosprawności oraz ich rodzinom. Jednak misja Fundacji nie ogranicza się wyłącznie do osób z niepełnosprawnościami. Jej celem jest również niesienie pomocy innym osobom potrzebu-jącym, bez względu na ich status czy sytuację życiową.
Twoje 1,5% podatku ma znaczenie

Historię Fundacji Słoneczko opowiada jej prezeska, Dorota Augustyniak: - Fundacja Słoneczko zaczęła się od osobistej historii, kiedy w naszej rodzinie pojawił się Kuba z zespołem Downa. Brak wiedzy i ograniczony dostęp do rehabilitacji zmusił nas do samodzielnej pracy nad jego zdrowiem, co stało się impulsem do stworzenia organizacji wspierającej innych. Po śmierci taty Kuby cała rodzina i przyjaciele zaangażowali się w pomoc, a jego mama Zuzanna Pabińska stała się fundatorem Fundacji. Wkrótce odkryliśmy, że wiele rodzin potrzebuje podobnego wsparcia. W 2004 roku założyliśmy Fundację Pomocy Osobom Niepełnosprawnym „Słoneczko”. Początkowo pomagaliśmy niewielkiej grupie podopiecznych, ale szybko okazało się, że potrzebujących jest tysiące, co doprowadziło do uruchomienia całodobowej linii pomocy oraz podjęcia przez nas decyzji o konieczności otwarcie pełnoprawnego biura oraz dalszego rozwoju organizacji.

 

 

Fundacja prowadzi bezpłatne subkonta dla osób z niepełnosprawnością oraz przewlekle chorych, zbierając środki na leczenie i rehabilitację, m.in. poprzez 1,5% podatku. Działa także na rzecz integracji i wsparcia psychologicznego, organizując telefoniczną linię pomocy. W tej chwili Fundacja ma pod opieką około 11 tys. osób. 

Jedną z podopiecznych Fundacji jest Nina, która w tym roku kończy 8 lat: - Nina samodzielnie nie chodzi. Ma problemy z poruszaniem się, z napięciem mięśniowym, wrodzoną wadę kręgosłupa, wadę wzroku, problemy w zakresie integracji sensorycznej, a to nie wszystkie dolegliwości, z którymi się boryka. Potrzebuje kompleksowej opieki i wsparcia w rozwoju. Okazało się, że sposobem na dobre funkcjonowanie jest życie tu i teraz, odnalezienie radości w z pozoru małych, lecz dla Niny wielkich, postępach - mówi jej mama Natalia Kozanecka. Takich osób jak Nina jest wiele w Polsce i to dla nich przekazanie 1,5% podatku ma największe znaczenie. 

 

 

1,5% swojego podatku dochodowego może przekazać każda osoba fizyczna, w tym emeryci i renciści. Aby to zrobić należy w wyznaczonym miejscu w formularzu PIT wpisać numer KRS organizacji - w tym przypadku 0000186434. Jeśli chcemy, aby środki trafiły do konkretnej osoby, należy dodatkowo wpisać jej numer subkonta oraz imię i nazwisko w rubryce „Cel szczegółowy”. Ustawodawca przeznaczył w zeznaniu miejsce tylko na jedną organizację, a kwota, którą przekazujemy nie może przekroczyć 1,5% podatku zaokrąglonego do pełnych złotych, którą podatnik musi samodzielnie wpisać w wyznaczonym miejscu. 

 

 

Ważne jest, że 1,5% podatku pochodzi z części podatku dochodowego, która i tak trafiłaby do Skarbu Państwa - nie jest to kwota odejmowana z pieniędzy, które podatnik otrzymuje jako zwrot. Oznacza to, że nawet jeśli takiej osobie przysługuje zwrot podatku, przekazanie 1,5% nie wpływa na jego wysokość. 

W zeszłym roku około 6,2 mln podatników nie sprawdziło swojego zeznania podatkowego w systemie Twój e-pit, co oznacza, że stracili możliwość wsparcia organizacji, a środki trafiły bezpośrednio do budżetu państwa, ponieważ organizacje nie są wybierane losowo. Przekazując 1,5% podatku dochodowego na rzecz Fundacji Słoneczko, każdy podatnik może stać się częścią tego pięknego dzieła solidarności i pomocy bliźniemu. To prosta procedura, która nie wymaga żadnych nakładów finansowych, a jednocześnie może przynieść ogromne korzyści potrzebującym. Takie wsparcie sprawia, że Fundacja może kontynuować swoją działalność, zapewniając pomoc i wsparcie osobom z niepełnosprawnościami, przewlekle chorym oraz ich rodzinom.

Natalia Szwąder-Chmielewska

 

 

 

 

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: obserwator pilskiTreść komentarza: Kazek Posada alias Aleksander Radek nadal ożywia swoją obecnością zasoby sławy i chwały Tygodnika Nowego, mimo, że już odszedł był na zielone łąki niebieskie. Ale w ostatnim numerze Tygodnika Nowego tkwi w stopce redakcyjnej jako Zbigniew Noska.Data dodania komentarza: 18.04.2025, 19:03Źródło komentarza: Historia Piły i okolic w najnowszych książkach Zbigniewa NoskiAutor komentarza: możliwościTreść komentarza: Obecnie w tej chwili gruby grubasek synuś Kamila ma z 13 latek lub coś w pobliżu. Mógłby w oczekiwaniu na dorosłość Lenki oszczędzać kopulator, gdyby zaś miał tendencje do pedalstwa, może spuścić się na Maxa.Data dodania komentarza: 18.04.2025, 15:06Źródło komentarza: "Szydercy" - odcinek 22.Autor komentarza: OknoTreść komentarza: Czy Mariusz wygląda na bidę? Wygląda.Data dodania komentarza: 18.04.2025, 14:56Źródło komentarza: "Szydercy" - odcinek 22.Autor komentarza: prawdziwek Boletus boletusTreść komentarza: Tak, to prawda bezwzględna. Trzeba się trzymać prawdy, żeby było jak należy.Data dodania komentarza: 18.04.2025, 14:55Źródło komentarza: "Szydercy" - odcinek 22.Autor komentarza: golarkaTreść komentarza: Najciekawsze, że Artur Łazowy ostro wyłysiał.Data dodania komentarza: 18.04.2025, 14:09Źródło komentarza: Historia Piły i okolic w najnowszych książkach Zbigniewa NoskiAutor komentarza: jego farmutilTreść komentarza: Dla wspomożenia akcji klockowania gamet nasz sztyft redakcyjny Mariusz niech się zgłosi do szefa firmy utylizacyjnej przy drodze DK10. Tam mają ubojnię i nie mają co zrobić z gametami buhajów.Data dodania komentarza: 11.04.2025, 12:08Źródło komentarza: "Szydercy" - odcinek 22.
Reklama
Reklama